Verdens største teknologimesse blev en stor succes

Det ser ud til, at det alligevel var for tidligt at begynde at skrive nekrolog over den store it-messe.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Consumer Electronic Show er ifølge messens egne sponsorer mere populær end nogensinde.

Sådan lyder det, selv om pessimisterne har forudsagt messens snarlige død, efter Microsofts offentliggørelse om at skære drastisk ned på sin deltagelse efter i år.

Den internationale CES havde i 2012 flere udstillende virksomheder (3.100), der falbød deres varer på mere plads (omkring 176.500 kvadratmeter) og tiltrak flere folk (153.000 deltagere) end nogen anden CES i begivenhedens 44 år, oplyser Consumer Electronics Association i en pressemeddelelse.
20.000 nye produkter
Herudover blev der introduceret over 20.000 nye produkter ved årets messe, mens der blev skrevet over 2.000 nyheder i medierne om innovationer ved begivenheden, hvilket er 33 procent flere nyheder end sidste år, oplyser foreningen.

Et af de vigtigste kritikpunkter af CES har netop været, at messen har mistet sit fokus og er blevet for stor til at være til megen nytte for mange af virksomhederne.

Bevæger sig mod konvergens

Noget tyder dog på, at netop messens størrelse og dens evne til at tiltrække udstillere fra mange brancher præcist er det, der vil være messens styrke de kommende år.

"Vi er vidne til, at vi med CES som samlingspunkt bevæger os mod den konvergens, der er blevet talt om," udtaler managing director Scott Burnett fra IBM.

"De elektroniske apparater taler sammen og mange forskellige brancher udover it-branchen er begyndt at lytte: Virksomheder inden for alt lige fra medier og internet, energi og forsyningsværker, telekommunikation, bilindustrien til sundhed og velvære er ved at flytte ind på denne messe," fortsætter han.

"Der er i sandhed ved at formes et socialt netværk af forbundne enheder hjulpet godt på vej af CES, der skaber forbindelser mellem forskellige brancher," tilføjer han.

Afgår den så snart ved døden?

Microsofts offentliggørelse af planerne om at trække sig fra CES efter i år er vand på pessimisternes mølle.

Men dette er ikke første gang, det forudsiges, at CES snart afgår ved døden.

Pessimisterne vil altid være der, så længe der er usikkerhed og omskiftelighed i branchen for forbruger-elektronik.

Microsoft har ganske sikkert sine grunde - offentlige som private - til sin beslutning. 

Men  det kan ikke benægtes, at CES ikke længere er en begivenhed, der domineres af producenter af computere og software.

Der er it alle vegne og i alting, og det afspejler messen. Det afspejles muligvis også i Microsofts beslutning.

Få overblikket over CES 2012.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS