Her er tidsplanen for Microsofts nye Windows 8

Microsoft har ladet en kraftig hentydning falde om udgivelsesdatoen for selskabets kommende Windows 8.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor bliver Windows 8 ikke en lyn-succes

Computerworld News Service: Microsoft sigter efter at sende Windows 8 på hylderne i oktober, hvis man skal dømme efter kommentarer fra en talskvinde fra Microsoft under messen Consumer Electronics Show.

Under en demonstration af det kommende styresystem skal pr-chef hos Microsofts Windows Business Group, Janelle Poole, ifølge websitet Pocket-lint have udtalt:

"Windows-udgivelserne falder omtrent hvert tredje år, og til oktober i år vil det være tre år siden, vi lancerede Windows 7. Så det er en god retningslinje at tage i betragtning, vil jeg mene."

Microsoft har været tilbageholdende med at udtale sig om, præcist hvornår Windows 8 vil blive lanceret, men Poole leverer her tilsyneladende en klar hentydning.

"Vi har ikke talt om udgivelsesdatoen, og det er som regel heller ikke noget, vi gør. Vi fokuserer på milepælene, så lige nu taler vi om den næste milepæl, der er en prøveudgave til forbrugerne, som udkommer sidst i februar," oplyser hun.

Windows 8 vil inkludere funktioner til touchscreen-navigation og understøttelse af tablets. Ikke alle programmer til Windows 7 vil dog være kompatible med disse touchscreen-funktioner, men med mus og tastatur vil alle programmer til Windows 7 også fungere på Windows 8.

Det kommende styresystem har fokus på effektiv strømstyring, bedre sikkerhed og kompatibilitet med ARM-baserede chip (hvilket betyder understøttelse af tablets og kommende generationer af pc'er).

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Derfor bliver Windows 8 ikke en lyn-succes

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS