Se hvornår Android 4.0 (måske) kommer til din mobil

Der er stor forskel på, hvor gode mobilproducenterne er til at opdatere deres Android-mobiler. Se her, hvornår det nye Android 4.0 kommer på din telefon.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Mobilplatformen Android er ikke bare Android.
 
Der er en lang række forskellige versioner af styresystemet, og nogle producenter er betydeligt bedre end andre til at opdatere platformen på deres telefoner.

Det betyder, at du som Android-ejer ikke kan være sikker på, at din telefon har den nyeste software og funktioner.
 
Den nyeste version af Android er version 4.0, også kendt som Ice Cream Sandwich, men indtil videre er den kun at finde på mobilen Galaxy Nexus, der er udviklet i et samarbejde mellem Google og Samsung.

Endnu er det et noget mudret billede, hvilke telefoner der bliver opdateret, ligesom det også er uklart, hvornår de bliver det.
 
Sparsomt med oplysninger
Teknologi-mediet Techradar.com har gennemgået fem af verdens største Android-producenters udmeldinger i forhold til Ice Cream Sandwich.
 
Verdens største producent af smartphones, sydkoreanske Samsung, har været meget sparsommelig med informationer om, hvorvidt selskabet opdaterer sine Android-mobiler til version 4.0. Indtil videre har koreanerne kun meddelt, at Nexus S bliver opdateret. 

Opdateret: Samsung oplyser ifølge SamsungTomorrow.com tirsdag, at den stærkt sælgende Galaxy S II vil blive opdateret med Android 4.0 inden april. 

Motorola har ligeledes kun sat navn på én telefon, som producenten opdaterer.

Selskabets topmodel Razr, der blev lanceret i sidste måned, får den fjerde udgave af Android, mens intet andet er meldt ud.
 
HTC, der blandt andet sendte HTC Sensation på gaden i maj, opgraderer til Android 4.0 på modellerne Sensation, Sensation XL, Sensation XE og EVO 3D "tidligt i 2012."
 
Derimod skal ejere af HTC-telefoner ikke regne med, at modeller før Sensation bliver opgraderet til den nyeste Android, skriver Techradar.com.
 
Sony Ericsson er et af de selskaber, som har meldt klarest ud. Alle Xperia-mobiler sendt på gaden i 2011 får Ice Cream Sandwich installeret. Selskabet har ifølge Techradar.com udtalt, at "vi arbejder på at forene vores nuværende Xperia-oplevelse med de nye funktioner i Android 4.0". Det betyder muligvis en opdatering i marts 2012.
 
LG har sendt smartphones som Optimus Black, Optimus 2X og Optimus 3D på markedet tidligere i år, og de tre nævnte vil alle blive opdateret. Men hvordan og hvornår har selskabet endnu ikke oplyst.
 
Slækker på opdateringer
Producenterne af Android-mobiler er tidligere blevet kritiseret for at slække på opdateringerne.

Bloggeren Michael Degusta lavede i oktober en oversigt over, hvor gode producenterne var til at opdatere mobilerne.

På Michael Degustas blog fremgår det, hvordan producenterne har undladt at opdatere softwaren i telefonerne.

Derimod har Apple ladet kundernes ældre iPhones blive opdateret, når den nyeste version af iOS er udkommet.

Læs også:

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job