Net-brugerne gider ikke Internet Explorer længere

I sidste måned mistede Microsofts Internet Explorer den største markedsandel i tre år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De dårlige nyheder for Internet Explorer (IE), som faldt 1,8 procentpoint til 52,6 procent i løbet af oktober, kommer i halen på et fald på ni-tiendedele af et procentpoint i september.

Kun faldet på mere end to procentpoint i november 2008 var større, fortæller analysefirmaet Net Applications.

I løbet af de tre seneste måneder har IE mistet 3,3 point, eller seks procent af den totale markedsandel siden 31. juli, og det svarer til det største fald over en tre måneders periode siden oktober-december 2009.

Som det efterhånden er blevet kutyme, kom Googles Chrome og Apples Safari ud som vindere af browser-ræset i oktober, med en stigning i markedsandele på henholdsvis 1,4 og fire-tiendedele af et procentpoint.

Chrome afsluttede oktober med en andel på 17,6 procent, mens Safari udgjorde 5,4 procent af alle brugte browsere over hele verden i den måned.

Begge oplysninger stammer fra Net Applications data om browser-brug.

Stiger med Windows 7

Microsoft har ikke direkte kommenteret på IE's fald i markedsandele men holder sig i stedet til det budskab, som virksomheden har brugt det meste af året, nemlig at Internet Explorer 9 (IE9) har øget sin markedsandel på Windows 7, som er Microsofts nyeste styresystem.

På verdensplan havde IE9 en andel på 22,5 procent på Windows 7, eller en forøgelse på 1,4 procentpoint. Det sikrer browseren en andenplads på Windows 7 kun overhalet af Microsofts egen IE8 og langt foran tredjepladsen Chrome 14, som udgjorde 18,1 procent af alle browsere brugt på styresystemet.

I USA har IE9 en endnu højere andel på 34,9 procent på Windows 7, eller flere end alle versioner af Chrome og Mozillas Firefox tilsammen.

Selv om IE9's stigning er imponerende, så er det ikke lykkedes den nye browser, som blev lanceret sidste marts, at stoppe afhopningen fra ældre versioner af IE til alternative browsere.

Sidst men ikke mindst vurderer analysefirmaet Net Applications, at Chrome vil tage andenpladsen fra Firefox omkring april 2012.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird