Indien: Slut med Telenors tele-licens i Indien

Indien sætter Telenor på porten på grund af fortidens synder. Selskabet er 'chokeret.'

Artikel top billede

På grund af fortidens synder har det norske teleselskab mistet sin licens til at drive forretning i Indien.

Selskabet føler sig uretfærdigt behandlet og risikerer at tabe milliarder af kroner på afgørelsen.

Højesteret i Indien har trukket i alt 122 tele-icenser tilbage - heriblandt den, som Telenors joint venture-partner Uninor havde. Det skriver E24.no.

Uninor, som er et joint venture mellem indiske Unitech og norske Telenor, hævder i en udtalelse, at selskabet er blevet uretfærdigt behandlet og er "chokeret" over afgørelsen fra Højesteret.

"Dommen er knyttet til hændelser, som fandt sted, før Telenor begyndte at lave forretninger i Indien. Vi har ikke skyld i noget af det, som ligger til grund for domsafsigelsen," siger informationsdirektør Tor Odland i Telenor til E24, som har historien fra Reuters.

Korruption ligger bag

Nu nærlæser Telenor dommen og vurderer, hvilke skridt selskabet skal tage for "at sikre sine investeringer" og for at Uninor kan fortsætte forretningerne i det store land.

Telenors Indien-satsing blev offentliggjort tilbage i oktober 2008. Norske Telenor ejer omkring 67 procent, mens det lokale selskab Unitech Wireless ejer resten, skriver E24.

I alt har Telenor investeret et større antal milliarder kroner i det indiske tele-eventyr, som i dag omfatter mobiltjenester i 13 af landets 22 tele-områder.

Uninor, som ifølge Cellular Operators Association of India betjener 4,3 millioner kunder, har dog licens til at drive forretning i hele Indien.

Telenor har tidligere været fremme med udtalelser om, at selskabet ville investere godt 21 milliarder kroner i Indien frem mod 2013 og forventede at kunne nå en andel af markedet for mobiltelefoni på otte procent.

Baggrunden for den dramatiske sag er beskyldninger om korruption mod Uninor.

Beskyldningerne daterer sig tilbage til 2008 og drejer sig om, at Uninor har bestukket sig til fordelagtige priser og betingelser på adskillige af sine licenser.

I kølvandet på den store korruptionssag er flere politikere, tidligere regeringsmedlemmer og flere industriledere blevet arresteret, skrive E24.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job