Ny trojaner bruger din Mac til at angribe hjemmesider

Det er lykkedes for hackere at portere ældre Linux-malware til Mac OS X. Se her, hvordan den fungerer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Software sikkerhedsfirmaet ESET fortæller, at hackere med succes har porteret ældre Linux-malware til Mac OS X.

OSX/Tsunami.A er en ny variant af Linux/Tsunami, som er et ondsindet software, der tager kontrollen over computeren og bruger maskinens netværksforbindelse til at angribe andre hjemmesider.

Ligesom sin Linux-baserede forgængere virker Tsunami ved at kommunikere via Internet Relay Chat, eller IRC.

Hårdt kodet liste

Malwaren lytter til en hårdt kodet liste af IRC-kanaler på specifikke servere og reagerer på specifikke kommandoer, som andre deltagere i chatrummet skriver.

Når kommandoen kommer, kan de inficerede maskiner instrueres i at angribe individuelle hjemmesider ved at sende et større antal simultane forespørgsler.

Det er bedre kendt som et 'distribueret denial of service-angreb' (eller en live Apple-event); antallet af simultane forespørgsler til en enkelt hjemmeside kan få den til at crashe eller gå offline.

Hvad værre er, at ESET fortæller, at Tsunami kan tvinge din computer til at downloade endnu mere malware eller andet software.

Virksomheden fortæller samtidig, at dets antivirus-software, ESET Cybersecurity for Mac, kan spore og fjerne malwaren.

Sophos fortæller, at malwaren bliver distribueret via en trojaner, som er ondsindet software, der camouflerer sig som noget mere uskyldigt.

Bliv på den sikre side og sørg for, at du udelukkende installerer software fra kilder, du stoler på.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S