Nokia flytter produktion til Asien - tusindvis fyres

Nokia flytter en stor del af produktionen til Asien. Tusinder skal fyres.

Artikel top billede

Nokia flytter en del af sin smartphoneproduktion til Asien.

Flytningen berører 4.000 medarbejdere, som skæres væk fra fabrikker i Finland, Ungarn og Mexico.

Baggrunden er et ønske om at effektivisere produktionen ved at flytte den tættere på komponentleverandørerne i Asien.

"Ved at flytte samlingen af enheder til Asien forbedrer vi vores 'time-to-market'. Ved at arbejde tættere på leverandørerne mener vi, det bliver muligt at introducere nyheder til markedet hurtigere og på den måde blive mere konkurrencedygtige," udtaler Niklas Savander, Nokia executive vice president i en pressemeddelelse.

Han erkender, at de planlagte ændringer er "vanskelige" for medarbejderne, og at Nokia vil gøre sit bedste for at hjælpe sine ansatte igennem.

Som en konsekvens af planerne reducereres mængden af arbejde og arbejdsprocesser på de tre berørte fabrikker betydeligt.

De cirka 4.000 ansatte, der berøres, forventes alle at være ude inden årets udgang.

Nokia har sat gang i et hjælpeprogram, der skal forsøge at få de manbge fyrede ansat igen i nærheden af de steder, de bliver afskediget fra.

Nokia har også lukket sin produktion i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Overblik: Så hårdt rammer lukning af Nokia Danmark.

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S