Aflivning af multimedieskatten kan kvæle lønpakker

Forhandlere af lønpakker må vinke farvel til en trecifret millionomsætning, hvis regeringens planer om at sløjfe multimedieskatten bliver til virkelighed.

Artikel top billede

Nyheden om, at regeringen fra nytår vil fjerne den kontroversielle multimedieskat har fået mange positive reaktioner med på vejen. Men for forhandlere af flex benefit-pakker kan de varslede lovændringer betyde et alvorligt indhug i omsætningen. Det forudser skatterevisor Niels Sonne fra revisionsfirmaet Deloitte.

"Hvis regeringen for alvor mener, at ekstra multimediegoder som fri telefon, fladskærme og hjemme pc-ordninger skal beskattes, forsvinder en stor del af de nuværende bruttolønsordninger helt af sig selv," spår Niels Sonne.

I går varslede økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager at multimedieskattens dage, hvis det står til regeringen, er talte. Forslaget er en del af regeringens finanslovsforslag, som først bliver offentliggjort i morgen torsdag. Men allerede nu tegner der sig et klart politisk flertal for en afskaffelse, da både Enhedslisten Liberal Alliance og det tidligere regeringsparti Konservative stiller sig positivt til en afskaffelse af multimedieskatten.

Der foreligger ikke nærmer detaljer om, hvordan de fremtidige skatteregler kommer til at se ud. Men ifølge Niels Sonne vil en fjernelse af multimedieskatten under alle omstændigheder betyde, at frynsegoder, som hjemmepc'er og fri telefon skal beskattes på helt normal vis.

Dermed forsvinder den skattefordel, som siden multimedieskattens indførelse i 2010 har fået salget af flex benefit-pakker til at eksplodere.

"Det er interessant, om regeringen helt afskaffer skattefriheden for bruttolønordninger. Men under alle omstændigheder vil udbydere af lønpakker få mindre omsætning, når varer og ydelser, der falder uden for definitionen af arbejdsredskaber fremover skal beskattes," siger Niels Sonne, som anslår at omkring halvdelen af den nuværende omsætning vil forsvinde.

Går det som Niels Sonne spår står forhandlere som eksempelvis Atea, Flexpay og Comenxa til at miste tilsammen et trecifret millionbeløb i omsætning. Også en producent som Apple vil miste en vigtig adgang til privatforbrugere, som i stor stil har købt Iphones og Mac-computere gennem bruttolønsordninger.

"Da vi fik multimedieskatten eksploderede bruttolønsordninger med Apple-computere og smartphones, som ikke blev beskattet som frynsegode, fordi det faldt ind under multimedieskatten. Så nu vender vi tilbage til en situation, hvor bruttolønsordninger igen kun vil blive brugt til at betale for ting som fri avis og togkort," siger Niels Sonne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Danmarks Lærerforening

    Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura