Ny trojaner bruger din Mac til at angribe hjemmesider

Det er lykkedes for hackere at portere ældre Linux-malware til Mac OS X. Se her, hvordan den fungerer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Software sikkerhedsfirmaet ESET fortæller, at hackere med succes har porteret ældre Linux-malware til Mac OS X.

OSX/Tsunami.A er en ny variant af Linux/Tsunami, som er et ondsindet software, der tager kontrollen over computeren og bruger maskinens netværksforbindelse til at angribe andre hjemmesider.

Ligesom sin Linux-baserede forgængere virker Tsunami ved at kommunikere via Internet Relay Chat, eller IRC.

Hårdt kodet liste

Malwaren lytter til en hårdt kodet liste af IRC-kanaler på specifikke servere og reagerer på specifikke kommandoer, som andre deltagere i chatrummet skriver.

Når kommandoen kommer, kan de inficerede maskiner instrueres i at angribe individuelle hjemmesider ved at sende et større antal simultane forespørgsler.

Det er bedre kendt som et 'distribueret denial of service-angreb' (eller en live Apple-event); antallet af simultane forespørgsler til en enkelt hjemmeside kan få den til at crashe eller gå offline.

Hvad værre er, at ESET fortæller, at Tsunami kan tvinge din computer til at downloade endnu mere malware eller andet software.

Virksomheden fortæller samtidig, at dets antivirus-software, ESET Cybersecurity for Mac, kan spore og fjerne malwaren.

Sophos fortæller, at malwaren bliver distribueret via en trojaner, som er ondsindet software, der camouflerer sig som noget mere uskyldigt.

Bliv på den sikre side og sørg for, at du udelukkende installerer software fra kilder, du stoler på.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job