Verdens største teknologimesse blev en stor succes

Det ser ud til, at det alligevel var for tidligt at begynde at skrive nekrolog over den store it-messe.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Consumer Electronic Show er ifølge messens egne sponsorer mere populær end nogensinde.

Sådan lyder det, selv om pessimisterne har forudsagt messens snarlige død, efter Microsofts offentliggørelse om at skære drastisk ned på sin deltagelse efter i år.

Den internationale CES havde i 2012 flere udstillende virksomheder (3.100), der falbød deres varer på mere plads (omkring 176.500 kvadratmeter) og tiltrak flere folk (153.000 deltagere) end nogen anden CES i begivenhedens 44 år, oplyser Consumer Electronics Association i en pressemeddelelse.
20.000 nye produkter
Herudover blev der introduceret over 20.000 nye produkter ved årets messe, mens der blev skrevet over 2.000 nyheder i medierne om innovationer ved begivenheden, hvilket er 33 procent flere nyheder end sidste år, oplyser foreningen.

Et af de vigtigste kritikpunkter af CES har netop været, at messen har mistet sit fokus og er blevet for stor til at være til megen nytte for mange af virksomhederne.

Bevæger sig mod konvergens

Noget tyder dog på, at netop messens størrelse og dens evne til at tiltrække udstillere fra mange brancher præcist er det, der vil være messens styrke de kommende år.

"Vi er vidne til, at vi med CES som samlingspunkt bevæger os mod den konvergens, der er blevet talt om," udtaler managing director Scott Burnett fra IBM.

"De elektroniske apparater taler sammen og mange forskellige brancher udover it-branchen er begyndt at lytte: Virksomheder inden for alt lige fra medier og internet, energi og forsyningsværker, telekommunikation, bilindustrien til sundhed og velvære er ved at flytte ind på denne messe," fortsætter han.

"Der er i sandhed ved at formes et socialt netværk af forbundne enheder hjulpet godt på vej af CES, der skaber forbindelser mellem forskellige brancher," tilføjer han.

Afgår den så snart ved døden?

Microsofts offentliggørelse af planerne om at trække sig fra CES efter i år er vand på pessimisternes mølle.

Men dette er ikke første gang, det forudsiges, at CES snart afgår ved døden.

Pessimisterne vil altid være der, så længe der er usikkerhed og omskiftelighed i branchen for forbruger-elektronik.

Microsoft har ganske sikkert sine grunde - offentlige som private - til sin beslutning. 

Men  det kan ikke benægtes, at CES ikke længere er en begivenhed, der domineres af producenter af computere og software.

Der er it alle vegne og i alting, og det afspejler messen. Det afspejles muligvis også i Microsofts beslutning.

Få overblikket over CES 2012.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S