Net-brugerne gider ikke Internet Explorer længere

I sidste måned mistede Microsofts Internet Explorer den største markedsandel i tre år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De dårlige nyheder for Internet Explorer (IE), som faldt 1,8 procentpoint til 52,6 procent i løbet af oktober, kommer i halen på et fald på ni-tiendedele af et procentpoint i september.

Kun faldet på mere end to procentpoint i november 2008 var større, fortæller analysefirmaet Net Applications.

I løbet af de tre seneste måneder har IE mistet 3,3 point, eller seks procent af den totale markedsandel siden 31. juli, og det svarer til det største fald over en tre måneders periode siden oktober-december 2009.

Som det efterhånden er blevet kutyme, kom Googles Chrome og Apples Safari ud som vindere af browser-ræset i oktober, med en stigning i markedsandele på henholdsvis 1,4 og fire-tiendedele af et procentpoint.

Chrome afsluttede oktober med en andel på 17,6 procent, mens Safari udgjorde 5,4 procent af alle brugte browsere over hele verden i den måned.

Begge oplysninger stammer fra Net Applications data om browser-brug.

Stiger med Windows 7

Microsoft har ikke direkte kommenteret på IE's fald i markedsandele men holder sig i stedet til det budskab, som virksomheden har brugt det meste af året, nemlig at Internet Explorer 9 (IE9) har øget sin markedsandel på Windows 7, som er Microsofts nyeste styresystem.

På verdensplan havde IE9 en andel på 22,5 procent på Windows 7, eller en forøgelse på 1,4 procentpoint. Det sikrer browseren en andenplads på Windows 7 kun overhalet af Microsofts egen IE8 og langt foran tredjepladsen Chrome 14, som udgjorde 18,1 procent af alle browsere brugt på styresystemet.

I USA har IE9 en endnu højere andel på 34,9 procent på Windows 7, eller flere end alle versioner af Chrome og Mozillas Firefox tilsammen.

Selv om IE9's stigning er imponerende, så er det ikke lykkedes den nye browser, som blev lanceret sidste marts, at stoppe afhopningen fra ældre versioner af IE til alternative browsere.

Sidst men ikke mindst vurderer analysefirmaet Net Applications, at Chrome vil tage andenpladsen fra Firefox omkring april 2012.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse