RTX får australsk millionordre

Den nordjyske udviklingsvirksomhed RTX Telecom har hentet en to-cifret millionordre hjem fra den australske leverandør af betalings-tv, Foxtel. RTX skal udvikle og producere en telefonlinje-forlænger til pay-per-view-tjenester.

Der er millioner af kroner på vej ned i pengekassen hos det nordjyske udviklingshus RTX Telecom, der har fået en stor ordre fra et australsk selskab.

Ordren kommer på et meget belejligt tidspunkt, netop som RTX Telecom påbegynder et nyt regnskabsår i morgen.

Selskabet har i sommer måttet nedjustere forventninger til 2003-regnskabet, der afsluttes i dag, til et minus i stedet for det forventede plus, men alt tegner nu lysere for 2004.

Den nye ordre, der har en værdi af et to-cifret millionbeløb, er indgået med den australske leverandør af betalings-tv, Foxtel, der skal bruge en trådløs telefonlinjeforlænger udviklet af RTX Telecom.

Forlængeren skal lette brugen af "pay-per-view"-funktionerne, hvor seerne betaler for hver enkelt udsendelse, og fremme andre interaktive tjenester, der er til rådighed for brugere af digitale satellitmodtagere og set-top-bokse.

RTX udvikler en specialkonfiguration af selskabets egen trådløse DECT-teknologi og skal selv - via underleverandører - stå for produktionen, oplyser selskabet i en fondsbørsmeddelelse.

Ledelsen regner med, at den nye ordre får positiv indflydelse på RTX Telecoms omsætning og indtjening for de kommende regnskabsår, men vil ikke sætte tal på disse forventninger endnu. Det sker først i december samtidig med offentliggørelsen af RTX Telecoms årsrapport for regnskabsåret, der slutter i dag.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo