Ny trojaner bruger din Mac til at angribe hjemmesider

Det er lykkedes for hackere at portere ældre Linux-malware til Mac OS X. Se her, hvordan den fungerer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Software sikkerhedsfirmaet ESET fortæller, at hackere med succes har porteret ældre Linux-malware til Mac OS X.

OSX/Tsunami.A er en ny variant af Linux/Tsunami, som er et ondsindet software, der tager kontrollen over computeren og bruger maskinens netværksforbindelse til at angribe andre hjemmesider.

Ligesom sin Linux-baserede forgængere virker Tsunami ved at kommunikere via Internet Relay Chat, eller IRC.

Hårdt kodet liste

Malwaren lytter til en hårdt kodet liste af IRC-kanaler på specifikke servere og reagerer på specifikke kommandoer, som andre deltagere i chatrummet skriver.

Når kommandoen kommer, kan de inficerede maskiner instrueres i at angribe individuelle hjemmesider ved at sende et større antal simultane forespørgsler.

Det er bedre kendt som et 'distribueret denial of service-angreb' (eller en live Apple-event); antallet af simultane forespørgsler til en enkelt hjemmeside kan få den til at crashe eller gå offline.

Hvad værre er, at ESET fortæller, at Tsunami kan tvinge din computer til at downloade endnu mere malware eller andet software.

Virksomheden fortæller samtidig, at dets antivirus-software, ESET Cybersecurity for Mac, kan spore og fjerne malwaren.

Sophos fortæller, at malwaren bliver distribueret via en trojaner, som er ondsindet software, der camouflerer sig som noget mere uskyldigt.

Bliv på den sikre side og sørg for, at du udelukkende installerer software fra kilder, du stoler på.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    BI Consultant

    Midtjylland

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank