Hackere stjæler 39 millioner i gigantisk net-indbrud

Det er lykkedes hackere at stikke af med 39 millioner kroner i gigantisk cyber-indbrud på storbank.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den første, større cybercrime i 2012 har netop fundet sted i Sydafrika, hvor hackere har stjålet mere end 39 millioner kroner fra Postbank, som er en statsejet bank, der desuden fungerer som en del af det sydafrikanske postvæsen.

Ifølge Sunday Times brugte hackerne stjålne login-detaljer fra en almindelig bankmedarbejder og en call center agent til at overføre omkring 39 millioner kroner til flere bankkonti, som blev åbnet forskellige steder i landet sidste år.

Hackerne har desuden hævet en del kontanter fra automater i Gauteng, KwaZulu-Natal og the Free State.

Takket været de stjålne login-detaljer var hackerne i stand til at øge hævegrænsen og trække en stor sum penge ud af automaterne.

Røveriet fandt sted over tre dage, og det begyndte 1. januar lidt efter klokken 9 om morgenen, mens de sidste penge blev trukket fra Postbank klokken 6:11 d. 3. januar.

Postbank siger til Sunday Times, at ingen af bankens fire millioner kunder bliver påvirket af røveriet.

Som Ted Samson fra Infoworld også bemærker, så giver den form for forbrydelse anledning til en del spørgsmål.

Hvordan fik hackerne for eksempel fat i bankmedarbejderen og call center agentens login-detaljer, og hvorfor havde lavtstående medarbejdere i det hele taget adgang til øge hævegrænsen i den grad?

En senior it- og sikkerhedsekspert siger til Sunday Times, at Postbanks netværk og sikkerhedssystemer "i chokerende grad har behov for en overhaling" og at den type tyveri "altid udgør en reel trussel."

For tre år siden brugte Postbank næsten 12 millioner kroner på at opgradere sine sikkerhedssystemer.

Selv om vi hører meget om irriterende (men ellers forholdsvist harmløse) hacks udført af Anonymous-lignende 'hacktivister', så er det vigtigt at huske på, at de fleste hackeraktiviteter og kriminelle handlinger på nettet sker for at tjene penge og ikke for at sende et budskab.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job