CSC Danmark: Sådan bliver vi ramt af TDC-farvel

Her er CSC Danmarks reaktion på, at TDC har valgt TCS (Tata Consultancy Services) som ny leverandør af firmaets it-drift og udvikling.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også:

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

CSC lukker og slukker ikke i Danmark, selvom firmaet har mistet sin største kunde til konkurrenten TCS.

Det siger nordisk salgs og marketingdirektør Finn Rasmussen til Computerworld.

"Vi kan med god samtvitighed sige, at vi virkelig har strukket os rigtigt langt for at kunne fastholde TDC. Vi spillede en god kamp, men tabte til et bedre hold på dagen," siger han.

Han omtaler tabet som en naturlig del af outsourcing-markedet. Kunder kommer og går, fortæller han.

"Vi har jo mange andre store kunder, som vi er glade for. Og vi gør alt, hvad vi kan for at leve op til deres forventninger. TDC er en af de enkeltstående store. Men der er mange andre end dem," siger han.

Han fortæller, at TDC's aftale med TCS betyder, at CSC ikke længere skal drifte og udvikle for TDC fra den 1. april. Aftalen betyder i praksis, at der skal foregå en overflytning af CSC's services til TCS og deres partnere.

Det sker der med medarbejderne

"Herunder at der er en proces omkring de medarbejdere, som må blive berørt. Hvor nogen givetvis vil skulle overføres til TCS og deres partnere," siger han.

Han fortæller, at CSC ikke på nuværende tidspunkt kan sige, hvor mange medarbejdere der bliver tale om. 
  
"Vi arbejder tæt sammen med TDC og TCS for at sikre, at vores nuværende medarbejdere vil opleve leverandørskiftet som en så smidig og behagelig proces, som det er muligt," siger han.  

Han ønsker ikke at kommentere, hvor stor værdien er af den kontrakt, som selskabet har mistet til TCS.

Læs også:

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS