Nokia flytter produktion til Asien - tusindvis fyres

Nokia flytter en stor del af produktionen til Asien. Tusinder skal fyres.

Artikel top billede

Nokia flytter en del af sin smartphoneproduktion til Asien.

Flytningen berører 4.000 medarbejdere, som skæres væk fra fabrikker i Finland, Ungarn og Mexico.

Baggrunden er et ønske om at effektivisere produktionen ved at flytte den tættere på komponentleverandørerne i Asien.

"Ved at flytte samlingen af enheder til Asien forbedrer vi vores 'time-to-market'. Ved at arbejde tættere på leverandørerne mener vi, det bliver muligt at introducere nyheder til markedet hurtigere og på den måde blive mere konkurrencedygtige," udtaler Niklas Savander, Nokia executive vice president i en pressemeddelelse.

Han erkender, at de planlagte ændringer er "vanskelige" for medarbejderne, og at Nokia vil gøre sit bedste for at hjælpe sine ansatte igennem.

Som en konsekvens af planerne reducereres mængden af arbejde og arbejdsprocesser på de tre berørte fabrikker betydeligt.

De cirka 4.000 ansatte, der berøres, forventes alle at være ude inden årets udgang.

Nokia har sat gang i et hjælpeprogram, der skal forsøge at få de manbge fyrede ansat igen i nærheden af de steder, de bliver afskediget fra.

Nokia har også lukket sin produktion i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Overblik: Så hårdt rammer lukning af Nokia Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S