Autister tester trådløse højttalere til Apple

Eleverne på den særlige it-uddannelse for unge med autisme tester højttalere for dansk Apple-leverandør.

Artikel top billede

(Foto: Henrik Vierø Larsen)

Læs også:

Dansk it-uddannelse på international top-liste

Elever fra Skive Handelsskole, der følger den særlige it-uddannelse AspIT for unge med den såkaldte autismespektrums-forstyrrelse Aspergers Syndrom, arbejder i øjeblikket på en opgave for det danske højttalerfirma Libratone, der samarbejder med Apple.

Firmaets trådløse højttalere bliver solgt i Apples butikker og i europæiske designhuse, og det er Skive-elevernes arbejde at kvalitetssikre højttalerne ved at udføre en række test.

De seks elever på AsplT-uddannelsen tester både højttalere og de routere, der behandler lyden i det trådløse audio-setup.

"Det er vigtigt, at vi i det danske samfund er opmærksom på at bruge alle ressourcer og tilpasse vores arbejdspladser og uddannelser til den befolkning, vi nu engang er," siger teknisk direktør i Libratone, Jes Mosgaard, om firmaets bevæggrunde for at samarbejde med AsplT.

Fejl og kombinationer

"Vi skal have testet de her produkter, blandt andet 15 forskellige routere og fire forskellige trådløse højttalere," fortæller underviser Tomas Schmidt.

Libratone har brug for test for at undgå, at deres produkter leveres tilbage, fordi der for eksempel er fejl på routeren, siger Jes Mosgaard fra Libratone.

"Derfor vil vi gerne have eleverne til at undersøge, om der er kombinationer af routere og højttalere, der ikke dur, og om der er kombinationer, der er bedre end andre."

Uddannelse med succes

Et af AspIT-uddannelsens fag er QA, Quality Assurance, kvalitetssikring af software og hardware, hvor eleverne lærer at planlægge og udføre test.

AspIT-uddannelsen har sikret job i it-branchen til mange af de unge, som ellers ville være henvist til et passivt liv på overførselsindkomst.

Aspergere har nemlig typisk svært ved at tage en almindelig uddannelse, hvor især den afsluttende eksamen får de fleste af dem til at gå helt i baglås.

En rapport fra 2010 fra Danmarks Evalueringsinstitut viser, at 80 procent af eleverne kommer i arbejde efter den tre år lange AspIT-uddannelse.

Læs også:

Dansk it-uddannelse på international top-liste

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S