Se hvornår Android 4.0 (måske) kommer til din mobil

Der er stor forskel på, hvor gode mobilproducenterne er til at opdatere deres Android-mobiler. Se her, hvornår det nye Android 4.0 kommer på din telefon.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Mobilplatformen Android er ikke bare Android.
 
Der er en lang række forskellige versioner af styresystemet, og nogle producenter er betydeligt bedre end andre til at opdatere platformen på deres telefoner.

Det betyder, at du som Android-ejer ikke kan være sikker på, at din telefon har den nyeste software og funktioner.
 
Den nyeste version af Android er version 4.0, også kendt som Ice Cream Sandwich, men indtil videre er den kun at finde på mobilen Galaxy Nexus, der er udviklet i et samarbejde mellem Google og Samsung.

Endnu er det et noget mudret billede, hvilke telefoner der bliver opdateret, ligesom det også er uklart, hvornår de bliver det.
 
Sparsomt med oplysninger
Teknologi-mediet Techradar.com har gennemgået fem af verdens største Android-producenters udmeldinger i forhold til Ice Cream Sandwich.
 
Verdens største producent af smartphones, sydkoreanske Samsung, har været meget sparsommelig med informationer om, hvorvidt selskabet opdaterer sine Android-mobiler til version 4.0. Indtil videre har koreanerne kun meddelt, at Nexus S bliver opdateret. 

Opdateret: Samsung oplyser ifølge SamsungTomorrow.com tirsdag, at den stærkt sælgende Galaxy S II vil blive opdateret med Android 4.0 inden april. 

Motorola har ligeledes kun sat navn på én telefon, som producenten opdaterer.

Selskabets topmodel Razr, der blev lanceret i sidste måned, får den fjerde udgave af Android, mens intet andet er meldt ud.
 
HTC, der blandt andet sendte HTC Sensation på gaden i maj, opgraderer til Android 4.0 på modellerne Sensation, Sensation XL, Sensation XE og EVO 3D "tidligt i 2012."
 
Derimod skal ejere af HTC-telefoner ikke regne med, at modeller før Sensation bliver opgraderet til den nyeste Android, skriver Techradar.com.
 
Sony Ericsson er et af de selskaber, som har meldt klarest ud. Alle Xperia-mobiler sendt på gaden i 2011 får Ice Cream Sandwich installeret. Selskabet har ifølge Techradar.com udtalt, at "vi arbejder på at forene vores nuværende Xperia-oplevelse med de nye funktioner i Android 4.0". Det betyder muligvis en opdatering i marts 2012.
 
LG har sendt smartphones som Optimus Black, Optimus 2X og Optimus 3D på markedet tidligere i år, og de tre nævnte vil alle blive opdateret. Men hvordan og hvornår har selskabet endnu ikke oplyst.
 
Slækker på opdateringer
Producenterne af Android-mobiler er tidligere blevet kritiseret for at slække på opdateringerne.

Bloggeren Michael Degusta lavede i oktober en oversigt over, hvor gode producenterne var til at opdatere mobilerne.

På Michael Degustas blog fremgår det, hvordan producenterne har undladt at opdatere softwaren i telefonerne.

Derimod har Apple ladet kundernes ældre iPhones blive opdateret, når den nyeste version af iOS er udkommet.

Læs også:

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S