Hackere stjæler 39 millioner i gigantisk net-indbrud

Det er lykkedes hackere at stikke af med 39 millioner kroner i gigantisk cyber-indbrud på storbank.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den første, større cybercrime i 2012 har netop fundet sted i Sydafrika, hvor hackere har stjålet mere end 39 millioner kroner fra Postbank, som er en statsejet bank, der desuden fungerer som en del af det sydafrikanske postvæsen.

Ifølge Sunday Times brugte hackerne stjålne login-detaljer fra en almindelig bankmedarbejder og en call center agent til at overføre omkring 39 millioner kroner til flere bankkonti, som blev åbnet forskellige steder i landet sidste år.

Hackerne har desuden hævet en del kontanter fra automater i Gauteng, KwaZulu-Natal og the Free State.

Takket været de stjålne login-detaljer var hackerne i stand til at øge hævegrænsen og trække en stor sum penge ud af automaterne.

Røveriet fandt sted over tre dage, og det begyndte 1. januar lidt efter klokken 9 om morgenen, mens de sidste penge blev trukket fra Postbank klokken 6:11 d. 3. januar.

Postbank siger til Sunday Times, at ingen af bankens fire millioner kunder bliver påvirket af røveriet.

Som Ted Samson fra Infoworld også bemærker, så giver den form for forbrydelse anledning til en del spørgsmål.

Hvordan fik hackerne for eksempel fat i bankmedarbejderen og call center agentens login-detaljer, og hvorfor havde lavtstående medarbejdere i det hele taget adgang til øge hævegrænsen i den grad?

En senior it- og sikkerhedsekspert siger til Sunday Times, at Postbanks netværk og sikkerhedssystemer "i chokerende grad har behov for en overhaling" og at den type tyveri "altid udgør en reel trussel."

For tre år siden brugte Postbank næsten 12 millioner kroner på at opgradere sine sikkerhedssystemer.

Selv om vi hører meget om irriterende (men ellers forholdsvist harmløse) hacks udført af Anonymous-lignende 'hacktivister', så er det vigtigt at huske på, at de fleste hackeraktiviteter og kriminelle handlinger på nettet sker for at tjene penge og ikke for at sende et budskab.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS