Nye millionafdrag på 3G-licenser betalt

De fire selskaber, der har licens til at drive 3G-telefoni i Danmark, har nu alle betalt dette års afdrag på over 71 millioner kroner. I alt har de hver betalt 380 millioner for licenserne uden at have omsat så meget som én krone på 3G.

De fire mobilselskaber, der for to år siden vandt licenser til at drive 3G-telefoni i Danmark, har nu alle betalt det andet afdrag på licenserne.

IT- og Telestyrelsen har modtaget fire checks på hver 71.249.100,07 kroner fra Hi3G Denmark (3), TDC Mobil, Telia og Orange.

Dermed har hvert enkelt selskab betalt 380 millioner kroner for licenserne, selv om ingen af dem endnu har lanceret 3G-telefoni for de danske kunder. Selskabet 3 er dog lige på trapperne.

Licenserne kostede i sin tid 950 millioner kroner per styk, og selskaberne skulle omgående indbetale 25 procent af prisen. Resten afdrages over 10 år.

I alt modtager staten dermed 3,8 milliarder kroner for de fire licenser, og de bliver fordelt efter et forlig, som regeringen i begyndelsen af november sidste år indgik med Socialdemokraterne, de radikale og SF.

Partierne besluttede, at det var forskning og digitalisering, der i første omgang skulle have del i 3G-midlerne. Således skulle universiteterne modtage godt 900 millioner kroner til forskning - heraf 115 millioner kroner til IT-forskning - mens 200 millioner kroner skal bruges til at styrke innovationen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job