Chipgigant: Sådan vil vi designe fremtidens chip

AMD sigter efter at udviske grænserne mellem CPU og GPU i fremtidige chip.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Advanced Micro Devices vil fundamentalt ændre sin tilgang til chipdesign i et forsøg på at slippe ud af rollen som andenviolin til Intel.

Virksomheden sigter efter at udviske grænserne mellem den centrale processor (CPU) og grafikprocessoren (GPU) i fremtidige chipdesign, hvor disse to typer processorer skal dele hukommelse og køre den samme software, siger AMD's teknologidirektør, Mark Papermaster.

AMD vil også åbne for muligheden for integration af tredjeparters immaterielle rettigheder, hvilket ifølge Mark Papermaster er den bedste måde for virksomheden at tilbyde specialtilpassede chip, der kan imødekomme særlige kundebehov.

"Det er hurtigere, mere fleksibelt og skræddersyet til det problem, de ønsker at løse," forklarer Papermaster.

Skræddersyede chip

Som eksempel nævner Mark Papermaster, at man efter behov kunne mikse immaterielle rettigheder for at bygge chip til et datacenter, som på den måde skræddersys til opgaver indenfor enten cloud, webserver eller såkaldt high performance computing.

Denne nye tilgang til chiparkitektur fremsættes, netop idet AMD er ved at omforme sin produktportefølje og omstrukturere sin forretningsmodel.

Virksomheden udnævnte Rory Read som ny topchef for kun fem måneder siden og Papermaster overtog rollen som teknologidirektør i oktober.

Ved begivenheden 2012 Financial Analyst Day, der blev afholdt i Sunnyvale i Californien, blev der igen og igen fremhævet et behov for at antage en mere "agil" forretningsmodel for hurtigere at kunne reagere på skiftende kundebehov.

AMD's aktuelle chip integrerer CPU og GPU baseret på virksomhedens egne immaterielle rettigheder.

CPU'er og GPU'er udfører forskellige formål og kører forskellig programkode. For eksempel kører antivirussoftware på CPU'en og ikke GPU'en.

Ressourcekrævende grafikprogrammer såsom Adobe Flash læsses over på GPU'en for at frigøre CPU'en til andre opgaver.

Her er navnet og lanceringstidspunktet på ny arkitektur

AMD's nye chipdesign ved navn HSA (heterogeneous systems architecture) vil opnå fuld modenhed i 2014 med 64 bit-adressering, virtuel hukommelse og højere intern båndbredde, og vil sørge for, at softwaren udnytter begge typer processorenheder, Mark oplyser Papermaster.

En HSA-chip med kodenavnet Kabini til strømbesparende bærbare vil ifølge AMD komme på markedet i 2013.

AMD fører desuden an i oprettelsen af en organisation med det formål at skabe værktøjer til softwareudvikling, der kan gøre det muligt for programmørerne at udvikle applikationer til HSA.

Virksomheden sigter efter at gøre disse værktøjer open source.

Der vil senere på året blive offentliggjort flere detaljer om, hvordan dette projekt skrider frem.

"For virkelig at skabe momentum skal vi have branchen med os," siger Papermaster.

Alt afhængig af om det lykkes AMD at få partnere med på ideen om HSA, vil den nye tilgang gøre det muligt for virksomheden at håndtere chipmarkedet på en grundlæggende anden måde end Intel, som selv både kontrollerer de immaterielle rettigheder og sælger delene, vurderer Charles King, der er ledende analytiker hos Pund-IT og var til stede ved begivenheden.

"Det er min oplevelse her, at AMD ikke stiller sig tilfreds med at spille andenviolin," siger King.

Åbning af chipdesign til eksterne immaterielle rettigheder har i visse tilfælde fungeret godt, men spørgsmålet er, hvor effektivt dette tiltag kan øge væksten for AMD's chip, påpeger King.

Selvom det stadig er småt med detaljerne, så er dette en strategisk offentliggørelse med den hensigt at opridse virksomhedens fremtidige retning, lyder vurderingen fra King.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS