Nokia flytter produktion til Asien - tusindvis fyres

Nokia flytter en stor del af produktionen til Asien. Tusinder skal fyres.

Artikel top billede

Nokia flytter en del af sin smartphoneproduktion til Asien.

Flytningen berører 4.000 medarbejdere, som skæres væk fra fabrikker i Finland, Ungarn og Mexico.

Baggrunden er et ønske om at effektivisere produktionen ved at flytte den tættere på komponentleverandørerne i Asien.

"Ved at flytte samlingen af enheder til Asien forbedrer vi vores 'time-to-market'. Ved at arbejde tættere på leverandørerne mener vi, det bliver muligt at introducere nyheder til markedet hurtigere og på den måde blive mere konkurrencedygtige," udtaler Niklas Savander, Nokia executive vice president i en pressemeddelelse.

Han erkender, at de planlagte ændringer er "vanskelige" for medarbejderne, og at Nokia vil gøre sit bedste for at hjælpe sine ansatte igennem.

Som en konsekvens af planerne reducereres mængden af arbejde og arbejdsprocesser på de tre berørte fabrikker betydeligt.

De cirka 4.000 ansatte, der berøres, forventes alle at være ude inden årets udgang.

Nokia har sat gang i et hjælpeprogram, der skal forsøge at få de manbge fyrede ansat igen i nærheden af de steder, de bliver afskediget fra.

Nokia har også lukket sin produktion i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Overblik: Så hårdt rammer lukning af Nokia Danmark.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos