Menneskelig fejl sendte handelssystem helt i sort

En manuel fejl sendte det Saxo-ejede Etrader handelssystem i sort i mere end en time.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Saxo Banks privatkundeafdeling blev onsdag ramt af et omfattende it-nedbrud, som betød, at et af koncernens valutahandelssystemer, ETrader, ikke fungerede i omkring 70 minutter.

Handelsplatformen, der især er populær i Sverige og er rettet mod privatmarkedet, kom på Saxos hænder i forbindelse med et opkøb i 2010, fortæller administrerende direktør i Saxo Privatbank, Christian Kofoed Jakobsen.

Ifølge direktøren blev bankens eget system, SaxoTrader, ikke berørt af nedbruddet, der skyldes, at et bagvedliggende system gik ned.

Manuel årsag til nedbrud

Firmaet har for nyligt flyttet Etrader fra et svensk styresystem ved navn ORC til det såkaldte Sunguard-system.

Samtidig har Saxo udfaset den komplicerede handelssapplikation ORC Trader, som svenskerne har været begejstrede for. 

Onsdagens nedbrud er ifølge den administrerende direktør menneskelig og har intet at gøre med teknik, siger han. 

"Det er ikke en teknisk, men i højere grad hvad jeg vil kalde en manuel fejl," siger Christian Kofoed Jakobsen.

Derfor er han ikke bekymret for den fortsatte drift af ETrades handelssystem, som især daytradere, der er meget aktive i markedet, er glade for.

Han medgiver dog, at flere funktionaliteter ved ETrader ikke har virket fra tid til anden. Men onsdagens episode er det første totale nedbrud i tre måneder.  

På vej mod udfasning

På sigt er det meningen at udfase to af ETrader-systemets tre handelsapplikationer som et løst værktøj til fordel for Saxos eget handelssystem. 

Det opkøbte system vil dermed stadig tlbyde en række funktioner for de handlende, som mangler at blive implementeret i Saxo Trader, der ifølge Christian Kofoed Jacobsen har en bedre oppetid end Etrader. 
 
"Jeg kan godt medgive, at Saxos egen platform er second to none og har en oppetid, der er helt enestående," siger han.

Det er investorstrukturen i Sverige og Norge, som gør det vanskeligt bare lige at udfase andre platforme end Saxo Trader.

"Der vil være nogle enkelte investorer, som har en præference for at bruge dem, både på grund af vane, men også på grund af muligheden for at håndtere eksempelvis kapitalforsikringer, som er svenskernes pensionprodukt," siger Christian Kofoed Jacobsen.

Her kommer Saxos eget system, der ifølge direktøren er mere fokuseret på rene, frie midler, nemlig til kort i modsætning til de gamle Etrade-applikationer, forklarer direktøren.

Integreret i bankløsning

Etrader bliver dog ikke lagt på hylden, selvom det udfases som værktøj for daytraderne. Løsningen er allerede et integreret handelssystem for kunder i Saxo Privatbank, der er fusioneret med Brørup Sparekasse, som Saxo tidligere har opkøbt.

Christian Kofoed Jakobsen fortæller, at brugerne af handelssystemerne ved nedbrud altid har mulighed for at benytte telefonen for at få gennemført eventuelle handler.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S