KMD's monopol-priser skal gennemhegles

KMD's priser på selskabets monopol-systemer til kommunerne i perioden fra 2009 til 2012 skal hegles igennem.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD's priser i perioden fra år 2009 til 2012 skal nu kulegraves.

Sådan lyder det i en meddelelse fra kommunernes fælles it-enhed, Kombit, der blev oprettet efter kommunernes og KL's salg af KMD i slutningen af 2008.

"Mange kommuner oplever væsentlige prisstigninger på de 17 KMD-monopolsystemer ved genforhandling af deres betalingsaftaler med KMD."

"Den konkrete prisudvikling er ukendt, og derfor har KOMBIT på opfordring fra kommunerne igangsat en analyse for at kortlægge den præcise prisudvikling i perioden 2009 til 2012," skriver Kombit i meddelelsen.

Seks kommuners data

Således er Kombit foreløbig igang med at indhente data om det fakturerede forbrug fra seks repræsentative kommuner, oplyser Kombit til Computerworld.

"Kombit vil gennemføre analysen, når datamaterialet er os i hænde og offentliggøre resultaterne, så snart de ligger klar," skriver it-enheden i sin meddelelse.

Kombit blev oprettet blandt andet med henblik på at overvåge, om den såkaldt transitionsaftale efter salget af KMD bliver overholdt.

TSA'en (transitionsaftalen), som aftalen er døbt, på de kommunale direktionsgange regulerer blandt andet hvor store prisstigninger KMD må lave på 17 monopol-systemer, som kommunerne er afhængige af.

Det er således KMDs priser på monopol-systemerne, som Kombit vil sætte under lup.

Krig hærger om KMD-priser

I går fortalte formanden for Foreningen af Kommunale It-chefer, Jørgen Kristensen, da også Computerworld, at der hærger en krig om KMDs priser netop nu.

Hans vurdering er lidt firkantet sagt, at KMD i dag er presset på prisen på områder, hvor der er kommet konkurrence, som eksempelvis ERP-området

Samtidig vil it-giganten så i stedet hente noget ind på andre områder, ifølge formanden.

Jørgen Kristensen oplevede således, "...at KMD som it-leverandør forsøger at hente ind på gyngerne, hvad de har mistet på karrusellerne".

Computerworld arbejder på at indhente en kommentar fra KMD.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S