RTX får australsk millionordre

Den nordjyske udviklingsvirksomhed RTX Telecom har hentet en to-cifret millionordre hjem fra den australske leverandør af betalings-tv, Foxtel. RTX skal udvikle og producere en telefonlinje-forlænger til pay-per-view-tjenester.

Der er millioner af kroner på vej ned i pengekassen hos det nordjyske udviklingshus RTX Telecom, der har fået en stor ordre fra et australsk selskab.

Ordren kommer på et meget belejligt tidspunkt, netop som RTX Telecom påbegynder et nyt regnskabsår i morgen.

Selskabet har i sommer måttet nedjustere forventninger til 2003-regnskabet, der afsluttes i dag, til et minus i stedet for det forventede plus, men alt tegner nu lysere for 2004.

Den nye ordre, der har en værdi af et to-cifret millionbeløb, er indgået med den australske leverandør af betalings-tv, Foxtel, der skal bruge en trådløs telefonlinjeforlænger udviklet af RTX Telecom.

Forlængeren skal lette brugen af "pay-per-view"-funktionerne, hvor seerne betaler for hver enkelt udsendelse, og fremme andre interaktive tjenester, der er til rådighed for brugere af digitale satellitmodtagere og set-top-bokse.

RTX udvikler en specialkonfiguration af selskabets egen trådløse DECT-teknologi og skal selv - via underleverandører - stå for produktionen, oplyser selskabet i en fondsbørsmeddelelse.

Ledelsen regner med, at den nye ordre får positiv indflydelse på RTX Telecoms omsætning og indtjening for de kommende regnskabsår, men vil ikke sætte tal på disse forventninger endnu. Det sker først i december samtidig med offentliggørelsen af RTX Telecoms årsrapport for regnskabsåret, der slutter i dag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics