Forsinket: Kæmpe it-konsulentudbud driller igen

Et kæmpe it-konsulentudbud hos indkøbscentralen SKI bliver forsinket for anden gang.

Artikel top billede

Tålmodighed.

Sådan et krav til it-leverandørerne behøver den offentlige indkøbscentral, SKI, formodentlig slet ikke skrive ind i det kommende udbudsmateriale for it-konsulentrammeaftalen 02.15.

For seneste melding fra SKI er nu, at materialet om rammeaftalen, der ved sidste forsinkelse blev lovet offentliggjort "medio januar", endnu ikke er på plads her 1. februar.

"Forsinkelsen skyldes, at vi på baggrund af en dialog med de relevante brancheforeninger har besluttet at justere udbudsdesignet, så den færdige aftale kommer til at passe bedst muligt til den måde, markedet for it-konsulenter fungerer på, og samtidig sikrer den juridiske holdbarhed," fortæller SKI's chef for udbud af it- og teleaftaler, Morten Pedersen, i en skriftlig kommentar til Computerworld.

Dermed løber udbuddet altså ind i sin anden forsinkelse.

Julefreden kom i vejen

For oprindeligt var planen, at materialet skulle komme primo november 2011

Men det kom julefreden i vejen for, fortalte SKI's administrerende direktør Signe Lynggard Madsen dengang.

Men nu lover SKI så, at offentliggørelsen er "lige på trapperne" og, at man forventer at offentliggøre udbudsmaterialet "snarest".

På SKI's egen udbudsoversigt har man i skrivende stund undladt at sætte en mere præcis tidsangivelse på.

Blev aflyst i 11. time

Rammeaftalen 02.15, der tidligere er vurderet at have en samlet værdi på op imod en milliard kroner, har i øvrigt også tidligere været i modvind.

Tilbage i december 2010 måtte SKI afbryde en prækvalifikation i utide og trække i nødbremsen.

Kort tid efter måtte et hav af SKI-aftaler også aflyses.

Det skete til stor irritation for leverandører, der havde brugt mange timer på at lave udbudsmaterialet.

Faktisk har forløbet omkring 02.15 betydet, at flere it-konsulenter har luftet deres tanke om, hvorvidt de overhovedet gider udbuddet.

Men nu får de tålmodige af landets it-konsulenter altså "snarest" chanchen for at forsøge sig igen, ifølge SKI's seneste melding.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job