Lavere priser på flash kan få uheldige konsekvenser

De faldende priser på flash-hukommelse kan vise sig at få irriterende konsekvenser for forbrugerne, frygter analytiker.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Lavere priser lyder da som en god ting for forbrugerne, gør det ikke? Billigere flash-hukommelse kan dog resultere i øgede irritationsmomenter i forbindelse med indkøbsturen, frygter analytiker.

Prisen på NAND-flash-hukommelse forventes at halveres i løbet af året fra fire til to kroner per gigabyte, oplyser Jim Handy, der er chefanalytiker ved markedsanalysefirmaet Objective Analysis.

De faldende priser kan ifølge Handy gøre det mere omkostningseffektivt at anvende denne type hukommelse på nye måder såsom i forbindelse med visning af videoreklamer i fysiske butikker.

Handy vurderer, at man som detailkunde sandsynligvis inden længe kommer til at opleve en udbredt brug af "disse meget irriterende, små LCD-skærme" rundt omkring i forretningerne.

Når man går forbi dem, "bliver du råbt an af nogen i en video, der begynder at prakke dig det ene eller andet produkt på," siger han.

Sådanne reklamevideoer i butikkerne "vil sandsynligvis blive ekstremt udbredte, alene fordi de er billige, og de bruger en masse flash-hukommelse," påpeger Handy under en præsentation ved konferencen Storage Visions, der bliver afholdt i forbindelse med Consumer Electronic Show i Las Vegas i denne uge.

Det kan flash også bruges til

Hukommelsespriserne vil årligt fortsat falde med 40 til 50 procent, hvilket vil hjælpe til at udbrede brugen af it-produkter, der indeholder flash-hukommelse.

Hvis det bliver lovpligtigt, at biler har et bakkamera installeret, "så er der ikke langt til bakkameraer, der også optager," påpeger Handy, som også fremhæver, at der er masser af fornuftige brugsscenarier for flash-hukommelse såsom til cachelagring og i fjernsyn med TiVo-lignende funktioner.

På trods af de faldende priser regner Handy ikke med, at prisen på flash-hukommelse kommer på linje med harddiskpriserne.

Der har været en prisforskel i op til størrelsesforholdet 20 til 1 mellem flash og harddiske. Prisforskellen mellem de to storage-teknologier svarer ifølge Handy til omkring syv års prisudvikling.

"De er ret langt fra hinanden og sådan vil det sandsynligvis blive ved med at være," vurderer han.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS