12 ugers eksperthjælp i Silicon Valley for 100.000 kroner

Iværksætter-program skal give 10 it-virksomheder mulighed for at slå igennem internationalt. Men der skal penge på bordet, hvis man vil lege med.

Artikel top billede

Google, som er en af de mange it-arbejdspladser i Silicon Valley, har spændende ting i haven.
Foto Katy Raddatz (Foto: Katy Raddatz / Katy Raddatz)

Læs også:

På kursus i USA: Sådan får du penge til dine it-drømme

I forrige uge blev der åbnet for tilmeldinger til et nyt iværksætterprogram, der giver lovende it-virksomheder en chance for at få udnyttet deres potentiale.

Programmet, SCALEit, sender i marts 2012 10 danske virksomheder på et 12-ugers forløb i det amerikanske it-mekka Silicon Valley.

Her vil danske og amerikanske rådgivere stå klar til at arbejde intensivt med deltagerne. Håbet er, at nogle af virksomhederne vil udvikle sig til globale vækstvirksomheder.

"Vi går efter virksomheder, som er kommet ud over startfasen. Det første SCALEit-program var mere rettet mod iværksættere med ild i øjnene og i en tidlig fase. Nu går vi efter de mere etablerede," siger Søren Therkelsen, medstifter af programmet.

Det koster 100.000 kroner at deltage i version to af SCALEit.

Mentorer og venturepenge

Søren Therkelsen forestiller sig, at deltagerne vil have mellem fem og 25 ansatte, men han vil ikke lukke nogen ude, bare fordi de har lige knap fem eller lidt mere end 25 medarbejdere.

Derudover skal virksomhederne være mellem et og tre år gamle og have et produkt eller flere på hylden. Altså lidt mere konsoliderede end start ups generelt.

"Med SCALEit søger vi netop at stille alle de ressourcer, mentorer, feedback, investorer og netværk til rådighed, der kan gøre virksomheder skalerbare og løfte dem op i en global liga," udtaler Lene Sjørslev Schulze, rådgiver hos Innovation Center Denmark og medstifter af SCALEit.

Målsætningen for programmet er, at de deltagende virksomheder gennem vejledning, workshops, feedback, events og individuelle mentortimer får en levedygtig strategi for det amerikanske marked, bliver attraktive investeringsobjekter og får de første møder med potentielle investorer, partnere og kunder.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S