OpenOffice sætter fuld damp under udviklingen

Efter Oracle droppede OpenOffice så projektet udsigtsløst ud. Men nu sættes udviklere damp under kedlerne i en ny version af kontorpakken.

Artikel top billede

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

Kæmpe Linux-projekt blæser ud over stepperne

Apache gør nu klar til en ny OpenOffice i version 3.4, der ifølge organisationen, kommer i det første kvartal af 2012.

Apache Software Foundation overtog OpenOffice kontorpakken i sommer, efter Oracle trak sig fra projektet.

Apache er ellers bedre kendt for udviklingen af webserveren Apache, der er en af de helt store spillere i den boldgade.

Hovedrengøring før festen

Nu kommer det første resultat af Apaches arbejde så på nettet.

Det drejer sig i første omgang om en udviklerudgave af kontorpakken, hvor der er fokus på at få rettet alle kodestumperne til, så de falder ind under Apache-licensvilkårene.

"Denne udgave er til udviklerne for at sikre, at alle intellektuelle rettigheder falder på plads. Men når det er sagt, så er det brugervenlighed og eksempelvis optimering af grafik, der er i fokus," siger Ross Gardler, som er projektleder i Apache, til websiden The Register.

Der skal således gøres hovedrent i koden, før der gøres klar til de egentlige festligheder på brugerfronten.

Ingen sammensmeltning

Under Oracles herredømme brød en del af udviklerne ud af OpenOffice, og de startede LibreOffice, fordi der var stor utilfredshed med Oracles dominerende rolle i samarbejdet.

Nu hvor Oracle har trukket stikket og overladt det til Apache, er tonen blevet bedre, og der er kommet et godt samarbejde op at stå mellem parterne, som udveksler kode og bekriger fejl i enighed.

Der er dog ikke udsigt til, at de to slår pjalterne sammen igen under et navn.

"Vi finder næppe sammen igen. Vi har hver vores visioner og forskellige licens-perspektiver," siger Ross Gardler.

"Men der er også mere end rigelig plads til to varianter. Jo flere, jo bedre," lyde det fra Apache-manden, der snart er klar med OpenOffice i en ny version.

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

Kæmpe Linux-projekt blæser ud over stepperne

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS