OpenOffice sætter fuld damp under udviklingen

Efter Oracle droppede OpenOffice så projektet udsigtsløst ud. Men nu sættes udviklere damp under kedlerne i en ny version af kontorpakken.

Artikel top billede

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

Kæmpe Linux-projekt blæser ud over stepperne

Apache gør nu klar til en ny OpenOffice i version 3.4, der ifølge organisationen, kommer i det første kvartal af 2012.

Apache Software Foundation overtog OpenOffice kontorpakken i sommer, efter Oracle trak sig fra projektet.

Apache er ellers bedre kendt for udviklingen af webserveren Apache, der er en af de helt store spillere i den boldgade.

Hovedrengøring før festen

Nu kommer det første resultat af Apaches arbejde så på nettet.

Det drejer sig i første omgang om en udviklerudgave af kontorpakken, hvor der er fokus på at få rettet alle kodestumperne til, så de falder ind under Apache-licensvilkårene.

"Denne udgave er til udviklerne for at sikre, at alle intellektuelle rettigheder falder på plads. Men når det er sagt, så er det brugervenlighed og eksempelvis optimering af grafik, der er i fokus," siger Ross Gardler, som er projektleder i Apache, til websiden The Register.

Der skal således gøres hovedrent i koden, før der gøres klar til de egentlige festligheder på brugerfronten.

Ingen sammensmeltning

Under Oracles herredømme brød en del af udviklerne ud af OpenOffice, og de startede LibreOffice, fordi der var stor utilfredshed med Oracles dominerende rolle i samarbejdet.

Nu hvor Oracle har trukket stikket og overladt det til Apache, er tonen blevet bedre, og der er kommet et godt samarbejde op at stå mellem parterne, som udveksler kode og bekriger fejl i enighed.

Der er dog ikke udsigt til, at de to slår pjalterne sammen igen under et navn.

"Vi finder næppe sammen igen. Vi har hver vores visioner og forskellige licens-perspektiver," siger Ross Gardler.

"Men der er også mere end rigelig plads til to varianter. Jo flere, jo bedre," lyde det fra Apache-manden, der snart er klar med OpenOffice i en ny version.

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

Kæmpe Linux-projekt blæser ud over stepperne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S