KMD's monopol-priser skal gennemhegles

KMD's priser på selskabets monopol-systemer til kommunerne i perioden fra 2009 til 2012 skal hegles igennem.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD's priser i perioden fra år 2009 til 2012 skal nu kulegraves.

Sådan lyder det i en meddelelse fra kommunernes fælles it-enhed, Kombit, der blev oprettet efter kommunernes og KL's salg af KMD i slutningen af 2008.

"Mange kommuner oplever væsentlige prisstigninger på de 17 KMD-monopolsystemer ved genforhandling af deres betalingsaftaler med KMD."

"Den konkrete prisudvikling er ukendt, og derfor har KOMBIT på opfordring fra kommunerne igangsat en analyse for at kortlægge den præcise prisudvikling i perioden 2009 til 2012," skriver Kombit i meddelelsen.

Seks kommuners data

Således er Kombit foreløbig igang med at indhente data om det fakturerede forbrug fra seks repræsentative kommuner, oplyser Kombit til Computerworld.

"Kombit vil gennemføre analysen, når datamaterialet er os i hænde og offentliggøre resultaterne, så snart de ligger klar," skriver it-enheden i sin meddelelse.

Kombit blev oprettet blandt andet med henblik på at overvåge, om den såkaldt transitionsaftale efter salget af KMD bliver overholdt.

TSA'en (transitionsaftalen), som aftalen er døbt, på de kommunale direktionsgange regulerer blandt andet hvor store prisstigninger KMD må lave på 17 monopol-systemer, som kommunerne er afhængige af.

Det er således KMDs priser på monopol-systemerne, som Kombit vil sætte under lup.

Krig hærger om KMD-priser

I går fortalte formanden for Foreningen af Kommunale It-chefer, Jørgen Kristensen, da også Computerworld, at der hærger en krig om KMDs priser netop nu.

Hans vurdering er lidt firkantet sagt, at KMD i dag er presset på prisen på områder, hvor der er kommet konkurrence, som eksempelvis ERP-området

Samtidig vil it-giganten så i stedet hente noget ind på andre områder, ifølge formanden.

Jørgen Kristensen oplevede således, "...at KMD som it-leverandør forsøger at hente ind på gyngerne, hvad de har mistet på karrusellerne".

Computerworld arbejder på at indhente en kommentar fra KMD.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job