CMS-løsninger kæmper mod gratis alternativer

Antallet af store CMS-leverandører forbliver nogenlunde konstant, men standard-CMS'er presses i dag hårdt af
konkurrencen fra gratis open source-alternativer.

Artikel top billede

I løbet af de seneste fem år er der sket meget på området for CMS-løsninger (Content Management Systems), men i modsætning til hvad mange troede, er antallet af leverandører ikke steget.

"Som udgangspunkt er antallet af leverandører heller ikke blevet mindre. De store har købt op, men de fleste af produkterne lever videre bare med en ny ejer," siger Janus Boye fra virksomheden J.Boye, der skaber netværk og konferencer for online-professionelle samt rådgiver om CMS og webstrategi.

Læs mere om hvad CMS egentlig er for en snegl her.

"Blandt de store ting, der er sket herhjemme på CMS-området, er væksten inden for open source. For eksempel er Drupal kommet ind mange steder eksempelvis hos Københavns Kommune istedet for kommunens Shareproint-løsning. Og Umbraco ser mange efterhånden som et sobert open source-alternativ til Sitecore," siger Janus Boye.

CMS-elefanterne

I 2007 opgjorde Janus Boye hvad han kalder 'CMS-elefanterne' på den her måde: 
* EMC.
* IBM.
* Intervowen.
* Open Text.
* Oracle/Stellent.
* Vignette.

I år altså 2012 opgør han listen således:
* Adobe.
* Autonomy.
* EMC.
* IBM.
* Microsoft.
* Open Text.
* Oracle.

"Konsolideringen i markedet er kun sket ved, at leverandører har opkøbt andre leverandører. Med få undtagelser er der stadig liv i alle cms-produkter, og derfor tilbyder adskillige af leverandørerne på listen sig med mere end et Web CMS," siger Janus Boye.

En væsentlig tilføjelse på 2012-listen er Microsoft (Sharepoint), der ikke figurerede som CMS-leveradør for fem år siden.

Open source sparer penge

Janus Boye tror, at en del kunder i dag vælger alternativer i den åbne verden frem for at bruge adskillige 100.000 kroner på licenser til en løsning fra Sitecore.

De åbne alternativer tæller blandt andet de nævnte open source-løsninger fra Drupal og Umbraco.

Som så mange andre steder i it-branchen forsøger CMS-løsningerne også at få en fod inden for hos de sociale medier.

"CMS vil gerne være både mobilt og socialt, og leverandørerne forsøger at gøre CMS til mere end bare en motor, der skal levere nyheder. Der bliver for eksempel eksperimenteret med Facebook og visual kommunikation på eksempelvis YouTube," siger Janus Boye.

Oppe i tiden er også ikke mindst hos de offentlige myndigheder er selvbetjening.

Hvis kommuner et cetera virkelig skal spare penge, så bliver borgerne nødt til at betjene sig selv i højere grad.

Koster meget meget mere

Ifølge Janus Boye er det ikke ualmindeligt, at virksomheder køber et nyt CMS, selv om de strengt taget ikke med sikkerhed ved, hvad de vil med den nye løsning.

Den slags eksperimenter ser man til gengæld ikke med ERP-løsninger (Enterprise Resource Planning), som koster 10 til 100 gange så meget som en CMS-løsning.

"Så der passes bedre på og laves et betydelig større forarbejde, før kunderne investerer i ERP," siger Janus Boye.

Konsekvenserne for en virksomhed er ifølge Boye også i en anden skala, hvis de to systemer går ned.

"Det er selvfølgelig ikke sjovt, hvis hjemmesiden er nede, men det kan ikke sammenlignes med, hvis for eksempel økonomifunktionen i en virksomhed går ned."

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S