Hjælp dit firma: Sådan rammer du den rigtige pris

Prissætning er en videnskab og er i kraft af en ny tendens også blevet it-chefens arbejdsområde. Læs her, hvordan du som it-chef kan hjælpe hele virksomheden.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nogen gange er kompleksitet vores ven.

Det har vi det med at glemme i al den snak om enkelthed, der er for tiden.

Det gælder stadig, at enkle svar på komplekse spørgsmål altid, som den amerikanske satiriker H.L. Mencken engang observerede, er "nydelige, plausible og forkerte."

Vi kan for eksempel prøve at reducere prissætningen af produkter til en helt enkel forretningsmæssig problemstilling.

Når man har dækket sine omkostninger og fundet den ønskede fortjeneste, så er det problem vel løst? Ikke helt.

Her har vi blot fundet frem til et svar, der er nydeligt, lyder plausibelt men som - i denne tid med sociale medier og stærkt omskiftelig forbrugerefterspørgsel - sandsynligvis er forkert.

Ny teknologi og ny indstilling

"En god prissætning foregår ved, at man kombinerer erfaring og mavefornemmelse med analyse af data, interne omkostninger og ekstern kundeadfærd," skriver senior editor Kim S. Nash i artiklen New Mission for CIOs: the Art and Science of Pricing.

"Men det kræver ny teknologi og en ny indstilling at komme dertil."

En sådan ny indstilling skal komme fra dig som it-chef.

Det kræver, at du træder i karakter overfor marketing- eller salgsdirektøren og tilbyder et nyt perspektiv om mere avancerede metoder, der kan give en bedre evaluering af prissætningen.

It kan hjælpe

It-chefen spiller i stigende grad en rolle i beslutningsprocesserne i forhold til prissætning hos en række virksomheder heriblandt Coca-Cola, Waste Management, Aspen Skiing og Dial Global.

De har alle sammen det tilfælles, at de anerkender og belønner for den strategiske værdi som it-afdelingen kan bidrage med i arbejdet med prissætning.

For nogen betyder det, at man kombinerer statistikprogrammer med software til omsætningsoptimering og feedback fra sociale medier for at regne ud, om kunderne er villige til at betale mere.

For andre handler det om, at man holder priserne i ro under en recession, men samtidig tilbyder andre fordele for at øge en services opfattede værdi for kunderne.

Her er konkurrencefordelen

"Det handler ikke om teknologi, men om indblik," siger it-chef Javier Polit fra Coca-Colas bottling investments group.

"Det finansielle afkast fra prissætningsinitiativer overstiger langt afkastet fra nogen andre it-initiativer. Det bliver en konkurrencefordel," fremhæver Puneet Bhasin, der er it-chef for Waste Management.

I hans it-afdeling er der matematikere og statistikere ansat i et særligt såkaldt decision sciences-team, der arbejder med at omsætte beslutningsprocesser såsom i en købesituation til sandsynlighedsregning.

Sidste år gav deres arbejde med prisoptimering et ekstra afkast på over 1,8 milliarder kroner, hvilket er omkring to procent af virksomhedens årlige omsætning.

"Jeg hævder ikke, at prissætning baseret på decision sciences altid er rigtig, men det giver bedre resultater end at basere prissætningen på udbudssiden eller udelukkende på mavefornemmelse," tilføjer Bhasin.

Så hvis du er på udkig efter det næste strategiske initiativ for din it-afdeling, så kan du overveje om prisen er sat rigtigt.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S