Dansk it-kæmpe fyrer direktøren

Den danske halvlederproducent Topsil er vokset gevaldigt de senere år, men nu rammer markedsafmatning og andre udfordringer selskabet, og det koster direktøren jobbet.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Efter stærk medvind i en årrække kradser krisen nu så meget hos Topsil Semiconductor Materials A/S, at det koster den administrerende direktør, Keld Lindegaard Andersen, jobbet.

"Topsil har været igennem en fantastisk udvikling, og det er da i høj grad Kelds fortjeneste. Han har slået de streger, der har gjort, at virksomhedens størrelse er firedoblet, og at indtjeningen sidste år nåede over 100 millioner kroner," siger Jens Borelli-Kjær, bestyrelsesformand, Topsil Semiconductor Materials A/S.

Kunderne skruer ned

Når det er sagt, så rammer Topsil, som udvikler, producerer og sælger silicium til elektronik- og solcelleindustrien, nu også finanskrisen, eller krisen rammer Topsil. Kunderne skruer ned for blusset, hvilket er den primære årsag til, at selskabet måtte ty til en nedjustering før sommerferien.

Bestyrelsen udtrykker baggrunden for at fyre direktøren således:
 
"I 2011 har Topsil imidlertid oplevet en utilfredsstillende økonomisk udvikling som følge af markedsafmatning samt en række produktions- og driftsmæssige udfordringer. Bestyrelsen ønsker derfor at styrke det ledelsesmæssige fokus på operationel eksekvering, herunder effektivisering, kvalificering og produktudvikling samt implementering af nyt produktionsapparat."

Det kniber med indtjeningen

Blandt udfordringerne er at integrere Topsil og det
polske datterselskab og derudover "presser mange driftsmæssige udfordringer sig på."

"Vi er nu i en anden fase af virksomhedens udvikling end den meget kraftige vækstfase, der har domineret de sidste fem-seks år. I bestyrelsen er vi nået til den fælles vurdering, at vi kan finde en bedre mand til den nye fase, Topsil nu befinder sig i," siger Jens Borelli-Kjær.

Headhuntere er allerede sat på sporet for at snuse sig frem til den helt rigtige topchef, som får til opgave at "realisere selskabets strategiske målsætninger og retablere indtjeningsevnen."

Indtil en ny administrerende direktør er fundet konstitueres logistik, salgs- og marketingdirektør Jørgen Bødker i stillingen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest