CSC Danmark: Sådan bliver vi ramt af TDC-farvel

Her er CSC Danmarks reaktion på, at TDC har valgt TCS (Tata Consultancy Services) som ny leverandør af firmaets it-drift og udvikling.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også:

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

CSC lukker og slukker ikke i Danmark, selvom firmaet har mistet sin største kunde til konkurrenten TCS.

Det siger nordisk salgs og marketingdirektør Finn Rasmussen til Computerworld.

"Vi kan med god samtvitighed sige, at vi virkelig har strukket os rigtigt langt for at kunne fastholde TDC. Vi spillede en god kamp, men tabte til et bedre hold på dagen," siger han.

Han omtaler tabet som en naturlig del af outsourcing-markedet. Kunder kommer og går, fortæller han.

"Vi har jo mange andre store kunder, som vi er glade for. Og vi gør alt, hvad vi kan for at leve op til deres forventninger. TDC er en af de enkeltstående store. Men der er mange andre end dem," siger han.

Han fortæller, at TDC's aftale med TCS betyder, at CSC ikke længere skal drifte og udvikle for TDC fra den 1. april. Aftalen betyder i praksis, at der skal foregå en overflytning af CSC's services til TCS og deres partnere.

Det sker der med medarbejderne

"Herunder at der er en proces omkring de medarbejdere, som må blive berørt. Hvor nogen givetvis vil skulle overføres til TCS og deres partnere," siger han.

Han fortæller, at CSC ikke på nuværende tidspunkt kan sige, hvor mange medarbejdere der bliver tale om. 
  
"Vi arbejder tæt sammen med TDC og TCS for at sikre, at vores nuværende medarbejdere vil opleve leverandørskiftet som en så smidig og behagelig proces, som det er muligt," siger han.  

Han ønsker ikke at kommentere, hvor stor værdien er af den kontrakt, som selskabet har mistet til TCS.

Læs også:

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job