Dansk firma-register ramt af stort it-nedbrud

En fejl i forbindelse med batchafvilking betød nedbrud hos stort, dansk firma-register.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

En fejl i et af Erhvervsstyrelsens mange it-systemer betød i sidste uge, at kunder og brugere af Det centrale Virksomhedsregister ikke kunne købe og få leveret regnskaber eller oplysninger om danske virksomheder i mere end et døgn.

Det fortæller Carsten Ingerslev, der er kontorchef i Erhvervsstyrelsen.

Problemet opstod, fordi it-systemet bag tjenesten ikke havde en tilstrækkelig lang pause imellem to batchkørsler, som rutinemæssigt køres hos styrelsen hver nat.

Kørslerne sørger for at opdatere systemet med alle de ændringer, der er foretaget i oplysningerne om danske virksomheder siden dagen før.

Mange nye oplysninger

Opsætningen af systemet betyder, at den første batchkørsel skal være tilendebragt, før den anden går i gang. Den anden kørsel er nemlig afhængig af beregninger fra den første kørsel, forklarer kontorchefen. 

Imidlertid var der i forud for hændelsen tirsdag i sidste uge af ukendete årsager ekstraordinært pres på serverne. Dermed kom de to kørsler til at ligge for tæt på hinanden.

"Nummer to skal bruge data fra den første kørsel, og det kunne den så ikke, fordi den første ikke var kørt færdig," siger Carsten Ingerslev.

Mere tid hjalp

Han fortæller, at løsningen på problemet var ret simpel.
"Nu har vi sat mellemrummet mellem de to filers kørsler op, og det har sådan set løst problemet," siger han.

Ifølge Carsten Ingerslev blev tiden i mellem kørslerne hævet fra fem sekunder til fem minutter.

Han fortæller, at systemet er programmeret i ADABAS (Adaptable DAta BAse System) Natural, er 28 år gammelt og hjemmebygget.

"Det er selvfølgelig opdateret og rettet til igennem årene," siger han og tilføjer, at det også kører på moderne udstyr, mens data befinder sig på en Oracle-database.

En af opdateringerne består i, at systemet på et tidspunkt er konverteret til Java.  

Caps lock-navne

Systemets alder betyder blandt andet, at danske virksomheder kun kan registreres med versaler, hvilket er et problem, fordi visse selskaber staver deres navne med en skøn blanding af bogstavsstørrelser og tal.

Ifølge Carsten Ingerslev skal systemet til efteråret i forbindelse med et større moderniseringsprojekt udskiftes med en hel ny database.

Frem til 2016 vil Erhvervsstyrelsen løbende udskifte resten af myndighedens mere end hundrede it-systemer. 

Han fortæller, at batch-problemet på det gamle system ikke havde indvirkning på andre tjenester fra myndigheden. 

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job