Indien: Slut med Telenors tele-licens i Indien

Indien sætter Telenor på porten på grund af fortidens synder. Selskabet er 'chokeret.'

Artikel top billede

På grund af fortidens synder har det norske teleselskab mistet sin licens til at drive forretning i Indien.

Selskabet føler sig uretfærdigt behandlet og risikerer at tabe milliarder af kroner på afgørelsen.

Højesteret i Indien har trukket i alt 122 tele-icenser tilbage - heriblandt den, som Telenors joint venture-partner Uninor havde. Det skriver E24.no.

Uninor, som er et joint venture mellem indiske Unitech og norske Telenor, hævder i en udtalelse, at selskabet er blevet uretfærdigt behandlet og er "chokeret" over afgørelsen fra Højesteret.

"Dommen er knyttet til hændelser, som fandt sted, før Telenor begyndte at lave forretninger i Indien. Vi har ikke skyld i noget af det, som ligger til grund for domsafsigelsen," siger informationsdirektør Tor Odland i Telenor til E24, som har historien fra Reuters.

Korruption ligger bag

Nu nærlæser Telenor dommen og vurderer, hvilke skridt selskabet skal tage for "at sikre sine investeringer" og for at Uninor kan fortsætte forretningerne i det store land.

Telenors Indien-satsing blev offentliggjort tilbage i oktober 2008. Norske Telenor ejer omkring 67 procent, mens det lokale selskab Unitech Wireless ejer resten, skriver E24.

I alt har Telenor investeret et større antal milliarder kroner i det indiske tele-eventyr, som i dag omfatter mobiltjenester i 13 af landets 22 tele-områder.

Uninor, som ifølge Cellular Operators Association of India betjener 4,3 millioner kunder, har dog licens til at drive forretning i hele Indien.

Telenor har tidligere været fremme med udtalelser om, at selskabet ville investere godt 21 milliarder kroner i Indien frem mod 2013 og forventede at kunne nå en andel af markedet for mobiltelefoni på otte procent.

Baggrunden for den dramatiske sag er beskyldninger om korruption mod Uninor.

Beskyldningerne daterer sig tilbage til 2008 og drejer sig om, at Uninor har bestukket sig til fordelagtige priser og betingelser på adskillige af sine licenser.

I kølvandet på den store korruptionssag er flere politikere, tidligere regeringsmedlemmer og flere industriledere blevet arresteret, skrive E24.

Annonce

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S