Kommune kritiserer KMD's priser: "Simpelthen ublu"

Omkostninger ved at skifte ERP-system lå for en kommune i millionklassen. KMD skulle blandt andet have penge for data-arbejde.

Artikel top billede

Hos Viborg Kommune har det kostet mange penge at gå fra et såkaldt debitor- og lønsystem leveret af KMD til at få det leveret af henholdsvis Fujitsu og Silkeborg Data.

Historien bag er, at kommunen blev nødt til at betale 800.000 kroner for at få sine egne data ud fra KMD.

Og så blev man mere eller mindre påtvunget en projektleder fra KMD til 225.000 kroner for at sikre, at kommunen ville få sine data til tiden.

Det fortæller Viborg Kommunes økonomi og løn-chef, Jørgen Bach, til Computerworld.

"Jeg synes simpelthen at det er ublu," siger han.

1.025.000 kroner

Han forklarer at de 800.000 kroner til KMD alene er betaling for at få fat i kommunens egne data, Hertil kommer, at kommunens nye leverandører efterfølgende skal integrere data i de nye systemer.

I samme omgang blev kommunen kraftigt anbefalet at købe en konsulent fra KMD, der skulle være projektleder i et antal timer, der har kostet kommunen 225.000 kroner.

Ellers kunne vi ikke regne med at få vores data til den aftalte tid, oplyser økonomichefen fra Viborg Kommune.

Viborg Kommune er i øvrigt nævnt i en nylig rapport fra Udbudsrådet, der belyser omkostningerne ved at gå i udbud.

Her berøres også kommunens udgifter ved skifte af ERP-systemer.

Læs reaktionen fra KMD senere her på Computerworld.dk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job