Se hvornår Android 4.0 (måske) kommer til din mobil

Der er stor forskel på, hvor gode mobilproducenterne er til at opdatere deres Android-mobiler. Se her, hvornår det nye Android 4.0 kommer på din telefon.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Mobilplatformen Android er ikke bare Android.
 
Der er en lang række forskellige versioner af styresystemet, og nogle producenter er betydeligt bedre end andre til at opdatere platformen på deres telefoner.

Det betyder, at du som Android-ejer ikke kan være sikker på, at din telefon har den nyeste software og funktioner.
 
Den nyeste version af Android er version 4.0, også kendt som Ice Cream Sandwich, men indtil videre er den kun at finde på mobilen Galaxy Nexus, der er udviklet i et samarbejde mellem Google og Samsung.

Endnu er det et noget mudret billede, hvilke telefoner der bliver opdateret, ligesom det også er uklart, hvornår de bliver det.
 
Sparsomt med oplysninger
Teknologi-mediet Techradar.com har gennemgået fem af verdens største Android-producenters udmeldinger i forhold til Ice Cream Sandwich.
 
Verdens største producent af smartphones, sydkoreanske Samsung, har været meget sparsommelig med informationer om, hvorvidt selskabet opdaterer sine Android-mobiler til version 4.0. Indtil videre har koreanerne kun meddelt, at Nexus S bliver opdateret. 

Opdateret: Samsung oplyser ifølge SamsungTomorrow.com tirsdag, at den stærkt sælgende Galaxy S II vil blive opdateret med Android 4.0 inden april. 

Motorola har ligeledes kun sat navn på én telefon, som producenten opdaterer.

Selskabets topmodel Razr, der blev lanceret i sidste måned, får den fjerde udgave af Android, mens intet andet er meldt ud.
 
HTC, der blandt andet sendte HTC Sensation på gaden i maj, opgraderer til Android 4.0 på modellerne Sensation, Sensation XL, Sensation XE og EVO 3D "tidligt i 2012."
 
Derimod skal ejere af HTC-telefoner ikke regne med, at modeller før Sensation bliver opgraderet til den nyeste Android, skriver Techradar.com.
 
Sony Ericsson er et af de selskaber, som har meldt klarest ud. Alle Xperia-mobiler sendt på gaden i 2011 får Ice Cream Sandwich installeret. Selskabet har ifølge Techradar.com udtalt, at "vi arbejder på at forene vores nuværende Xperia-oplevelse med de nye funktioner i Android 4.0". Det betyder muligvis en opdatering i marts 2012.
 
LG har sendt smartphones som Optimus Black, Optimus 2X og Optimus 3D på markedet tidligere i år, og de tre nævnte vil alle blive opdateret. Men hvordan og hvornår har selskabet endnu ikke oplyst.
 
Slækker på opdateringer
Producenterne af Android-mobiler er tidligere blevet kritiseret for at slække på opdateringerne.

Bloggeren Michael Degusta lavede i oktober en oversigt over, hvor gode producenterne var til at opdatere mobilerne.

På Michael Degustas blog fremgår det, hvordan producenterne har undladt at opdatere softwaren i telefonerne.

Derimod har Apple ladet kundernes ældre iPhones blive opdateret, når den nyeste version af iOS er udkommet.

Læs også:

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S