HP: Vi frigiver WebOS-koden under denne licens

Hewlett-Packard er klar med en dato for udgivelsen af kildekoden til WebOS som open source.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packard planlægger at udsende koden bag webOS under Apache-licensen, version 2.0, til september.

WebOS er det styresystem, der er udviklet af Palm, som blev opkøbt af HP i 2010 for 6,5 milliarder kroner.

I december annoncerede HP, at virksomheden vil udsende webOS til open source-fællesskabet.

Det skyldtes, at selskabet har besluttet at stoppe udviklingen af telefoner og tablets med softwaren.

HP har desuden fremlagt en tidslinje for udsendelsen af komponenter af softwaren, begyndende med Enyo 2.0 og den tilhørende kildekode.

Kan arbejde på tværs

Enyo 1.0 er et værktøj, det gør det muligt for udviklerne at arbejde på tværs af forskellige webOS-formfaktorer.

Enyo 2.0, der netop er udkommet som open source-software, understøtter nu også andre styresystemer, så udviklerne nemmere kan skrive applikationer, der virker på tværs af mobile enheder, heriblandt webOS, iOS og enheder med Android, såvel som computer-browsere som Internet Explorer og Firefox.

HP forventer, at den åbne webOS-beta udkommer til august, med version 1.0 til udgivelse i september.

Tidslinjen er kortere end for mange andre mobile open source-projekter. Til sammenligning tog Symbian et år og otte måneder om at udsende koden.

I løbet af den tid nåede nye styresystemer fra Apple og Google at få momentum. I sidste ende døde Symbian-projektet ud, da organisationen bag lukkede og ned, og resterne faldt tilbage i hænderne på Nokia.

Men processen mod en open source-udgave af webOS burde være mindre kompleks end med Symbian, sagde Jay Luman, der er senioranalytiker hos 451 Group, i december, da HP annoncerede planerne første gang. Han fortalte desuden, at han regnede med, at styresystemet ville blive frigivet som open source i løbet af første halvdel af i år.

Han forudså desuden, at HP ville vælge en Apache-licens, som er en af mest omfattende licenser, der tillader udviklerne af blande open source med deres egne opfindelser og sælge produkter med den kombinerede kode.

Open source-projektet bliver tilsyneladende bakket op af Bill Veghte, der er tidligere leder hos Microsoft, og som så sent som i sidste uge blev forfremmet til chief strategy officer hos HP.

I HP's pressemeddelelse bliver han citeret for at sige, at HP håber at kunne accelerere udviklingen af webOS og udbrede dens gode features til alle web-applikationer.

Læs også: HP tager stor beslutning: WebOS bliver open source

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly