RTX får australsk millionordre

Den nordjyske udviklingsvirksomhed RTX Telecom har hentet en to-cifret millionordre hjem fra den australske leverandør af betalings-tv, Foxtel. RTX skal udvikle og producere en telefonlinje-forlænger til pay-per-view-tjenester.

Der er millioner af kroner på vej ned i pengekassen hos det nordjyske udviklingshus RTX Telecom, der har fået en stor ordre fra et australsk selskab.

Ordren kommer på et meget belejligt tidspunkt, netop som RTX Telecom påbegynder et nyt regnskabsår i morgen.

Selskabet har i sommer måttet nedjustere forventninger til 2003-regnskabet, der afsluttes i dag, til et minus i stedet for det forventede plus, men alt tegner nu lysere for 2004.

Den nye ordre, der har en værdi af et to-cifret millionbeløb, er indgået med den australske leverandør af betalings-tv, Foxtel, der skal bruge en trådløs telefonlinjeforlænger udviklet af RTX Telecom.

Forlængeren skal lette brugen af "pay-per-view"-funktionerne, hvor seerne betaler for hver enkelt udsendelse, og fremme andre interaktive tjenester, der er til rådighed for brugere af digitale satellitmodtagere og set-top-bokse.

RTX udvikler en specialkonfiguration af selskabets egen trådløse DECT-teknologi og skal selv - via underleverandører - stå for produktionen, oplyser selskabet i en fondsbørsmeddelelse.

Ledelsen regner med, at den nye ordre får positiv indflydelse på RTX Telecoms omsætning og indtjening for de kommende regnskabsår, men vil ikke sætte tal på disse forventninger endnu. Det sker først i december samtidig med offentliggørelsen af RTX Telecoms årsrapport for regnskabsåret, der slutter i dag.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

KMD A/S

BI Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,