HP: Vi frigiver WebOS-koden under denne licens

Hewlett-Packard er klar med en dato for udgivelsen af kildekoden til WebOS som open source.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packard planlægger at udsende koden bag webOS under Apache-licensen, version 2.0, til september.

WebOS er det styresystem, der er udviklet af Palm, som blev opkøbt af HP i 2010 for 6,5 milliarder kroner.

I december annoncerede HP, at virksomheden vil udsende webOS til open source-fællesskabet.

Det skyldtes, at selskabet har besluttet at stoppe udviklingen af telefoner og tablets med softwaren.

HP har desuden fremlagt en tidslinje for udsendelsen af komponenter af softwaren, begyndende med Enyo 2.0 og den tilhørende kildekode.

Kan arbejde på tværs

Enyo 1.0 er et værktøj, det gør det muligt for udviklerne at arbejde på tværs af forskellige webOS-formfaktorer.

Enyo 2.0, der netop er udkommet som open source-software, understøtter nu også andre styresystemer, så udviklerne nemmere kan skrive applikationer, der virker på tværs af mobile enheder, heriblandt webOS, iOS og enheder med Android, såvel som computer-browsere som Internet Explorer og Firefox.

HP forventer, at den åbne webOS-beta udkommer til august, med version 1.0 til udgivelse i september.

Tidslinjen er kortere end for mange andre mobile open source-projekter. Til sammenligning tog Symbian et år og otte måneder om at udsende koden.

I løbet af den tid nåede nye styresystemer fra Apple og Google at få momentum. I sidste ende døde Symbian-projektet ud, da organisationen bag lukkede og ned, og resterne faldt tilbage i hænderne på Nokia.

Men processen mod en open source-udgave af webOS burde være mindre kompleks end med Symbian, sagde Jay Luman, der er senioranalytiker hos 451 Group, i december, da HP annoncerede planerne første gang. Han fortalte desuden, at han regnede med, at styresystemet ville blive frigivet som open source i løbet af første halvdel af i år.

Han forudså desuden, at HP ville vælge en Apache-licens, som er en af mest omfattende licenser, der tillader udviklerne af blande open source med deres egne opfindelser og sælge produkter med den kombinerede kode.

Open source-projektet bliver tilsyneladende bakket op af Bill Veghte, der er tidligere leder hos Microsoft, og som så sent som i sidste uge blev forfremmet til chief strategy officer hos HP.

I HP's pressemeddelelse bliver han citeret for at sige, at HP håber at kunne accelerere udviklingen af webOS og udbrede dens gode features til alle web-applikationer.

Læs også: HP tager stor beslutning: WebOS bliver open source

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job