Autister tester trådløse højttalere til Apple

Eleverne på den særlige it-uddannelse for unge med autisme tester højttalere for dansk Apple-leverandør.

Artikel top billede

(Foto: Henrik Vierø Larsen)

Læs også:

Dansk it-uddannelse på international top-liste

Elever fra Skive Handelsskole, der følger den særlige it-uddannelse AspIT for unge med den såkaldte autismespektrums-forstyrrelse Aspergers Syndrom, arbejder i øjeblikket på en opgave for det danske højttalerfirma Libratone, der samarbejder med Apple.

Firmaets trådløse højttalere bliver solgt i Apples butikker og i europæiske designhuse, og det er Skive-elevernes arbejde at kvalitetssikre højttalerne ved at udføre en række test.

De seks elever på AsplT-uddannelsen tester både højttalere og de routere, der behandler lyden i det trådløse audio-setup.

"Det er vigtigt, at vi i det danske samfund er opmærksom på at bruge alle ressourcer og tilpasse vores arbejdspladser og uddannelser til den befolkning, vi nu engang er," siger teknisk direktør i Libratone, Jes Mosgaard, om firmaets bevæggrunde for at samarbejde med AsplT.

Fejl og kombinationer

"Vi skal have testet de her produkter, blandt andet 15 forskellige routere og fire forskellige trådløse højttalere," fortæller underviser Tomas Schmidt.

Libratone har brug for test for at undgå, at deres produkter leveres tilbage, fordi der for eksempel er fejl på routeren, siger Jes Mosgaard fra Libratone.

"Derfor vil vi gerne have eleverne til at undersøge, om der er kombinationer af routere og højttalere, der ikke dur, og om der er kombinationer, der er bedre end andre."

Uddannelse med succes

Et af AspIT-uddannelsens fag er QA, Quality Assurance, kvalitetssikring af software og hardware, hvor eleverne lærer at planlægge og udføre test.

AspIT-uddannelsen har sikret job i it-branchen til mange af de unge, som ellers ville være henvist til et passivt liv på overførselsindkomst.

Aspergere har nemlig typisk svært ved at tage en almindelig uddannelse, hvor især den afsluttende eksamen får de fleste af dem til at gå helt i baglås.

En rapport fra 2010 fra Danmarks Evalueringsinstitut viser, at 80 procent af eleverne kommer i arbejde efter den tre år lange AspIT-uddannelse.

Læs også:

Dansk it-uddannelse på international top-liste

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S