Autister tester trådløse højttalere til Apple

Eleverne på den særlige it-uddannelse for unge med autisme tester højttalere for dansk Apple-leverandør.

Artikel top billede

(Foto: Henrik Vierø Larsen)

Læs også:

Dansk it-uddannelse på international top-liste

Elever fra Skive Handelsskole, der følger den særlige it-uddannelse AspIT for unge med den såkaldte autismespektrums-forstyrrelse Aspergers Syndrom, arbejder i øjeblikket på en opgave for det danske højttalerfirma Libratone, der samarbejder med Apple.

Firmaets trådløse højttalere bliver solgt i Apples butikker og i europæiske designhuse, og det er Skive-elevernes arbejde at kvalitetssikre højttalerne ved at udføre en række test.

De seks elever på AsplT-uddannelsen tester både højttalere og de routere, der behandler lyden i det trådløse audio-setup.

"Det er vigtigt, at vi i det danske samfund er opmærksom på at bruge alle ressourcer og tilpasse vores arbejdspladser og uddannelser til den befolkning, vi nu engang er," siger teknisk direktør i Libratone, Jes Mosgaard, om firmaets bevæggrunde for at samarbejde med AsplT.

Fejl og kombinationer

"Vi skal have testet de her produkter, blandt andet 15 forskellige routere og fire forskellige trådløse højttalere," fortæller underviser Tomas Schmidt.

Libratone har brug for test for at undgå, at deres produkter leveres tilbage, fordi der for eksempel er fejl på routeren, siger Jes Mosgaard fra Libratone.

"Derfor vil vi gerne have eleverne til at undersøge, om der er kombinationer af routere og højttalere, der ikke dur, og om der er kombinationer, der er bedre end andre."

Uddannelse med succes

Et af AspIT-uddannelsens fag er QA, Quality Assurance, kvalitetssikring af software og hardware, hvor eleverne lærer at planlægge og udføre test.

AspIT-uddannelsen har sikret job i it-branchen til mange af de unge, som ellers ville være henvist til et passivt liv på overførselsindkomst.

Aspergere har nemlig typisk svært ved at tage en almindelig uddannelse, hvor især den afsluttende eksamen får de fleste af dem til at gå helt i baglås.

En rapport fra 2010 fra Danmarks Evalueringsinstitut viser, at 80 procent af eleverne kommer i arbejde efter den tre år lange AspIT-uddannelse.

Læs også:

Dansk it-uddannelse på international top-liste

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S