Autister tester trådløse højttalere til Apple

Eleverne på den særlige it-uddannelse for unge med autisme tester højttalere for dansk Apple-leverandør.

Artikel top billede

(Foto: Henrik Vierø Larsen)

Læs også:

Dansk it-uddannelse på international top-liste

Elever fra Skive Handelsskole, der følger den særlige it-uddannelse AspIT for unge med den såkaldte autismespektrums-forstyrrelse Aspergers Syndrom, arbejder i øjeblikket på en opgave for det danske højttalerfirma Libratone, der samarbejder med Apple.

Firmaets trådløse højttalere bliver solgt i Apples butikker og i europæiske designhuse, og det er Skive-elevernes arbejde at kvalitetssikre højttalerne ved at udføre en række test.

De seks elever på AsplT-uddannelsen tester både højttalere og de routere, der behandler lyden i det trådløse audio-setup.

"Det er vigtigt, at vi i det danske samfund er opmærksom på at bruge alle ressourcer og tilpasse vores arbejdspladser og uddannelser til den befolkning, vi nu engang er," siger teknisk direktør i Libratone, Jes Mosgaard, om firmaets bevæggrunde for at samarbejde med AsplT.

Fejl og kombinationer

"Vi skal have testet de her produkter, blandt andet 15 forskellige routere og fire forskellige trådløse højttalere," fortæller underviser Tomas Schmidt.

Libratone har brug for test for at undgå, at deres produkter leveres tilbage, fordi der for eksempel er fejl på routeren, siger Jes Mosgaard fra Libratone.

"Derfor vil vi gerne have eleverne til at undersøge, om der er kombinationer af routere og højttalere, der ikke dur, og om der er kombinationer, der er bedre end andre."

Uddannelse med succes

Et af AspIT-uddannelsens fag er QA, Quality Assurance, kvalitetssikring af software og hardware, hvor eleverne lærer at planlægge og udføre test.

AspIT-uddannelsen har sikret job i it-branchen til mange af de unge, som ellers ville være henvist til et passivt liv på overførselsindkomst.

Aspergere har nemlig typisk svært ved at tage en almindelig uddannelse, hvor især den afsluttende eksamen får de fleste af dem til at gå helt i baglås.

En rapport fra 2010 fra Danmarks Evalueringsinstitut viser, at 80 procent af eleverne kommer i arbejde efter den tre år lange AspIT-uddannelse.

Læs også:

Dansk it-uddannelse på international top-liste

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S