Her er Frank Rasmussens helt nye firma

Succesfuld tele-iværksætter, der blandet andet stod bag Telmore og Bibob, er klar med et nyt firma.

Artikel top billede

Læs også:

Frank Rasmussen på trapperne med nyt firma

Computerworlds søstermedie ComON kan nu løfte sløret for det firma, som den navnkundige teleiværksætter Frank Ramussen er i gang med at sætte på benene.

Firmaet blev formelt registreret hos Erhvervs og Selskabsstyrelsen i dag. Det er et A/S og bærer navnet Smart3D.

Som tidligere meldt ud er der ikke tale om endnu et teleselskab. Derimod vil Frank Rasmussen udnytte sin mangeårige erfaring og mange kontakter til at hjælpe andre iværksættere med at få luft under vingerne.

Det skal ske gennem hans velvoksne adressebog, hans ditto bankbog samt ikke mindst: en 3D-printer.

Ideen bag Smart3D A/S er slags nøglefærdig ide-udviklings-butik, hvor man kan komme ind fra gaden med en god ide til et nyt fysisk produkt, og få en 3D-printet prototype på produktet med hjem.

Konceptet indebærer også, at Smart3D hjælper ideen videre til produktion og distribution af det færdige produkt via Frank Rasmussens kontaktnet til leverandører i Kina.

"Enhver kan jo skaffe sig adgang til billig produktion i Kina. Men vi tilbyder kontakterne til de steder, hvor man kan få noget produceret, så det både er billigt og af høj kvalitet," siger Frank Rasmussen.

Smart3D A/S skal også levere rådgivning og konceptudvikling til de håbefulde iværksættere. Rådgivning, som den Frank Ramussen i sin tid gav Onfone, og som hjalp dette firma til at øge sin kundebase til mere end det tidobbelte.

Hele processen med prototype-udvikling, 3D-printning, og etablering af produktions-aftaler i Kina skal være så billig, at alle kan være med:

"Det er ikke tanken, at 3D-printet eller produktudviklingen i sig selv skal generere et overskud," siger han.

Så i stedet går du efter et medejerskab af de startups, du støtter?

"Ja, det er tanken. Pointen med det her er at hjælpe gode ideer videre," siger Frank Rasmussen.

Hardware-fokus

Med det nye firma vil han først og fremmest beskæftige sig med hardware - selv om fysiske ting og konkrete, materielle produkter i dag synes trængt i baggrunden af fænomener som apps, augmented reality og diverse ydelser i skyen. Men den satsning er ikke nogen tilfældighed:

"Alle andre går apps-vejen, men jeg vælger det stik modsatte af alle andre," siger den selvsikre telemillionær.

Frank Rasmussen har noget at have selvsikkerheden i efter at have banket tre markante virksomheder op. I 2004 solgte han Telmore for et tre-cifret millionbeløb, i 2009 solgte han Bibob for 93 millioner kroner, og i 2011 MVNO Systems for 22 millioner kroner.

Frank Rasmussen er selv i direktørstolen i det nye firma, og har etableret en bestyrelse med sin kæreste og søn som de to andre medlemmer. Smart3D går efter planen i luften i april eller maj.

Læs også:

Frank Rasmussen på trapperne med nyt firma

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub