12 ugers eksperthjælp i Silicon Valley for 100.000 kroner

Iværksætter-program skal give 10 it-virksomheder mulighed for at slå igennem internationalt. Men der skal penge på bordet, hvis man vil lege med.

Artikel top billede

Google, som er en af de mange it-arbejdspladser i Silicon Valley, har spændende ting i haven.
Foto Katy Raddatz (Foto: Katy Raddatz / Katy Raddatz)

Læs også:

På kursus i USA: Sådan får du penge til dine it-drømme

I forrige uge blev der åbnet for tilmeldinger til et nyt iværksætterprogram, der giver lovende it-virksomheder en chance for at få udnyttet deres potentiale.

Programmet, SCALEit, sender i marts 2012 10 danske virksomheder på et 12-ugers forløb i det amerikanske it-mekka Silicon Valley.

Her vil danske og amerikanske rådgivere stå klar til at arbejde intensivt med deltagerne. Håbet er, at nogle af virksomhederne vil udvikle sig til globale vækstvirksomheder.

"Vi går efter virksomheder, som er kommet ud over startfasen. Det første SCALEit-program var mere rettet mod iværksættere med ild i øjnene og i en tidlig fase. Nu går vi efter de mere etablerede," siger Søren Therkelsen, medstifter af programmet.

Det koster 100.000 kroner at deltage i version to af SCALEit.

Mentorer og venturepenge

Søren Therkelsen forestiller sig, at deltagerne vil have mellem fem og 25 ansatte, men han vil ikke lukke nogen ude, bare fordi de har lige knap fem eller lidt mere end 25 medarbejdere.

Derudover skal virksomhederne være mellem et og tre år gamle og have et produkt eller flere på hylden. Altså lidt mere konsoliderede end start ups generelt.

"Med SCALEit søger vi netop at stille alle de ressourcer, mentorer, feedback, investorer og netværk til rådighed, der kan gøre virksomheder skalerbare og løfte dem op i en global liga," udtaler Lene Sjørslev Schulze, rådgiver hos Innovation Center Denmark og medstifter af SCALEit.

Målsætningen for programmet er, at de deltagende virksomheder gennem vejledning, workshops, feedback, events og individuelle mentortimer får en levedygtig strategi for det amerikanske marked, bliver attraktive investeringsobjekter og får de første møder med potentielle investorer, partnere og kunder.

Annonce

Carl Ras A/S

Digital Tech Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S