Ny trojaner bruger din Mac til at angribe hjemmesider

Det er lykkedes for hackere at portere ældre Linux-malware til Mac OS X. Se her, hvordan den fungerer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Software sikkerhedsfirmaet ESET fortæller, at hackere med succes har porteret ældre Linux-malware til Mac OS X.

OSX/Tsunami.A er en ny variant af Linux/Tsunami, som er et ondsindet software, der tager kontrollen over computeren og bruger maskinens netværksforbindelse til at angribe andre hjemmesider.

Ligesom sin Linux-baserede forgængere virker Tsunami ved at kommunikere via Internet Relay Chat, eller IRC.

Hårdt kodet liste

Malwaren lytter til en hårdt kodet liste af IRC-kanaler på specifikke servere og reagerer på specifikke kommandoer, som andre deltagere i chatrummet skriver.

Når kommandoen kommer, kan de inficerede maskiner instrueres i at angribe individuelle hjemmesider ved at sende et større antal simultane forespørgsler.

Det er bedre kendt som et 'distribueret denial of service-angreb' (eller en live Apple-event); antallet af simultane forespørgsler til en enkelt hjemmeside kan få den til at crashe eller gå offline.

Hvad værre er, at ESET fortæller, at Tsunami kan tvinge din computer til at downloade endnu mere malware eller andet software.

Virksomheden fortæller samtidig, at dets antivirus-software, ESET Cybersecurity for Mac, kan spore og fjerne malwaren.

Sophos fortæller, at malwaren bliver distribueret via en trojaner, som er ondsindet software, der camouflerer sig som noget mere uskyldigt.

Bliv på den sikre side og sørg for, at du udelukkende installerer software fra kilder, du stoler på.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S