Aflivning af multimedieskatten kan kvæle lønpakker

Forhandlere af lønpakker må vinke farvel til en trecifret millionomsætning, hvis regeringens planer om at sløjfe multimedieskatten bliver til virkelighed.

Artikel top billede

Nyheden om, at regeringen fra nytår vil fjerne den kontroversielle multimedieskat har fået mange positive reaktioner med på vejen. Men for forhandlere af flex benefit-pakker kan de varslede lovændringer betyde et alvorligt indhug i omsætningen. Det forudser skatterevisor Niels Sonne fra revisionsfirmaet Deloitte.

"Hvis regeringen for alvor mener, at ekstra multimediegoder som fri telefon, fladskærme og hjemme pc-ordninger skal beskattes, forsvinder en stor del af de nuværende bruttolønsordninger helt af sig selv," spår Niels Sonne.

I går varslede økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager at multimedieskattens dage, hvis det står til regeringen, er talte. Forslaget er en del af regeringens finanslovsforslag, som først bliver offentliggjort i morgen torsdag. Men allerede nu tegner der sig et klart politisk flertal for en afskaffelse, da både Enhedslisten Liberal Alliance og det tidligere regeringsparti Konservative stiller sig positivt til en afskaffelse af multimedieskatten.

Der foreligger ikke nærmer detaljer om, hvordan de fremtidige skatteregler kommer til at se ud. Men ifølge Niels Sonne vil en fjernelse af multimedieskatten under alle omstændigheder betyde, at frynsegoder, som hjemmepc'er og fri telefon skal beskattes på helt normal vis.

Dermed forsvinder den skattefordel, som siden multimedieskattens indførelse i 2010 har fået salget af flex benefit-pakker til at eksplodere.

"Det er interessant, om regeringen helt afskaffer skattefriheden for bruttolønordninger. Men under alle omstændigheder vil udbydere af lønpakker få mindre omsætning, når varer og ydelser, der falder uden for definitionen af arbejdsredskaber fremover skal beskattes," siger Niels Sonne, som anslår at omkring halvdelen af den nuværende omsætning vil forsvinde.

Går det som Niels Sonne spår står forhandlere som eksempelvis Atea, Flexpay og Comenxa til at miste tilsammen et trecifret millionbeløb i omsætning. Også en producent som Apple vil miste en vigtig adgang til privatforbrugere, som i stor stil har købt Iphones og Mac-computere gennem bruttolønsordninger.

"Da vi fik multimedieskatten eksploderede bruttolønsordninger med Apple-computere og smartphones, som ikke blev beskattet som frynsegode, fordi det faldt ind under multimedieskatten. Så nu vender vi tilbage til en situation, hvor bruttolønsordninger igen kun vil blive brugt til at betale for ting som fri avis og togkort," siger Niels Sonne.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice