Kommune kritiserer KMD's priser: "Simpelthen ublu"

Omkostninger ved at skifte ERP-system lå for en kommune i millionklassen. KMD skulle blandt andet have penge for data-arbejde.

Artikel top billede

Hos Viborg Kommune har det kostet mange penge at gå fra et såkaldt debitor- og lønsystem leveret af KMD til at få det leveret af henholdsvis Fujitsu og Silkeborg Data.

Historien bag er, at kommunen blev nødt til at betale 800.000 kroner for at få sine egne data ud fra KMD.

Og så blev man mere eller mindre påtvunget en projektleder fra KMD til 225.000 kroner for at sikre, at kommunen ville få sine data til tiden.

Det fortæller Viborg Kommunes økonomi og løn-chef, Jørgen Bach, til Computerworld.

"Jeg synes simpelthen at det er ublu," siger han.

1.025.000 kroner

Han forklarer at de 800.000 kroner til KMD alene er betaling for at få fat i kommunens egne data, Hertil kommer, at kommunens nye leverandører efterfølgende skal integrere data i de nye systemer.

I samme omgang blev kommunen kraftigt anbefalet at købe en konsulent fra KMD, der skulle være projektleder i et antal timer, der har kostet kommunen 225.000 kroner.

Ellers kunne vi ikke regne med at få vores data til den aftalte tid, oplyser økonomichefen fra Viborg Kommune.

Viborg Kommune er i øvrigt nævnt i en nylig rapport fra Udbudsrådet, der belyser omkostningerne ved at gå i udbud.

Her berøres også kommunens udgifter ved skifte af ERP-systemer.

Læs reaktionen fra KMD senere her på Computerworld.dk.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S