Aflivning af multimedieskatten kan kvæle lønpakker

Forhandlere af lønpakker må vinke farvel til en trecifret millionomsætning, hvis regeringens planer om at sløjfe multimedieskatten bliver til virkelighed.

Artikel top billede

Nyheden om, at regeringen fra nytår vil fjerne den kontroversielle multimedieskat har fået mange positive reaktioner med på vejen. Men for forhandlere af flex benefit-pakker kan de varslede lovændringer betyde et alvorligt indhug i omsætningen. Det forudser skatterevisor Niels Sonne fra revisionsfirmaet Deloitte.

"Hvis regeringen for alvor mener, at ekstra multimediegoder som fri telefon, fladskærme og hjemme pc-ordninger skal beskattes, forsvinder en stor del af de nuværende bruttolønsordninger helt af sig selv," spår Niels Sonne.

I går varslede økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager at multimedieskattens dage, hvis det står til regeringen, er talte. Forslaget er en del af regeringens finanslovsforslag, som først bliver offentliggjort i morgen torsdag. Men allerede nu tegner der sig et klart politisk flertal for en afskaffelse, da både Enhedslisten Liberal Alliance og det tidligere regeringsparti Konservative stiller sig positivt til en afskaffelse af multimedieskatten.

Der foreligger ikke nærmer detaljer om, hvordan de fremtidige skatteregler kommer til at se ud. Men ifølge Niels Sonne vil en fjernelse af multimedieskatten under alle omstændigheder betyde, at frynsegoder, som hjemmepc'er og fri telefon skal beskattes på helt normal vis.

Dermed forsvinder den skattefordel, som siden multimedieskattens indførelse i 2010 har fået salget af flex benefit-pakker til at eksplodere.

"Det er interessant, om regeringen helt afskaffer skattefriheden for bruttolønordninger. Men under alle omstændigheder vil udbydere af lønpakker få mindre omsætning, når varer og ydelser, der falder uden for definitionen af arbejdsredskaber fremover skal beskattes," siger Niels Sonne, som anslår at omkring halvdelen af den nuværende omsætning vil forsvinde.

Går det som Niels Sonne spår står forhandlere som eksempelvis Atea, Flexpay og Comenxa til at miste tilsammen et trecifret millionbeløb i omsætning. Også en producent som Apple vil miste en vigtig adgang til privatforbrugere, som i stor stil har købt Iphones og Mac-computere gennem bruttolønsordninger.

"Da vi fik multimedieskatten eksploderede bruttolønsordninger med Apple-computere og smartphones, som ikke blev beskattet som frynsegode, fordi det faldt ind under multimedieskatten. Så nu vender vi tilbage til en situation, hvor bruttolønsordninger igen kun vil blive brugt til at betale for ting som fri avis og togkort," siger Niels Sonne.

Læses lige nu

    Annonce

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S