Ny trojaner bruger din Mac til at angribe hjemmesider

Det er lykkedes for hackere at portere ældre Linux-malware til Mac OS X. Se her, hvordan den fungerer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Software sikkerhedsfirmaet ESET fortæller, at hackere med succes har porteret ældre Linux-malware til Mac OS X.

OSX/Tsunami.A er en ny variant af Linux/Tsunami, som er et ondsindet software, der tager kontrollen over computeren og bruger maskinens netværksforbindelse til at angribe andre hjemmesider.

Ligesom sin Linux-baserede forgængere virker Tsunami ved at kommunikere via Internet Relay Chat, eller IRC.

Hårdt kodet liste

Malwaren lytter til en hårdt kodet liste af IRC-kanaler på specifikke servere og reagerer på specifikke kommandoer, som andre deltagere i chatrummet skriver.

Når kommandoen kommer, kan de inficerede maskiner instrueres i at angribe individuelle hjemmesider ved at sende et større antal simultane forespørgsler.

Det er bedre kendt som et 'distribueret denial of service-angreb' (eller en live Apple-event); antallet af simultane forespørgsler til en enkelt hjemmeside kan få den til at crashe eller gå offline.

Hvad værre er, at ESET fortæller, at Tsunami kan tvinge din computer til at downloade endnu mere malware eller andet software.

Virksomheden fortæller samtidig, at dets antivirus-software, ESET Cybersecurity for Mac, kan spore og fjerne malwaren.

Sophos fortæller, at malwaren bliver distribueret via en trojaner, som er ondsindet software, der camouflerer sig som noget mere uskyldigt.

Bliv på den sikre side og sørg for, at du udelukkende installerer software fra kilder, du stoler på.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job