Sådan vil du kunne byde på de fede kommune-ordrer

Kommunerne vil gøre det nemt for andre leverandører at byde på KMD's tidligere monopol-kontrakter. Se her, hvordan udbuddene bliver skruet sammmen.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Læs også: Kommuner: Det skal være slut med KMD's monopol.

Hvis du drømmer om at indgå forretninger med landets kommuner, så ser fremtiden lysere ud end nogensinde før.

I hvert fald får du som både stor og lille leverandør mulighed for at komme til fadet, når Kombit sender KMD's mange monopol-systemer for op imod 1,3 milliarder kroner i udbud.

Direktør Hans Berthelsen fra Kombit forklarer, at udbuddene bliver skruet sådan sammen, at der vil kunne bydes ind med også mindre tillægsfunktioner til systemer.

"Så både store og små leverandører kan komme til," lover Hans Berthelsen.

Meget lavpraktisk skal leverandører, der drømmer om at få vinde Kombit-kontrakter, tilmelde sig udbudssystemet EU-Supplys Complete Tender Management platform (CTM).

Samtidig vil Kombit gerne i tæt dialog med leverandører om alt lige fra ideer til nye måder at gøre ting på til input omkring udbudsprocessen.

Vil presse prisen

Målet med udbudsplanerne er ikke at smide KMD på porten, men at få flere leverandører ind og i sidste ende ramme den bedste pris.

Kombit forventer således at kunne spare 25 procent. Beregningen er blandt andet foretaget udfra tidligere udbud.

"Et eksempel er BBR-registeret, hvor det blev 30-50 procent billigere plus gevinster ved at få ny teknologi," fortæller Hans Berthelsen.

Frygter ikke udbudskaos

Hele udbudsroderiet hos SKI og flere kommuner, der har tumlet rundt med reglerne og som er endt i klagersager, skræmmer ikke Hans Berthelsen, selvom udbudsværdien samlet er 1,3 milliarder kroner.

Der lader da også til fortsat at være god tid til at forbedre sig, da første udbud af monopol-systemerne, ifølge udbudsplanen, er programsat til 1. halvår 2013.

Endelig oplyser Hans Berthelsen, at 50 procent af de 1,3 milliarder kroner er udbud, der skal foregå via ATP, som har overtaget flere opgaver.

Målet er i sidste ende mere konkurrence på området, lavere priser og "at være herre i eget hus", forklarer direktør Hans Berthelsen.

"Vi vil selv definere vores behov," siger han og forklarer, at planen om at løsrive sig fra afhængigheden af KMD sådan set har været søsat siden salget i 2008.

"Men nu sætter vi speed på. Og en udbudsplan ligger klar," udtaler direktøren.

Læs også: Kommuner: Det skal være slut med KMD's monopol.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S