Aflivning af multimedieskat er god for os alle

Det vil gavne os alle, at regeringen planlægger at aflive multimedieskatten, mener Dansk IT.

Artikel top billede

Den nydannede regering har planer om at lægge den forhadte multimedieskat i graven i forbindelse med den kommende finanslov.

Det er en plan, der møder stor opbakning i Dansk IT.

Organisationen er særdeles entusiastisk og hylder på det nærmeste regeringens initiativ til at aflive multimedieskatmonsteret.

"Der skal ikke være nogen tvivl om, at vi fra Dansk ITs side er tæt på begejstrede for, at man nu får fjernet multimedieskatten. Det var på tide," siger Klaus Kvorning Hansen, der er formand i Dansk IT.

Et misfoster

Dansk IT har da også været modstander af multimedieskatten, siden den endnu var på fosterstadiet.

"Skatten er et misfoster. Vi har, lige siden tanken blev født under den tidligere regering, ment, at det var noget af det mest håbløse, man kunne gøre i en situation, hvor man gerne vil fremme anvendelsen af it og skabe fleksibilitet på arbejdsmarkedet," siger Klaus Kvorning Hansen til Computerworld.

Dansk IT er en non-profit organisation, der arbejder for at udbrede anvendelsen af it til gavn for professionen, samfundet og den enkelte.  Og det er netop alt det multimedieskatten har modvirket ifølge Klaus Kvorning.

"Den modvirker ved at beskatte de arbejdsredskaber, der gør, at man kan være fleksibel i tilrettelæggelsen af sit arbejde," siger han.

Gravøllet

Ved nu at lægge den forhadte multimedieskat i graven bliver medarbejderne igen mobile. Det kan øge fleksibiliteten, mener formanden for Dansk IT.

"Det giver noget fleksibilitet og noget mobilitet, fordi arbejdsgiverne igen kan udnytte de medarbejdere, der har nægtet at tage imod arbejdsgiverbetalt udstyr på grund af skatten. De kan nu kobles op fra andre steder på arbejdsgiverbetalt udstyr," fortæller han.

Klaus Kvorning ser også andre fordele ved afskaffelsen af multimedieskatten.

"Man fjerner nogle administrative byrder fra de virksomheder, der gør brug af hjemmearbejdspladser, distance arbejdspladser eller mobile medarbejdere. Efter vores mening vil det umiddelbart give en lettelse i forhold til både den enkelte medarbejder og arbejdsplads, der ikke længere skal spekulere i om noget er lovligt eller ulovligt, skattepligtigt eller ikke skattepligtigt."

Annonceindlæg fra DE-CIX

Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job