Chipgigant: Sådan vil vi designe fremtidens chip

AMD sigter efter at udviske grænserne mellem CPU og GPU i fremtidige chip.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Advanced Micro Devices vil fundamentalt ændre sin tilgang til chipdesign i et forsøg på at slippe ud af rollen som andenviolin til Intel.

Virksomheden sigter efter at udviske grænserne mellem den centrale processor (CPU) og grafikprocessoren (GPU) i fremtidige chipdesign, hvor disse to typer processorer skal dele hukommelse og køre den samme software, siger AMD's teknologidirektør, Mark Papermaster.

AMD vil også åbne for muligheden for integration af tredjeparters immaterielle rettigheder, hvilket ifølge Mark Papermaster er den bedste måde for virksomheden at tilbyde specialtilpassede chip, der kan imødekomme særlige kundebehov.

"Det er hurtigere, mere fleksibelt og skræddersyet til det problem, de ønsker at løse," forklarer Papermaster.

Skræddersyede chip

Som eksempel nævner Mark Papermaster, at man efter behov kunne mikse immaterielle rettigheder for at bygge chip til et datacenter, som på den måde skræddersys til opgaver indenfor enten cloud, webserver eller såkaldt high performance computing.

Denne nye tilgang til chiparkitektur fremsættes, netop idet AMD er ved at omforme sin produktportefølje og omstrukturere sin forretningsmodel.

Virksomheden udnævnte Rory Read som ny topchef for kun fem måneder siden og Papermaster overtog rollen som teknologidirektør i oktober.

Ved begivenheden 2012 Financial Analyst Day, der blev afholdt i Sunnyvale i Californien, blev der igen og igen fremhævet et behov for at antage en mere "agil" forretningsmodel for hurtigere at kunne reagere på skiftende kundebehov.

AMD's aktuelle chip integrerer CPU og GPU baseret på virksomhedens egne immaterielle rettigheder.

CPU'er og GPU'er udfører forskellige formål og kører forskellig programkode. For eksempel kører antivirussoftware på CPU'en og ikke GPU'en.

Ressourcekrævende grafikprogrammer såsom Adobe Flash læsses over på GPU'en for at frigøre CPU'en til andre opgaver.

Her er navnet og lanceringstidspunktet på ny arkitektur

AMD's nye chipdesign ved navn HSA (heterogeneous systems architecture) vil opnå fuld modenhed i 2014 med 64 bit-adressering, virtuel hukommelse og højere intern båndbredde, og vil sørge for, at softwaren udnytter begge typer processorenheder, Mark oplyser Papermaster.

En HSA-chip med kodenavnet Kabini til strømbesparende bærbare vil ifølge AMD komme på markedet i 2013.

AMD fører desuden an i oprettelsen af en organisation med det formål at skabe værktøjer til softwareudvikling, der kan gøre det muligt for programmørerne at udvikle applikationer til HSA.

Virksomheden sigter efter at gøre disse værktøjer open source.

Der vil senere på året blive offentliggjort flere detaljer om, hvordan dette projekt skrider frem.

"For virkelig at skabe momentum skal vi have branchen med os," siger Papermaster.

Alt afhængig af om det lykkes AMD at få partnere med på ideen om HSA, vil den nye tilgang gøre det muligt for virksomheden at håndtere chipmarkedet på en grundlæggende anden måde end Intel, som selv både kontrollerer de immaterielle rettigheder og sælger delene, vurderer Charles King, der er ledende analytiker hos Pund-IT og var til stede ved begivenheden.

"Det er min oplevelse her, at AMD ikke stiller sig tilfreds med at spille andenviolin," siger King.

Åbning af chipdesign til eksterne immaterielle rettigheder har i visse tilfælde fungeret godt, men spørgsmålet er, hvor effektivt dette tiltag kan øge væksten for AMD's chip, påpeger King.

Selvom det stadig er småt med detaljerne, så er dette en strategisk offentliggørelse med den hensigt at opridse virksomhedens fremtidige retning, lyder vurderingen fra King.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S