Oracle klar til at droppe patentanklager mod Google

Oracle er angiveligt klar til at feje langtstrakt patentsag mod Google ud til siden. Det er der en bestemt grund til.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Computerworld News Service: Oracle er tilsyneladende træt af forsinkelser, for nu tilbyder virksomheden at droppe sine patentanklager mod Google, hvis retten til gengæld vil snart vil tage stilling til anklagerne om virksomhedens overtrædelse af copyright.

Det gør Oracle for at sætte fart under muligheden for et forbud mod Android-telefoner, skriver patenteksperten Florian Mueller i et blogindlæg.

"Oracles prioriteter er klare: Mere end noget andet vil virksomheden gerne have et forbud. Oracle ønsker forbuddet så hurtigt som muligt, og virksomheden er klar til at satse højt på copyrightdelen af sagen i den nærmeste fremtid," skriver han.

I de papirer, som Oracle indleverede til retten tirsdag, stiller virksomheden en række forslag, der alle sammen er designet til at få gang i retssagen.

Oracle beder retten om at vente med patentanklagerne og i stedet at sætte en dato på copyrightsagen enten i denne vinter eller i det kommende forår.

Mens copyright-sagen er ved retten, kan Oracle arbejde på sit tredje forsøg på en skadesvurdering, som er en af de ting, der for øjeblikket forsinker sagen. Bagefter kan retten prøve patentsagen igen.

Kan droppe patentsag helt

Hvis dommeren ikke er med på den, så foreslår Oracle i stedet retten at droppe patentanklagerne helt.

Det ville gøre det muligt for Oracle at fortsætte direkte til copyrightsagen, og så kan virksomheden i stedet vælge at anlægge en ny patentsag engang i fremtiden.

Et tredje scenarium, som Oracle fremlægger, er, hvis retten hverken vil udsætte eller droppe patentsagen.

I det tilfælde vil Oracle bede om en retssag inden for de kommende par måneder for både copyright- og patentsagen. I så fald vil Oracle skulle nøjes med den skadesanalyse, som retten allerede har godkendt.

"Oracles forslag - eller flere, prioriterede forslag, for at være præcis - er et dristigt træk," skriver Florian Mueller.

Java-licens

Google har presset på for en pause i patentsagen, mens Oracle har været imod, fortæller han.

Oracle fortæller desuden, at virksomheden ikke har tænkt sig at opgive planerne om at få præsenteret den såkaldte Lindholm-e-mail for en jury. Google har kæmpet hårdt for at forhindre Oracle i at vise mailen.

E-mailen antyder, at Google vidste, at der var behov for en Java-licens.

"Det, Larry og Sergey bad os om, var, at finde ud af hvilke alternative teknologier til Java der findes til Android og Chrome," skrev Tim Lindholm, der er ingeniør hos Google, i mailen kort tid før Oracle anlagde sagen. Larry og Sergey er Google to grundlæggere Larry Page og Sergey Brin.

"Vi har været igennem flere hundrede nu, og de stinker alle sammen. Vores konklusion er, at vi bliver nødt til at forhandle en Java-aftale."

Oracle har blandt andet lagt sag an mod Google med anklager om overtrædelser af Java-patenter og -copyright i Android. Google nægter at have gjort noget galt.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

MLOps engineer i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job