It-chefer: Sådan kan vi høste gevinster på cloud

It-direktører fra de nordiske lande har lagt hovederne i blød for at finde en fællesnordisk cloud-strategi. Du kan også biddrage med gode ideer.

Artikel top billede

Foto: Philippe Ramakers.

Læs mere:
Cloud computing: Sådan fungerer det

Et forum af it-direktører i gruppen Norden, der er en betegnelse for de nordiske landes officielle samarbejde i Nordisk Råd, har i fællesskab udarbejdet en rapport, der ser på det offentliges fordele ved at anvende cloud-teknologi.

It-direktørgruppen ønsker at starte en fællesnordisk debat om, hvorvidt brugen af cloud computing kan bidrage til at effektivisere og optimere den offentlige sektor.

Rapporten giver således bud på, hvordan gevinster kan blive realiseret.

Fem værdiområder

I rapporten finder man fem anbefalinger til, hvor man kan drage fordel af skyen.

Områderne, der peges på er: videndeling, regulering, standardisering, indkøbsprocesser og tiltrækning af datacentre.

De nordiske it-chefer vurderer, at hvis man sætter skub i et samarbejde på disse områder, kan man opnå en hurtig økonomisk gevinst ved cloud computing.

Umoden sky

Der peges dog også på nogle ulemper ved cloud computing.

It-direktørerne skriver, at der stadig er tale om en ny forretningsmodel, og at det derfor kan være svært at fastlægge, hvordan den offentlige sektor i Norden kan gøre brug af cloud computing.

Samtidig er der en række barrierer for at benytte cloud, ikke mindst i forhold til håndtering af følsomme oplysninger.

Rapporten er tænkt som et oplæg til en diskussion.

I første kvartal af 2012 vil der derfor blive afholdt en række workshops i alle de nordiske lande, hvor eksperter bliver præsenteret for rapporten og inviteret til en debat om, hvordan man kommer videre med det nordiske samarbejde.

Alle er velkommen til at give sin mening med på Digitalisér.dk i gruppen Nordic Cloud Computing Forum.

Hvis du kan nøjes med rapporten i PDF-format, kan den hentes gratis.

Læs mere:
Cloud computing: Sådan fungerer det

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest