Microsoft sagsøger stor forhandler for ulovligt salg

Microsoft sagsøger stor forhandler for at producere ulovlige recovery-cd'er og sælge dem i titusindvis til intetanende kunder.

Artikel top billede

Den engelske it-forhandler Comet er blevet sagsøgt af Microsoft i Londons Højesteret for at producere og sælge mere end 94.000 kopier af Windows reinstallerings-cd'er. Det skriver Microsoft i en pressemeddelelse.

Microsoft varmer op til retssag på grund af forhandlerens salg af Windows Vista og Windows XP reinstallerings-cd'er til kunder, der havde købt pc'er med styresystemet Windows installeret.

En krølle på historien er, at softwaren, der blev solgt på de omstridte cd'er, allerede lå på kundernes pc'er, og hvis kunderne ønskede det, kunne de have fået en reinstallerings-cd hos forhandleren gratis eller for et ganske lille beløb.

Lavet på fabrik

Microsoft har identificeret en fabrik i Hampshire, hvor Comet fik produceret cd'erne, som derefter blev solgt til intetanende kunder gennem forhandlere over hele Storbritannien.

"Hvad Comet har gjort, er urimeligt over for vores kunder. Vi forventer en bedre opførsel af vores forhandlere, og kunderne fortjener bedre," udtaler David Finn, der er rådgiver i Microsofts afdeling for 'Worldwide Anti-Piracy and Anti-Counterfeiting' diplomatisk.

Comet ejes af det franske selskab Kesa Electricals, der har hjemme i Storbritannien og som angiveligt er i færd med at blive solgt til kapitalfonden OpCapita.

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse