Kontanter til odenseansk softwareudvikler

Mesh-Technologies, som udvikler software til klyngecomputere, får kapitalindsprøjtning. Selskabet blev stiftet for et halvt år siden, og med de nye penge i ryggen venter det at sende sine første produkter på markedet i 2004.

Software til forbedring af klyngecomputeres ydeevne er grundlaget for det seks måneder gamle selskab Mesh-Technologies i Odense.

Det projekt tror venturefonden Syddansk Venture på i en grad, så den kaster "nogle millioner" i at føre Mesh-Technologies forretning videre.

Ingen af partnerne vil oplyse, præcis hvilke beløb der skifter hænder. Men ifølge det odenseanske selskab betyder de nye penge, at selskabet kan færdigudvikle sine produkter og sende dem ud på markedet i 2004.

Endnu billigere klynger

Mesh udvikler software til klyngecomputere, hvor man sammenkobler en række almindelige computere og forener deres ydeevne, så de kan fungere som et billigt alternativ til supercomputere.

I store klynger er der ofte flaskehalsproblemer med at sende de rigtige datamængder rundt i netværket på de rigtige tidspunkter. Det problem kan løses ved at installere forholdsvis dyre netværkskort, og det er her, Mesh's software kommer ind i billedet.

Softwaren kan erstatte netværkskortene og dermed sænke prisen for en klynge-installation.

Fem tidligere IT-studerende fra Odense Universitet har har stiftet af Mesh-Technologies. I spidsen for den daglige ledelse står administrerende direktør Allan Hansen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect