Her er Frank Rasmussens helt nye firma

Succesfuld tele-iværksætter, der blandet andet stod bag Telmore og Bibob, er klar med et nyt firma.

Artikel top billede

Læs også:

Frank Rasmussen på trapperne med nyt firma

Computerworlds søstermedie ComON kan nu løfte sløret for det firma, som den navnkundige teleiværksætter Frank Ramussen er i gang med at sætte på benene.

Firmaet blev formelt registreret hos Erhvervs og Selskabsstyrelsen i dag. Det er et A/S og bærer navnet Smart3D.

Som tidligere meldt ud er der ikke tale om endnu et teleselskab. Derimod vil Frank Rasmussen udnytte sin mangeårige erfaring og mange kontakter til at hjælpe andre iværksættere med at få luft under vingerne.

Det skal ske gennem hans velvoksne adressebog, hans ditto bankbog samt ikke mindst: en 3D-printer.

Ideen bag Smart3D A/S er slags nøglefærdig ide-udviklings-butik, hvor man kan komme ind fra gaden med en god ide til et nyt fysisk produkt, og få en 3D-printet prototype på produktet med hjem.

Konceptet indebærer også, at Smart3D hjælper ideen videre til produktion og distribution af det færdige produkt via Frank Rasmussens kontaktnet til leverandører i Kina.

"Enhver kan jo skaffe sig adgang til billig produktion i Kina. Men vi tilbyder kontakterne til de steder, hvor man kan få noget produceret, så det både er billigt og af høj kvalitet," siger Frank Rasmussen.

Smart3D A/S skal også levere rådgivning og konceptudvikling til de håbefulde iværksættere. Rådgivning, som den Frank Ramussen i sin tid gav Onfone, og som hjalp dette firma til at øge sin kundebase til mere end det tidobbelte.

Hele processen med prototype-udvikling, 3D-printning, og etablering af produktions-aftaler i Kina skal være så billig, at alle kan være med:

"Det er ikke tanken, at 3D-printet eller produktudviklingen i sig selv skal generere et overskud," siger han.

Så i stedet går du efter et medejerskab af de startups, du støtter?

"Ja, det er tanken. Pointen med det her er at hjælpe gode ideer videre," siger Frank Rasmussen.

Hardware-fokus

Med det nye firma vil han først og fremmest beskæftige sig med hardware - selv om fysiske ting og konkrete, materielle produkter i dag synes trængt i baggrunden af fænomener som apps, augmented reality og diverse ydelser i skyen. Men den satsning er ikke nogen tilfældighed:

"Alle andre går apps-vejen, men jeg vælger det stik modsatte af alle andre," siger den selvsikre telemillionær.

Frank Rasmussen har noget at have selvsikkerheden i efter at have banket tre markante virksomheder op. I 2004 solgte han Telmore for et tre-cifret millionbeløb, i 2009 solgte han Bibob for 93 millioner kroner, og i 2011 MVNO Systems for 22 millioner kroner.

Frank Rasmussen er selv i direktørstolen i det nye firma, og har etableret en bestyrelse med sin kæreste og søn som de to andre medlemmer. Smart3D går efter planen i luften i april eller maj.

Læs også:

Frank Rasmussen på trapperne med nyt firma

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S