Nye millionafdrag på 3G-licenser betalt

De fire selskaber, der har licens til at drive 3G-telefoni i Danmark, har nu alle betalt dette års afdrag på over 71 millioner kroner. I alt har de hver betalt 380 millioner for licenserne uden at have omsat så meget som én krone på 3G.

De fire mobilselskaber, der for to år siden vandt licenser til at drive 3G-telefoni i Danmark, har nu alle betalt det andet afdrag på licenserne.

IT- og Telestyrelsen har modtaget fire checks på hver 71.249.100,07 kroner fra Hi3G Denmark (3), TDC Mobil, Telia og Orange.

Dermed har hvert enkelt selskab betalt 380 millioner kroner for licenserne, selv om ingen af dem endnu har lanceret 3G-telefoni for de danske kunder. Selskabet 3 er dog lige på trapperne.

Licenserne kostede i sin tid 950 millioner kroner per styk, og selskaberne skulle omgående indbetale 25 procent af prisen. Resten afdrages over 10 år.

I alt modtager staten dermed 3,8 milliarder kroner for de fire licenser, og de bliver fordelt efter et forlig, som regeringen i begyndelsen af november sidste år indgik med Socialdemokraterne, de radikale og SF.

Partierne besluttede, at det var forskning og digitalisering, der i første omgang skulle have del i 3G-midlerne. Således skulle universiteterne modtage godt 900 millioner kroner til forskning - heraf 115 millioner kroner til IT-forskning - mens 200 millioner kroner skal bruges til at styrke innovationen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis