Se hvornår Android 4.0 (måske) kommer til din mobil

Der er stor forskel på, hvor gode mobilproducenterne er til at opdatere deres Android-mobiler. Se her, hvornår det nye Android 4.0 kommer på din telefon.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Mobilplatformen Android er ikke bare Android.
 
Der er en lang række forskellige versioner af styresystemet, og nogle producenter er betydeligt bedre end andre til at opdatere platformen på deres telefoner.

Det betyder, at du som Android-ejer ikke kan være sikker på, at din telefon har den nyeste software og funktioner.
 
Den nyeste version af Android er version 4.0, også kendt som Ice Cream Sandwich, men indtil videre er den kun at finde på mobilen Galaxy Nexus, der er udviklet i et samarbejde mellem Google og Samsung.

Endnu er det et noget mudret billede, hvilke telefoner der bliver opdateret, ligesom det også er uklart, hvornår de bliver det.
 
Sparsomt med oplysninger
Teknologi-mediet Techradar.com har gennemgået fem af verdens største Android-producenters udmeldinger i forhold til Ice Cream Sandwich.
 
Verdens største producent af smartphones, sydkoreanske Samsung, har været meget sparsommelig med informationer om, hvorvidt selskabet opdaterer sine Android-mobiler til version 4.0. Indtil videre har koreanerne kun meddelt, at Nexus S bliver opdateret. 

Opdateret: Samsung oplyser ifølge SamsungTomorrow.com tirsdag, at den stærkt sælgende Galaxy S II vil blive opdateret med Android 4.0 inden april. 

Motorola har ligeledes kun sat navn på én telefon, som producenten opdaterer.

Selskabets topmodel Razr, der blev lanceret i sidste måned, får den fjerde udgave af Android, mens intet andet er meldt ud.
 
HTC, der blandt andet sendte HTC Sensation på gaden i maj, opgraderer til Android 4.0 på modellerne Sensation, Sensation XL, Sensation XE og EVO 3D "tidligt i 2012."
 
Derimod skal ejere af HTC-telefoner ikke regne med, at modeller før Sensation bliver opgraderet til den nyeste Android, skriver Techradar.com.
 
Sony Ericsson er et af de selskaber, som har meldt klarest ud. Alle Xperia-mobiler sendt på gaden i 2011 får Ice Cream Sandwich installeret. Selskabet har ifølge Techradar.com udtalt, at "vi arbejder på at forene vores nuværende Xperia-oplevelse med de nye funktioner i Android 4.0". Det betyder muligvis en opdatering i marts 2012.
 
LG har sendt smartphones som Optimus Black, Optimus 2X og Optimus 3D på markedet tidligere i år, og de tre nævnte vil alle blive opdateret. Men hvordan og hvornår har selskabet endnu ikke oplyst.
 
Slækker på opdateringer
Producenterne af Android-mobiler er tidligere blevet kritiseret for at slække på opdateringerne.

Bloggeren Michael Degusta lavede i oktober en oversigt over, hvor gode producenterne var til at opdatere mobilerne.

På Michael Degustas blog fremgår det, hvordan producenterne har undladt at opdatere softwaren i telefonerne.

Derimod har Apple ladet kundernes ældre iPhones blive opdateret, når den nyeste version af iOS er udkommet.

Læs også:

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S