RTX får australsk millionordre

Den nordjyske udviklingsvirksomhed RTX Telecom har hentet en to-cifret millionordre hjem fra den australske leverandør af betalings-tv, Foxtel. RTX skal udvikle og producere en telefonlinje-forlænger til pay-per-view-tjenester.

Der er millioner af kroner på vej ned i pengekassen hos det nordjyske udviklingshus RTX Telecom, der har fået en stor ordre fra et australsk selskab.

Ordren kommer på et meget belejligt tidspunkt, netop som RTX Telecom påbegynder et nyt regnskabsår i morgen.

Selskabet har i sommer måttet nedjustere forventninger til 2003-regnskabet, der afsluttes i dag, til et minus i stedet for det forventede plus, men alt tegner nu lysere for 2004.

Den nye ordre, der har en værdi af et to-cifret millionbeløb, er indgået med den australske leverandør af betalings-tv, Foxtel, der skal bruge en trådløs telefonlinjeforlænger udviklet af RTX Telecom.

Forlængeren skal lette brugen af "pay-per-view"-funktionerne, hvor seerne betaler for hver enkelt udsendelse, og fremme andre interaktive tjenester, der er til rådighed for brugere af digitale satellitmodtagere og set-top-bokse.

RTX udvikler en specialkonfiguration af selskabets egen trådløse DECT-teknologi og skal selv - via underleverandører - stå for produktionen, oplyser selskabet i en fondsbørsmeddelelse.

Ledelsen regner med, at den nye ordre får positiv indflydelse på RTX Telecoms omsætning og indtjening for de kommende regnskabsår, men vil ikke sætte tal på disse forventninger endnu. Det sker først i december samtidig med offentliggørelsen af RTX Telecoms årsrapport for regnskabsåret, der slutter i dag.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS