Kontanter til odenseansk softwareudvikler

Mesh-Technologies, som udvikler software til klyngecomputere, får kapitalindsprøjtning. Selskabet blev stiftet for et halvt år siden, og med de nye penge i ryggen venter det at sende sine første produkter på markedet i 2004.

Software til forbedring af klyngecomputeres ydeevne er grundlaget for det seks måneder gamle selskab Mesh-Technologies i Odense.

Det projekt tror venturefonden Syddansk Venture på i en grad, så den kaster "nogle millioner" i at føre Mesh-Technologies forretning videre.

Ingen af partnerne vil oplyse, præcis hvilke beløb der skifter hænder. Men ifølge det odenseanske selskab betyder de nye penge, at selskabet kan færdigudvikle sine produkter og sende dem ud på markedet i 2004.

Endnu billigere klynger

Mesh udvikler software til klyngecomputere, hvor man sammenkobler en række almindelige computere og forener deres ydeevne, så de kan fungere som et billigt alternativ til supercomputere.

I store klynger er der ofte flaskehalsproblemer med at sende de rigtige datamængder rundt i netværket på de rigtige tidspunkter. Det problem kan løses ved at installere forholdsvis dyre netværkskort, og det er her, Mesh's software kommer ind i billedet.

Softwaren kan erstatte netværkskortene og dermed sænke prisen for en klynge-installation.

Fem tidligere IT-studerende fra Odense Universitet har har stiftet af Mesh-Technologies. I spidsen for den daglige ledelse står administrerende direktør Allan Hansen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S