Lavere priser på flash kan få uheldige konsekvenser

De faldende priser på flash-hukommelse kan vise sig at få irriterende konsekvenser for forbrugerne, frygter analytiker.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Lavere priser lyder da som en god ting for forbrugerne, gør det ikke? Billigere flash-hukommelse kan dog resultere i øgede irritationsmomenter i forbindelse med indkøbsturen, frygter analytiker.

Prisen på NAND-flash-hukommelse forventes at halveres i løbet af året fra fire til to kroner per gigabyte, oplyser Jim Handy, der er chefanalytiker ved markedsanalysefirmaet Objective Analysis.

De faldende priser kan ifølge Handy gøre det mere omkostningseffektivt at anvende denne type hukommelse på nye måder såsom i forbindelse med visning af videoreklamer i fysiske butikker.

Handy vurderer, at man som detailkunde sandsynligvis inden længe kommer til at opleve en udbredt brug af "disse meget irriterende, små LCD-skærme" rundt omkring i forretningerne.

Når man går forbi dem, "bliver du råbt an af nogen i en video, der begynder at prakke dig det ene eller andet produkt på," siger han.

Sådanne reklamevideoer i butikkerne "vil sandsynligvis blive ekstremt udbredte, alene fordi de er billige, og de bruger en masse flash-hukommelse," påpeger Handy under en præsentation ved konferencen Storage Visions, der bliver afholdt i forbindelse med Consumer Electronic Show i Las Vegas i denne uge.

Det kan flash også bruges til

Hukommelsespriserne vil årligt fortsat falde med 40 til 50 procent, hvilket vil hjælpe til at udbrede brugen af it-produkter, der indeholder flash-hukommelse.

Hvis det bliver lovpligtigt, at biler har et bakkamera installeret, "så er der ikke langt til bakkameraer, der også optager," påpeger Handy, som også fremhæver, at der er masser af fornuftige brugsscenarier for flash-hukommelse såsom til cachelagring og i fjernsyn med TiVo-lignende funktioner.

På trods af de faldende priser regner Handy ikke med, at prisen på flash-hukommelse kommer på linje med harddiskpriserne.

Der har været en prisforskel i op til størrelsesforholdet 20 til 1 mellem flash og harddiske. Prisforskellen mellem de to storage-teknologier svarer ifølge Handy til omkring syv års prisudvikling.

"De er ret langt fra hinanden og sådan vil det sandsynligvis blive ved med at være," vurderer han.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg