Sådan vil du kunne byde på de fede kommune-ordrer

Kommunerne vil gøre det nemt for andre leverandører at byde på KMD's tidligere monopol-kontrakter. Se her, hvordan udbuddene bliver skruet sammmen.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Læs også: Kommuner: Det skal være slut med KMD's monopol.

Hvis du drømmer om at indgå forretninger med landets kommuner, så ser fremtiden lysere ud end nogensinde før.

I hvert fald får du som både stor og lille leverandør mulighed for at komme til fadet, når Kombit sender KMD's mange monopol-systemer for op imod 1,3 milliarder kroner i udbud.

Direktør Hans Berthelsen fra Kombit forklarer, at udbuddene bliver skruet sådan sammen, at der vil kunne bydes ind med også mindre tillægsfunktioner til systemer.

"Så både store og små leverandører kan komme til," lover Hans Berthelsen.

Meget lavpraktisk skal leverandører, der drømmer om at få vinde Kombit-kontrakter, tilmelde sig udbudssystemet EU-Supplys Complete Tender Management platform (CTM).

Samtidig vil Kombit gerne i tæt dialog med leverandører om alt lige fra ideer til nye måder at gøre ting på til input omkring udbudsprocessen.

Vil presse prisen

Målet med udbudsplanerne er ikke at smide KMD på porten, men at få flere leverandører ind og i sidste ende ramme den bedste pris.

Kombit forventer således at kunne spare 25 procent. Beregningen er blandt andet foretaget udfra tidligere udbud.

"Et eksempel er BBR-registeret, hvor det blev 30-50 procent billigere plus gevinster ved at få ny teknologi," fortæller Hans Berthelsen.

Frygter ikke udbudskaos

Hele udbudsroderiet hos SKI og flere kommuner, der har tumlet rundt med reglerne og som er endt i klagersager, skræmmer ikke Hans Berthelsen, selvom udbudsværdien samlet er 1,3 milliarder kroner.

Der lader da også til fortsat at være god tid til at forbedre sig, da første udbud af monopol-systemerne, ifølge udbudsplanen, er programsat til 1. halvår 2013.

Endelig oplyser Hans Berthelsen, at 50 procent af de 1,3 milliarder kroner er udbud, der skal foregå via ATP, som har overtaget flere opgaver.

Målet er i sidste ende mere konkurrence på området, lavere priser og "at være herre i eget hus", forklarer direktør Hans Berthelsen.

"Vi vil selv definere vores behov," siger han og forklarer, at planen om at løsrive sig fra afhængigheden af KMD sådan set har været søsat siden salget i 2008.

"Men nu sætter vi speed på. Og en udbudsplan ligger klar," udtaler direktøren.

Læs også: Kommuner: Det skal være slut med KMD's monopol.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S