Oracle klar til at droppe patentanklager mod Google

Oracle er angiveligt klar til at feje langtstrakt patentsag mod Google ud til siden. Det er der en bestemt grund til.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Computerworld News Service: Oracle er tilsyneladende træt af forsinkelser, for nu tilbyder virksomheden at droppe sine patentanklager mod Google, hvis retten til gengæld vil snart vil tage stilling til anklagerne om virksomhedens overtrædelse af copyright.

Det gør Oracle for at sætte fart under muligheden for et forbud mod Android-telefoner, skriver patenteksperten Florian Mueller i et blogindlæg.

"Oracles prioriteter er klare: Mere end noget andet vil virksomheden gerne have et forbud. Oracle ønsker forbuddet så hurtigt som muligt, og virksomheden er klar til at satse højt på copyrightdelen af sagen i den nærmeste fremtid," skriver han.

I de papirer, som Oracle indleverede til retten tirsdag, stiller virksomheden en række forslag, der alle sammen er designet til at få gang i retssagen.

Oracle beder retten om at vente med patentanklagerne og i stedet at sætte en dato på copyrightsagen enten i denne vinter eller i det kommende forår.

Mens copyright-sagen er ved retten, kan Oracle arbejde på sit tredje forsøg på en skadesvurdering, som er en af de ting, der for øjeblikket forsinker sagen. Bagefter kan retten prøve patentsagen igen.

Kan droppe patentsag helt

Hvis dommeren ikke er med på den, så foreslår Oracle i stedet retten at droppe patentanklagerne helt.

Det ville gøre det muligt for Oracle at fortsætte direkte til copyrightsagen, og så kan virksomheden i stedet vælge at anlægge en ny patentsag engang i fremtiden.

Et tredje scenarium, som Oracle fremlægger, er, hvis retten hverken vil udsætte eller droppe patentsagen.

I det tilfælde vil Oracle bede om en retssag inden for de kommende par måneder for både copyright- og patentsagen. I så fald vil Oracle skulle nøjes med den skadesanalyse, som retten allerede har godkendt.

"Oracles forslag - eller flere, prioriterede forslag, for at være præcis - er et dristigt træk," skriver Florian Mueller.

Java-licens

Google har presset på for en pause i patentsagen, mens Oracle har været imod, fortæller han.

Oracle fortæller desuden, at virksomheden ikke har tænkt sig at opgive planerne om at få præsenteret den såkaldte Lindholm-e-mail for en jury. Google har kæmpet hårdt for at forhindre Oracle i at vise mailen.

E-mailen antyder, at Google vidste, at der var behov for en Java-licens.

"Det, Larry og Sergey bad os om, var, at finde ud af hvilke alternative teknologier til Java der findes til Android og Chrome," skrev Tim Lindholm, der er ingeniør hos Google, i mailen kort tid før Oracle anlagde sagen. Larry og Sergey er Google to grundlæggere Larry Page og Sergey Brin.

"Vi har været igennem flere hundrede nu, og de stinker alle sammen. Vores konklusion er, at vi bliver nødt til at forhandle en Java-aftale."

Oracle har blandt andet lagt sag an mod Google med anklager om overtrædelser af Java-patenter og -copyright i Android. Google nægter at have gjort noget galt.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S