Skat: Derfor har vi svært ved at kradse milliarder ind

Det er ikke kun forsinkede it-systemer, som er skyld i, at Skat har svært ved at kradse 37 milliarder kroner ind, siger koncerndirektør.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er ikke alene forsinkede it-systemer, som eksempelvis det nye inddrivelsessystem EFI eller det nye opkrævningssystem Debitormotor, der  er skyld i, at Skat har svært ved at kradse gæld for omkring 37 milliarder kroner hjem fra borgere og virksomheder.

Det siger Jesper Skovhus Poulsen, der er koncerndirektør hos Skat.

Han mener, at der er flere faktorer der spiller ind, når Skat har svært ved at få de mange milliarder hjem, som borgere og virksomheder skylder.

Dermed modsiger han det indtryk, som læsere af blandt andet dagbladet Politiken har fået i løbet af de seneste dage.  

"Det er klart, at et it-system ville kunne gøre os mere effektive. Men i den periode, hvor vi har manglet it-systemet, har vi holdt flere folk på opgaven. Det er jo ikke sådan, at vi lader som om, vi har fået et it-system," siger Jesper Skovhus Poulsen til Computerworld.  

Systemer får Skat til at lide

Han fortæller, at Skat baserer en del af myndighedens forretning på en modernisering af it-systemerne. En proces som gennem årene har givet adskillige problemer på grund af forsinkelser hos leverandørerne, senest CSC.

"Skat lider forretningsmæssigt, når systemerne ikke kommer som forudsat. Og det gælder både på inddrivelsen og motorregistrering," siger Jesper Skovhus Poulsen.

"Og det er klart, at vi ikke kan realisere vores forretningsstrategier fuldt ud, når vi ikke får it-systemerne som forudsat," siger han.

Men det er ifølge Jesper Skovhus Poulsen ikke det samme som at sige, at de forsinkede it-systemer alene bærer skylden for, at Skat har svært ved at inddrive milliarder af kroner.

Skyldes tomme lommer

Han peger på, at der er andre faktorer, der spiller ind, når Skat har svært ved at få pengene op af lommerne på de offentlige skyldnere. 

"Vi skal huske på, at vi har haft en ret voldsom finanskrise. Og hvis ikke der er penge derude, så kan alverdens fogeder og it-systemer ikke ændre det forhold," siger han.

Eksempelvis kan it-systemet EFI være med til at sikre en mere effektiv inddrivelse af borgere og virksomheders gæld til det offentlige, hvis de altså har noget at betale med.

"Jesper Skovhus Poulsen fortæller, at Skat kan bruge flere kræfter på fogedsagerne, hvis it-sytemerne kan overtage en større del af de manuelle processer.

"Vi kan ikke sætte en computer til at køre ud og kigge på, hvad folk eller virksomheder har af værdier. Hvis du skal på en udgående fogedforretning, så skal du bruge en foged," siger han. 
 

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS