RTX får australsk millionordre

Den nordjyske udviklingsvirksomhed RTX Telecom har hentet en to-cifret millionordre hjem fra den australske leverandør af betalings-tv, Foxtel. RTX skal udvikle og producere en telefonlinje-forlænger til pay-per-view-tjenester.

Der er millioner af kroner på vej ned i pengekassen hos det nordjyske udviklingshus RTX Telecom, der har fået en stor ordre fra et australsk selskab.

Ordren kommer på et meget belejligt tidspunkt, netop som RTX Telecom påbegynder et nyt regnskabsår i morgen.

Selskabet har i sommer måttet nedjustere forventninger til 2003-regnskabet, der afsluttes i dag, til et minus i stedet for det forventede plus, men alt tegner nu lysere for 2004.

Den nye ordre, der har en værdi af et to-cifret millionbeløb, er indgået med den australske leverandør af betalings-tv, Foxtel, der skal bruge en trådløs telefonlinjeforlænger udviklet af RTX Telecom.

Forlængeren skal lette brugen af "pay-per-view"-funktionerne, hvor seerne betaler for hver enkelt udsendelse, og fremme andre interaktive tjenester, der er til rådighed for brugere af digitale satellitmodtagere og set-top-bokse.

RTX udvikler en specialkonfiguration af selskabets egen trådløse DECT-teknologi og skal selv - via underleverandører - stå for produktionen, oplyser selskabet i en fondsbørsmeddelelse.

Ledelsen regner med, at den nye ordre får positiv indflydelse på RTX Telecoms omsætning og indtjening for de kommende regnskabsår, men vil ikke sætte tal på disse forventninger endnu. Det sker først i december samtidig med offentliggørelsen af RTX Telecoms årsrapport for regnskabsåret, der slutter i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos