Nye millionafdrag på 3G-licenser betalt

De fire selskaber, der har licens til at drive 3G-telefoni i Danmark, har nu alle betalt dette års afdrag på over 71 millioner kroner. I alt har de hver betalt 380 millioner for licenserne uden at have omsat så meget som én krone på 3G.

De fire mobilselskaber, der for to år siden vandt licenser til at drive 3G-telefoni i Danmark, har nu alle betalt det andet afdrag på licenserne.

IT- og Telestyrelsen har modtaget fire checks på hver 71.249.100,07 kroner fra Hi3G Denmark (3), TDC Mobil, Telia og Orange.

Dermed har hvert enkelt selskab betalt 380 millioner kroner for licenserne, selv om ingen af dem endnu har lanceret 3G-telefoni for de danske kunder. Selskabet 3 er dog lige på trapperne.

Licenserne kostede i sin tid 950 millioner kroner per styk, og selskaberne skulle omgående indbetale 25 procent af prisen. Resten afdrages over 10 år.

I alt modtager staten dermed 3,8 milliarder kroner for de fire licenser, og de bliver fordelt efter et forlig, som regeringen i begyndelsen af november sidste år indgik med Socialdemokraterne, de radikale og SF.

Partierne besluttede, at det var forskning og digitalisering, der i første omgang skulle have del i 3G-midlerne. Således skulle universiteterne modtage godt 900 millioner kroner til forskning - heraf 115 millioner kroner til IT-forskning - mens 200 millioner kroner skal bruges til at styrke innovationen.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Csis Security Group A/S

Junior Software Engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Forretningsudvikler til porteføljestyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S