Her er Frank Rasmussens helt nye firma

Succesfuld tele-iværksætter, der blandet andet stod bag Telmore og Bibob, er klar med et nyt firma.

Artikel top billede

Læs også:

Frank Rasmussen på trapperne med nyt firma

Computerworlds søstermedie ComON kan nu løfte sløret for det firma, som den navnkundige teleiværksætter Frank Ramussen er i gang med at sætte på benene.

Firmaet blev formelt registreret hos Erhvervs og Selskabsstyrelsen i dag. Det er et A/S og bærer navnet Smart3D.

Som tidligere meldt ud er der ikke tale om endnu et teleselskab. Derimod vil Frank Rasmussen udnytte sin mangeårige erfaring og mange kontakter til at hjælpe andre iværksættere med at få luft under vingerne.

Det skal ske gennem hans velvoksne adressebog, hans ditto bankbog samt ikke mindst: en 3D-printer.

Ideen bag Smart3D A/S er slags nøglefærdig ide-udviklings-butik, hvor man kan komme ind fra gaden med en god ide til et nyt fysisk produkt, og få en 3D-printet prototype på produktet med hjem.

Konceptet indebærer også, at Smart3D hjælper ideen videre til produktion og distribution af det færdige produkt via Frank Rasmussens kontaktnet til leverandører i Kina.

"Enhver kan jo skaffe sig adgang til billig produktion i Kina. Men vi tilbyder kontakterne til de steder, hvor man kan få noget produceret, så det både er billigt og af høj kvalitet," siger Frank Rasmussen.

Smart3D A/S skal også levere rådgivning og konceptudvikling til de håbefulde iværksættere. Rådgivning, som den Frank Ramussen i sin tid gav Onfone, og som hjalp dette firma til at øge sin kundebase til mere end det tidobbelte.

Hele processen med prototype-udvikling, 3D-printning, og etablering af produktions-aftaler i Kina skal være så billig, at alle kan være med:

"Det er ikke tanken, at 3D-printet eller produktudviklingen i sig selv skal generere et overskud," siger han.

Så i stedet går du efter et medejerskab af de startups, du støtter?

"Ja, det er tanken. Pointen med det her er at hjælpe gode ideer videre," siger Frank Rasmussen.

Hardware-fokus

Med det nye firma vil han først og fremmest beskæftige sig med hardware - selv om fysiske ting og konkrete, materielle produkter i dag synes trængt i baggrunden af fænomener som apps, augmented reality og diverse ydelser i skyen. Men den satsning er ikke nogen tilfældighed:

"Alle andre går apps-vejen, men jeg vælger det stik modsatte af alle andre," siger den selvsikre telemillionær.

Frank Rasmussen har noget at have selvsikkerheden i efter at have banket tre markante virksomheder op. I 2004 solgte han Telmore for et tre-cifret millionbeløb, i 2009 solgte han Bibob for 93 millioner kroner, og i 2011 MVNO Systems for 22 millioner kroner.

Frank Rasmussen er selv i direktørstolen i det nye firma, og har etableret en bestyrelse med sin kæreste og søn som de to andre medlemmer. Smart3D går efter planen i luften i april eller maj.

Læs også:

Frank Rasmussen på trapperne med nyt firma

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    A&Til

    Innovationskonsulent

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S