Sådan renser man Windows-pc'en med et snuptag

Det skal være langt lettere at genskabe Windows-styresystemet og fjerne data, mener Microsoft.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor bliver Windows 8 ikke en lynsucces

Computerworld News Service: Windows 8 indeholder en reset-funktion, der kan genskabe styresystemet og fjerne data-applikationer fra disken, fortæller Microsoft.

Styresystemet, der nu er tilgængelig som såkaldt 'developer's preview', kan desuden 'genopfriske' sig selv ved at genskabe styresystemet til original tilstand, samtidig med at den gemmer data og applikationer, står der på bloggen Building Windows 8.

Når Windows 8 genskaber sig selv, kan den data, der bliver fjernet, slettes mere grundigt end ved en traditionel reformattering ved at overskrive alle sektorer, skriver Steven Sinofsky fra Microsoft. Det betyder dog ikke, at informationerne ikke kan reddes.

"Selv hvis nogen fjerner drevet fra din pc, så er det ikke nemt at finde oplysningerne igen uden specialudstyr, der er meget dyrt for de fleste mennesker," siger han.

Han fortæller, at den valgfrie 'thorough' ('grundige') reset-funktion tager ekstra skridt, der gør det endnu sværere at genskabe oplysninger. Den kan dog ikke erstatte den grundige sletning, "der kan være et krav, hvis virksomheden omgås strengt fortrolige forretnings- eller regeringsdata," tilføjer han.

Thorough reset er godt til at rense en maskine, der for eksempel skal genbruges eller doneres til velgørenhed, eftersom det gør data-recovery sværere og er hurtigere end de mere grundige metoder, som kan tage timer, forklarer Steven Sinofsky.

Reset uden Bitlocker diskkryptering tager omkring 24 minutter. Med Bitlocker tager det omkring seks et halvt minut, fortæller han.

Funktionen til genopfrisk er tænkt som en måde at løse problemer i styresystemet uden at risikere at miste data, der allerede ligger på maskinen.

"Det fedeste er, at det ikke engang er nødvendigt først at tage backup af data til en ekstern harddisk for bagefter at lægge dem tilbage på maskinen igen," siger han.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Derfor bliver Windows 8 ikke en lynsucces

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network