Android sikrer Java førstepladsen blandt alle sprog

Apples Objective-C og Googles Dart vokser begge i popularitet, viser en ny undersøgelse fra Tiobe.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Trods et lille fald i popularitet sidste år indtager Java stadig førstepladsen som det mest populære programmeringssprog i Tiobe Softwares månedlige indeks over hvilke programmeringssprog, som er mest udbredte blandt udviklere.

Java bliver brugt af 17,87 procent af udviklerne, hvilket ikke udgør den store forskel fra sidste måneds 17,90 procent, men som til gengæld er 0,63 procent mindre end samme måned sidste år. Baseret på trends forventede Tiobe, at C sproget ville ryge ind på førstepladsen foran Java i denne måned, men det er ikke sket.

Brugen af Java i udviklingen af Android-applikationer bliver beskrevet som en fordel for sproget. Java er i vækst på mobil-markedet, siger Paul Jansen, der er executive director for Tiobe. "Den Java-baserede Android-platform er ret populær blandt udviklerne."

Sproget C kommer ind på en andenplads i undersøgelsen, med en brugerprocent på 17,32 af udviklerne. På tredjepladsen kommer C++, der bliver brugt af 8,08 procent af udviklerne. Microsofts C# er på en fjerdeplads med næsten 7,32 procent af udviklerne, mens PHP ligger på en femteplads med lidt mindre end 6.1 procent.

Apples Objective-C, som ligger på en sjetteplads med 5,98 procent, er desuden kandidat til Tiobes titel som "årets programmeringssprog", fortæller Paul Jansen. Prisen går til det sprog, der har haft årets største fremgang i brugere, og Objective-C, der bruges til at bygge applikationer til Mac OS X og til iPad og iPhones iOS, har oplevet en fremgang på 2,79 procent.

Et andet sprog, der hastigt bevæger sig opad i popularitet, er Googles nye programmeringssprog, Dart, der kom ind på en 107.-plads i sidste måned, og som allerede nu er oppe på plads nummer 63 i indekset for november.

Tiobes indeks er baseret på antallet af uddannede ingeniører over hele verden, såvel som på kurser og tredjepartsleverandører.

Søgemaskiner som Google og Yahoo er, ligesom i øvrigt Wikipedia, sat op til at kunne måle programmeringssprogs popularitet. Indekset handler ikke om det bedste programmeringssprog, eller om hvilket sprog, der bliver brugt til flest kodelinjer.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S