Indien: Slut med Telenors tele-licens i Indien

Indien sætter Telenor på porten på grund af fortidens synder. Selskabet er 'chokeret.'

Artikel top billede

På grund af fortidens synder har det norske teleselskab mistet sin licens til at drive forretning i Indien.

Selskabet føler sig uretfærdigt behandlet og risikerer at tabe milliarder af kroner på afgørelsen.

Højesteret i Indien har trukket i alt 122 tele-icenser tilbage - heriblandt den, som Telenors joint venture-partner Uninor havde. Det skriver E24.no.

Uninor, som er et joint venture mellem indiske Unitech og norske Telenor, hævder i en udtalelse, at selskabet er blevet uretfærdigt behandlet og er "chokeret" over afgørelsen fra Højesteret.

"Dommen er knyttet til hændelser, som fandt sted, før Telenor begyndte at lave forretninger i Indien. Vi har ikke skyld i noget af det, som ligger til grund for domsafsigelsen," siger informationsdirektør Tor Odland i Telenor til E24, som har historien fra Reuters.

Korruption ligger bag

Nu nærlæser Telenor dommen og vurderer, hvilke skridt selskabet skal tage for "at sikre sine investeringer" og for at Uninor kan fortsætte forretningerne i det store land.

Telenors Indien-satsing blev offentliggjort tilbage i oktober 2008. Norske Telenor ejer omkring 67 procent, mens det lokale selskab Unitech Wireless ejer resten, skriver E24.

I alt har Telenor investeret et større antal milliarder kroner i det indiske tele-eventyr, som i dag omfatter mobiltjenester i 13 af landets 22 tele-områder.

Uninor, som ifølge Cellular Operators Association of India betjener 4,3 millioner kunder, har dog licens til at drive forretning i hele Indien.

Telenor har tidligere været fremme med udtalelser om, at selskabet ville investere godt 21 milliarder kroner i Indien frem mod 2013 og forventede at kunne nå en andel af markedet for mobiltelefoni på otte procent.

Baggrunden for den dramatiske sag er beskyldninger om korruption mod Uninor.

Beskyldningerne daterer sig tilbage til 2008 og drejer sig om, at Uninor har bestukket sig til fordelagtige priser og betingelser på adskillige af sine licenser.

I kølvandet på den store korruptionssag er flere politikere, tidligere regeringsmedlemmer og flere industriledere blevet arresteret, skrive E24.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS