Chrome 17 på vej - sådan bliver sikkerheden bedre

Google er på trapperne med beta-version af Chrome-browseren. Den får endelig med version 17 indbygget beskyttelse mod download af malware.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ni måneder efter de første test kommer den næste version af Googles browser, Chrome, endelig til at beskytte brugerne mod uforvarende at downloade skadelige eksekverbare filer.

Betaudgivelsen af Chrome version 17 inkluderer en funktion, der som udgangspunkt blokerer downloads fra kendte skadelige websites, der er blevet påvist ved hjælp af softwarens Safe Browsing API.

I udgivelsesnoterne oplyses det, at det kun er .exe- og .msi-filer, der er dækket af den nye sikkerhedsfunktion, men udviklerne satser på at udvide listen i løbet af 2012.

"Husk på, at ingen teknisk mekanisme nogensinde kan beskytte dig fuldstændigt fra at downloade skadelige filer. Du bør altid være varsom med, hvilke filer du downloader, og tage kildens omdømme i betragtning," udtaler Dominic Hamon, der er udvikler hos Google.

Med andre ord vil den nye funktions effektivitet altid være afhængig af det centrale sikker browsing-systems evne til hurtigt at opdage, hvilke domæner, der er mistænkelige, og det er ikke nogen præcis videnskab.

Funktionen vil også være i stand til at blokere filer fra domæner, der er blevet identificeret som såkaldte kilder til skadelige filer, hvilket dækker ellers legitime domæner, der er blevet kapret til at fungere som værter for malware.

Beskytter mod egen download

Fordelen ved det nye sikkerhedslag er, at det beskytter mod filer, som brugeren selv forsøger at downloade, selv om de måske er skadelige, hvilket eksempelvis mange falske sikkerhedsprogrammer udnytter.

Chrome 17 beta indeholder desuden et nyt adressefelt, som i visse tilfælde vil gøre det muligt for browseren at begynde at indlæse websider, allerede før den komplette adresse er blevet indtastet.

Hvis algoritmerne fastslår et sandsynligt website ud fra den indtastede tekst, vil Chrome begynde at indlæse siden, hvilket vil betyde, at man som bruger hurtigere når frem til website, man ønsker at besøge, fremhæver Hamon.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS