It-chefer: Sådan kan vi høste gevinster på cloud

It-direktører fra de nordiske lande har lagt hovederne i blød for at finde en fællesnordisk cloud-strategi. Du kan også biddrage med gode ideer.

Artikel top billede

Foto: Philippe Ramakers.

Læs mere:
Cloud computing: Sådan fungerer det

Et forum af it-direktører i gruppen Norden, der er en betegnelse for de nordiske landes officielle samarbejde i Nordisk Råd, har i fællesskab udarbejdet en rapport, der ser på det offentliges fordele ved at anvende cloud-teknologi.

It-direktørgruppen ønsker at starte en fællesnordisk debat om, hvorvidt brugen af cloud computing kan bidrage til at effektivisere og optimere den offentlige sektor.

Rapporten giver således bud på, hvordan gevinster kan blive realiseret.

Fem værdiområder

I rapporten finder man fem anbefalinger til, hvor man kan drage fordel af skyen.

Områderne, der peges på er: videndeling, regulering, standardisering, indkøbsprocesser og tiltrækning af datacentre.

De nordiske it-chefer vurderer, at hvis man sætter skub i et samarbejde på disse områder, kan man opnå en hurtig økonomisk gevinst ved cloud computing.

Umoden sky

Der peges dog også på nogle ulemper ved cloud computing.

It-direktørerne skriver, at der stadig er tale om en ny forretningsmodel, og at det derfor kan være svært at fastlægge, hvordan den offentlige sektor i Norden kan gøre brug af cloud computing.

Samtidig er der en række barrierer for at benytte cloud, ikke mindst i forhold til håndtering af følsomme oplysninger.

Rapporten er tænkt som et oplæg til en diskussion.

I første kvartal af 2012 vil der derfor blive afholdt en række workshops i alle de nordiske lande, hvor eksperter bliver præsenteret for rapporten og inviteret til en debat om, hvordan man kommer videre med det nordiske samarbejde.

Alle er velkommen til at give sin mening med på Digitalisér.dk i gruppen Nordic Cloud Computing Forum.

Hvis du kan nøjes med rapporten i PDF-format, kan den hentes gratis.

Læs mere:
Cloud computing: Sådan fungerer det

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Team Lead for Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S