Her er tidsplanen for Microsofts nye Windows 8

Microsoft har ladet en kraftig hentydning falde om udgivelsesdatoen for selskabets kommende Windows 8.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor bliver Windows 8 ikke en lyn-succes

Computerworld News Service: Microsoft sigter efter at sende Windows 8 på hylderne i oktober, hvis man skal dømme efter kommentarer fra en talskvinde fra Microsoft under messen Consumer Electronics Show.

Under en demonstration af det kommende styresystem skal pr-chef hos Microsofts Windows Business Group, Janelle Poole, ifølge websitet Pocket-lint have udtalt:

"Windows-udgivelserne falder omtrent hvert tredje år, og til oktober i år vil det være tre år siden, vi lancerede Windows 7. Så det er en god retningslinje at tage i betragtning, vil jeg mene."

Microsoft har været tilbageholdende med at udtale sig om, præcist hvornår Windows 8 vil blive lanceret, men Poole leverer her tilsyneladende en klar hentydning.

"Vi har ikke talt om udgivelsesdatoen, og det er som regel heller ikke noget, vi gør. Vi fokuserer på milepælene, så lige nu taler vi om den næste milepæl, der er en prøveudgave til forbrugerne, som udkommer sidst i februar," oplyser hun.

Windows 8 vil inkludere funktioner til touchscreen-navigation og understøttelse af tablets. Ikke alle programmer til Windows 7 vil dog være kompatible med disse touchscreen-funktioner, men med mus og tastatur vil alle programmer til Windows 7 også fungere på Windows 8.

Det kommende styresystem har fokus på effektiv strømstyring, bedre sikkerhed og kompatibilitet med ARM-baserede chip (hvilket betyder understøttelse af tablets og kommende generationer af pc'er).

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Derfor bliver Windows 8 ikke en lyn-succes

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect