Nye millionafdrag på 3G-licenser betalt

De fire selskaber, der har licens til at drive 3G-telefoni i Danmark, har nu alle betalt dette års afdrag på over 71 millioner kroner. I alt har de hver betalt 380 millioner for licenserne uden at have omsat så meget som én krone på 3G.

De fire mobilselskaber, der for to år siden vandt licenser til at drive 3G-telefoni i Danmark, har nu alle betalt det andet afdrag på licenserne.

IT- og Telestyrelsen har modtaget fire checks på hver 71.249.100,07 kroner fra Hi3G Denmark (3), TDC Mobil, Telia og Orange.

Dermed har hvert enkelt selskab betalt 380 millioner kroner for licenserne, selv om ingen af dem endnu har lanceret 3G-telefoni for de danske kunder. Selskabet 3 er dog lige på trapperne.

Licenserne kostede i sin tid 950 millioner kroner per styk, og selskaberne skulle omgående indbetale 25 procent af prisen. Resten afdrages over 10 år.

I alt modtager staten dermed 3,8 milliarder kroner for de fire licenser, og de bliver fordelt efter et forlig, som regeringen i begyndelsen af november sidste år indgik med Socialdemokraterne, de radikale og SF.

Partierne besluttede, at det var forskning og digitalisering, der i første omgang skulle have del i 3G-midlerne. Således skulle universiteterne modtage godt 900 millioner kroner til forskning - heraf 115 millioner kroner til IT-forskning - mens 200 millioner kroner skal bruges til at styrke innovationen.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS