OpenOffice sætter fuld damp under udviklingen

Efter Oracle droppede OpenOffice så projektet udsigtsløst ud. Men nu sættes udviklere damp under kedlerne i en ny version af kontorpakken.

Artikel top billede

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

Kæmpe Linux-projekt blæser ud over stepperne

Apache gør nu klar til en ny OpenOffice i version 3.4, der ifølge organisationen, kommer i det første kvartal af 2012.

Apache Software Foundation overtog OpenOffice kontorpakken i sommer, efter Oracle trak sig fra projektet.

Apache er ellers bedre kendt for udviklingen af webserveren Apache, der er en af de helt store spillere i den boldgade.

Hovedrengøring før festen

Nu kommer det første resultat af Apaches arbejde så på nettet.

Det drejer sig i første omgang om en udviklerudgave af kontorpakken, hvor der er fokus på at få rettet alle kodestumperne til, så de falder ind under Apache-licensvilkårene.

"Denne udgave er til udviklerne for at sikre, at alle intellektuelle rettigheder falder på plads. Men når det er sagt, så er det brugervenlighed og eksempelvis optimering af grafik, der er i fokus," siger Ross Gardler, som er projektleder i Apache, til websiden The Register.

Der skal således gøres hovedrent i koden, før der gøres klar til de egentlige festligheder på brugerfronten.

Ingen sammensmeltning

Under Oracles herredømme brød en del af udviklerne ud af OpenOffice, og de startede LibreOffice, fordi der var stor utilfredshed med Oracles dominerende rolle i samarbejdet.

Nu hvor Oracle har trukket stikket og overladt det til Apache, er tonen blevet bedre, og der er kommet et godt samarbejde op at stå mellem parterne, som udveksler kode og bekriger fejl i enighed.

Der er dog ikke udsigt til, at de to slår pjalterne sammen igen under et navn.

"Vi finder næppe sammen igen. Vi har hver vores visioner og forskellige licens-perspektiver," siger Ross Gardler.

"Men der er også mere end rigelig plads til to varianter. Jo flere, jo bedre," lyde det fra Apache-manden, der snart er klar med OpenOffice i en ny version.

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

Kæmpe Linux-projekt blæser ud over stepperne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S