OpenOffice sætter fuld damp under udviklingen

Efter Oracle droppede OpenOffice så projektet udsigtsløst ud. Men nu sættes udviklere damp under kedlerne i en ny version af kontorpakken.

Artikel top billede

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

Kæmpe Linux-projekt blæser ud over stepperne

Apache gør nu klar til en ny OpenOffice i version 3.4, der ifølge organisationen, kommer i det første kvartal af 2012.

Apache Software Foundation overtog OpenOffice kontorpakken i sommer, efter Oracle trak sig fra projektet.

Apache er ellers bedre kendt for udviklingen af webserveren Apache, der er en af de helt store spillere i den boldgade.

Hovedrengøring før festen

Nu kommer det første resultat af Apaches arbejde så på nettet.

Det drejer sig i første omgang om en udviklerudgave af kontorpakken, hvor der er fokus på at få rettet alle kodestumperne til, så de falder ind under Apache-licensvilkårene.

"Denne udgave er til udviklerne for at sikre, at alle intellektuelle rettigheder falder på plads. Men når det er sagt, så er det brugervenlighed og eksempelvis optimering af grafik, der er i fokus," siger Ross Gardler, som er projektleder i Apache, til websiden The Register.

Der skal således gøres hovedrent i koden, før der gøres klar til de egentlige festligheder på brugerfronten.

Ingen sammensmeltning

Under Oracles herredømme brød en del af udviklerne ud af OpenOffice, og de startede LibreOffice, fordi der var stor utilfredshed med Oracles dominerende rolle i samarbejdet.

Nu hvor Oracle har trukket stikket og overladt det til Apache, er tonen blevet bedre, og der er kommet et godt samarbejde op at stå mellem parterne, som udveksler kode og bekriger fejl i enighed.

Der er dog ikke udsigt til, at de to slår pjalterne sammen igen under et navn.

"Vi finder næppe sammen igen. Vi har hver vores visioner og forskellige licens-perspektiver," siger Ross Gardler.

"Men der er også mere end rigelig plads til to varianter. Jo flere, jo bedre," lyde det fra Apache-manden, der snart er klar med OpenOffice i en ny version.

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

Kæmpe Linux-projekt blæser ud over stepperne

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S