12 ugers eksperthjælp i Silicon Valley for 100.000 kroner

Iværksætter-program skal give 10 it-virksomheder mulighed for at slå igennem internationalt. Men der skal penge på bordet, hvis man vil lege med.

Artikel top billede

Google, som er en af de mange it-arbejdspladser i Silicon Valley, har spændende ting i haven.
Foto Katy Raddatz (Foto: Katy Raddatz / Katy Raddatz)

Læs også:

På kursus i USA: Sådan får du penge til dine it-drømme

I forrige uge blev der åbnet for tilmeldinger til et nyt iværksætterprogram, der giver lovende it-virksomheder en chance for at få udnyttet deres potentiale.

Programmet, SCALEit, sender i marts 2012 10 danske virksomheder på et 12-ugers forløb i det amerikanske it-mekka Silicon Valley.

Her vil danske og amerikanske rådgivere stå klar til at arbejde intensivt med deltagerne. Håbet er, at nogle af virksomhederne vil udvikle sig til globale vækstvirksomheder.

"Vi går efter virksomheder, som er kommet ud over startfasen. Det første SCALEit-program var mere rettet mod iværksættere med ild i øjnene og i en tidlig fase. Nu går vi efter de mere etablerede," siger Søren Therkelsen, medstifter af programmet.

Det koster 100.000 kroner at deltage i version to af SCALEit.

Mentorer og venturepenge

Søren Therkelsen forestiller sig, at deltagerne vil have mellem fem og 25 ansatte, men han vil ikke lukke nogen ude, bare fordi de har lige knap fem eller lidt mere end 25 medarbejdere.

Derudover skal virksomhederne være mellem et og tre år gamle og have et produkt eller flere på hylden. Altså lidt mere konsoliderede end start ups generelt.

"Med SCALEit søger vi netop at stille alle de ressourcer, mentorer, feedback, investorer og netværk til rådighed, der kan gøre virksomheder skalerbare og løfte dem op i en global liga," udtaler Lene Sjørslev Schulze, rådgiver hos Innovation Center Denmark og medstifter af SCALEit.

Målsætningen for programmet er, at de deltagende virksomheder gennem vejledning, workshops, feedback, events og individuelle mentortimer får en levedygtig strategi for det amerikanske marked, bliver attraktive investeringsobjekter og får de første møder med potentielle investorer, partnere og kunder.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S