Artikel top billede

Chipgigant: Sådan vil vi designe fremtidens chip

AMD sigter efter at udviske grænserne mellem CPU og GPU i fremtidige chip.

Computerworld News Service: Advanced Micro Devices vil fundamentalt ændre sin tilgang til chipdesign i et forsøg på at slippe ud af rollen som andenviolin til Intel.

Virksomheden sigter efter at udviske grænserne mellem den centrale processor (CPU) og grafikprocessoren (GPU) i fremtidige chipdesign, hvor disse to typer processorer skal dele hukommelse og køre den samme software, siger AMD's teknologidirektør, Mark Papermaster.

AMD vil også åbne for muligheden for integration af tredjeparters immaterielle rettigheder, hvilket ifølge Mark Papermaster er den bedste måde for virksomheden at tilbyde specialtilpassede chip, der kan imødekomme særlige kundebehov.

"Det er hurtigere, mere fleksibelt og skræddersyet til det problem, de ønsker at løse," forklarer Papermaster.

Skræddersyede chip

Som eksempel nævner Mark Papermaster, at man efter behov kunne mikse immaterielle rettigheder for at bygge chip til et datacenter, som på den måde skræddersys til opgaver indenfor enten cloud, webserver eller såkaldt high performance computing.

Denne nye tilgang til chiparkitektur fremsættes, netop idet AMD er ved at omforme sin produktportefølje og omstrukturere sin forretningsmodel.

Virksomheden udnævnte Rory Read som ny topchef for kun fem måneder siden og Papermaster overtog rollen som teknologidirektør i oktober.

Ved begivenheden 2012 Financial Analyst Day, der blev afholdt i Sunnyvale i Californien, blev der igen og igen fremhævet et behov for at antage en mere "agil" forretningsmodel for hurtigere at kunne reagere på skiftende kundebehov.

AMD's aktuelle chip integrerer CPU og GPU baseret på virksomhedens egne immaterielle rettigheder.

CPU'er og GPU'er udfører forskellige formål og kører forskellig programkode. For eksempel kører antivirussoftware på CPU'en og ikke GPU'en.

Ressourcekrævende grafikprogrammer såsom Adobe Flash læsses over på GPU'en for at frigøre CPU'en til andre opgaver.

Her er navnet og lanceringstidspunktet på ny arkitektur

AMD's nye chipdesign ved navn HSA (heterogeneous systems architecture) vil opnå fuld modenhed i 2014 med 64 bit-adressering, virtuel hukommelse og højere intern båndbredde, og vil sørge for, at softwaren udnytter begge typer processorenheder, Mark oplyser Papermaster.

En HSA-chip med kodenavnet Kabini til strømbesparende bærbare vil ifølge AMD komme på markedet i 2013.

AMD fører desuden an i oprettelsen af en organisation med det formål at skabe værktøjer til softwareudvikling, der kan gøre det muligt for programmørerne at udvikle applikationer til HSA.

Virksomheden sigter efter at gøre disse værktøjer open source.

Der vil senere på året blive offentliggjort flere detaljer om, hvordan dette projekt skrider frem.

"For virkelig at skabe momentum skal vi have branchen med os," siger Papermaster.

Alt afhængig af om det lykkes AMD at få partnere med på ideen om HSA, vil den nye tilgang gøre det muligt for virksomheden at håndtere chipmarkedet på en grundlæggende anden måde end Intel, som selv både kontrollerer de immaterielle rettigheder og sælger delene, vurderer Charles King, der er ledende analytiker hos Pund-IT og var til stede ved begivenheden.

"Det er min oplevelse her, at AMD ikke stiller sig tilfreds med at spille andenviolin," siger King.

Åbning af chipdesign til eksterne immaterielle rettigheder har i visse tilfælde fungeret godt, men spørgsmålet er, hvor effektivt dette tiltag kan øge væksten for AMD's chip, påpeger King.

Selvom det stadig er småt med detaljerne, så er dette en strategisk offentliggørelse med den hensigt at opridse virksomhedens fremtidige retning, lyder vurderingen fra King.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere