Skat: Derfor har vi svært ved at kradse milliarder ind

Det er ikke kun forsinkede it-systemer, som er skyld i, at Skat har svært ved at kradse 37 milliarder kroner ind, siger koncerndirektør.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er ikke alene forsinkede it-systemer, som eksempelvis det nye inddrivelsessystem EFI eller det nye opkrævningssystem Debitormotor, der  er skyld i, at Skat har svært ved at kradse gæld for omkring 37 milliarder kroner hjem fra borgere og virksomheder.

Det siger Jesper Skovhus Poulsen, der er koncerndirektør hos Skat.

Han mener, at der er flere faktorer der spiller ind, når Skat har svært ved at få de mange milliarder hjem, som borgere og virksomheder skylder.

Dermed modsiger han det indtryk, som læsere af blandt andet dagbladet Politiken har fået i løbet af de seneste dage.  

"Det er klart, at et it-system ville kunne gøre os mere effektive. Men i den periode, hvor vi har manglet it-systemet, har vi holdt flere folk på opgaven. Det er jo ikke sådan, at vi lader som om, vi har fået et it-system," siger Jesper Skovhus Poulsen til Computerworld.  

Systemer får Skat til at lide

Han fortæller, at Skat baserer en del af myndighedens forretning på en modernisering af it-systemerne. En proces som gennem årene har givet adskillige problemer på grund af forsinkelser hos leverandørerne, senest CSC.

"Skat lider forretningsmæssigt, når systemerne ikke kommer som forudsat. Og det gælder både på inddrivelsen og motorregistrering," siger Jesper Skovhus Poulsen.

"Og det er klart, at vi ikke kan realisere vores forretningsstrategier fuldt ud, når vi ikke får it-systemerne som forudsat," siger han.

Men det er ifølge Jesper Skovhus Poulsen ikke det samme som at sige, at de forsinkede it-systemer alene bærer skylden for, at Skat har svært ved at inddrive milliarder af kroner.

Skyldes tomme lommer

Han peger på, at der er andre faktorer, der spiller ind, når Skat har svært ved at få pengene op af lommerne på de offentlige skyldnere. 

"Vi skal huske på, at vi har haft en ret voldsom finanskrise. Og hvis ikke der er penge derude, så kan alverdens fogeder og it-systemer ikke ændre det forhold," siger han.

Eksempelvis kan it-systemet EFI være med til at sikre en mere effektiv inddrivelse af borgere og virksomheders gæld til det offentlige, hvis de altså har noget at betale med.

"Jesper Skovhus Poulsen fortæller, at Skat kan bruge flere kræfter på fogedsagerne, hvis it-sytemerne kan overtage en større del af de manuelle processer.

"Vi kan ikke sætte en computer til at køre ud og kigge på, hvad folk eller virksomheder har af værdier. Hvis du skal på en udgående fogedforretning, så skal du bruge en foged," siger han. 
 

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network