KMD's monopol-priser skal gennemhegles

KMD's priser på selskabets monopol-systemer til kommunerne i perioden fra 2009 til 2012 skal hegles igennem.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD's priser i perioden fra år 2009 til 2012 skal nu kulegraves.

Sådan lyder det i en meddelelse fra kommunernes fælles it-enhed, Kombit, der blev oprettet efter kommunernes og KL's salg af KMD i slutningen af 2008.

"Mange kommuner oplever væsentlige prisstigninger på de 17 KMD-monopolsystemer ved genforhandling af deres betalingsaftaler med KMD."

"Den konkrete prisudvikling er ukendt, og derfor har KOMBIT på opfordring fra kommunerne igangsat en analyse for at kortlægge den præcise prisudvikling i perioden 2009 til 2012," skriver Kombit i meddelelsen.

Seks kommuners data

Således er Kombit foreløbig igang med at indhente data om det fakturerede forbrug fra seks repræsentative kommuner, oplyser Kombit til Computerworld.

"Kombit vil gennemføre analysen, når datamaterialet er os i hænde og offentliggøre resultaterne, så snart de ligger klar," skriver it-enheden i sin meddelelse.

Kombit blev oprettet blandt andet med henblik på at overvåge, om den såkaldt transitionsaftale efter salget af KMD bliver overholdt.

TSA'en (transitionsaftalen), som aftalen er døbt, på de kommunale direktionsgange regulerer blandt andet hvor store prisstigninger KMD må lave på 17 monopol-systemer, som kommunerne er afhængige af.

Det er således KMDs priser på monopol-systemerne, som Kombit vil sætte under lup.

Krig hærger om KMD-priser

I går fortalte formanden for Foreningen af Kommunale It-chefer, Jørgen Kristensen, da også Computerworld, at der hærger en krig om KMDs priser netop nu.

Hans vurdering er lidt firkantet sagt, at KMD i dag er presset på prisen på områder, hvor der er kommet konkurrence, som eksempelvis ERP-området

Samtidig vil it-giganten så i stedet hente noget ind på andre områder, ifølge formanden.

Jørgen Kristensen oplevede således, "...at KMD som it-leverandør forsøger at hente ind på gyngerne, hvad de har mistet på karrusellerne".

Computerworld arbejder på at indhente en kommentar fra KMD.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration