Menneskelig fejl sendte handelssystem helt i sort

En manuel fejl sendte det Saxo-ejede Etrader handelssystem i sort i mere end en time.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Saxo Banks privatkundeafdeling blev onsdag ramt af et omfattende it-nedbrud, som betød, at et af koncernens valutahandelssystemer, ETrader, ikke fungerede i omkring 70 minutter.

Handelsplatformen, der især er populær i Sverige og er rettet mod privatmarkedet, kom på Saxos hænder i forbindelse med et opkøb i 2010, fortæller administrerende direktør i Saxo Privatbank, Christian Kofoed Jakobsen.

Ifølge direktøren blev bankens eget system, SaxoTrader, ikke berørt af nedbruddet, der skyldes, at et bagvedliggende system gik ned.

Manuel årsag til nedbrud

Firmaet har for nyligt flyttet Etrader fra et svensk styresystem ved navn ORC til det såkaldte Sunguard-system.

Samtidig har Saxo udfaset den komplicerede handelssapplikation ORC Trader, som svenskerne har været begejstrede for. 

Onsdagens nedbrud er ifølge den administrerende direktør menneskelig og har intet at gøre med teknik, siger han. 

"Det er ikke en teknisk, men i højere grad hvad jeg vil kalde en manuel fejl," siger Christian Kofoed Jakobsen.

Derfor er han ikke bekymret for den fortsatte drift af ETrades handelssystem, som især daytradere, der er meget aktive i markedet, er glade for.

Han medgiver dog, at flere funktionaliteter ved ETrader ikke har virket fra tid til anden. Men onsdagens episode er det første totale nedbrud i tre måneder.  

På vej mod udfasning

På sigt er det meningen at udfase to af ETrader-systemets tre handelsapplikationer som et løst værktøj til fordel for Saxos eget handelssystem. 

Det opkøbte system vil dermed stadig tlbyde en række funktioner for de handlende, som mangler at blive implementeret i Saxo Trader, der ifølge Christian Kofoed Jacobsen har en bedre oppetid end Etrader. 
 
"Jeg kan godt medgive, at Saxos egen platform er second to none og har en oppetid, der er helt enestående," siger han.

Det er investorstrukturen i Sverige og Norge, som gør det vanskeligt bare lige at udfase andre platforme end Saxo Trader.

"Der vil være nogle enkelte investorer, som har en præference for at bruge dem, både på grund af vane, men også på grund af muligheden for at håndtere eksempelvis kapitalforsikringer, som er svenskernes pensionprodukt," siger Christian Kofoed Jacobsen.

Her kommer Saxos eget system, der ifølge direktøren er mere fokuseret på rene, frie midler, nemlig til kort i modsætning til de gamle Etrade-applikationer, forklarer direktøren.

Integreret i bankløsning

Etrader bliver dog ikke lagt på hylden, selvom det udfases som værktøj for daytraderne. Løsningen er allerede et integreret handelssystem for kunder i Saxo Privatbank, der er fusioneret med Brørup Sparekasse, som Saxo tidligere har opkøbt.

Christian Kofoed Jakobsen fortæller, at brugerne af handelssystemerne ved nedbrud altid har mulighed for at benytte telefonen for at få gennemført eventuelle handler.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks