Her er Frank Rasmussens helt nye firma

Succesfuld tele-iværksætter, der blandet andet stod bag Telmore og Bibob, er klar med et nyt firma.

Artikel top billede

Læs også:

Frank Rasmussen på trapperne med nyt firma

Computerworlds søstermedie ComON kan nu løfte sløret for det firma, som den navnkundige teleiværksætter Frank Ramussen er i gang med at sætte på benene.

Firmaet blev formelt registreret hos Erhvervs og Selskabsstyrelsen i dag. Det er et A/S og bærer navnet Smart3D.

Som tidligere meldt ud er der ikke tale om endnu et teleselskab. Derimod vil Frank Rasmussen udnytte sin mangeårige erfaring og mange kontakter til at hjælpe andre iværksættere med at få luft under vingerne.

Det skal ske gennem hans velvoksne adressebog, hans ditto bankbog samt ikke mindst: en 3D-printer.

Ideen bag Smart3D A/S er slags nøglefærdig ide-udviklings-butik, hvor man kan komme ind fra gaden med en god ide til et nyt fysisk produkt, og få en 3D-printet prototype på produktet med hjem.

Konceptet indebærer også, at Smart3D hjælper ideen videre til produktion og distribution af det færdige produkt via Frank Rasmussens kontaktnet til leverandører i Kina.

"Enhver kan jo skaffe sig adgang til billig produktion i Kina. Men vi tilbyder kontakterne til de steder, hvor man kan få noget produceret, så det både er billigt og af høj kvalitet," siger Frank Rasmussen.

Smart3D A/S skal også levere rådgivning og konceptudvikling til de håbefulde iværksættere. Rådgivning, som den Frank Ramussen i sin tid gav Onfone, og som hjalp dette firma til at øge sin kundebase til mere end det tidobbelte.

Hele processen med prototype-udvikling, 3D-printning, og etablering af produktions-aftaler i Kina skal være så billig, at alle kan være med:

"Det er ikke tanken, at 3D-printet eller produktudviklingen i sig selv skal generere et overskud," siger han.

Så i stedet går du efter et medejerskab af de startups, du støtter?

"Ja, det er tanken. Pointen med det her er at hjælpe gode ideer videre," siger Frank Rasmussen.

Hardware-fokus

Med det nye firma vil han først og fremmest beskæftige sig med hardware - selv om fysiske ting og konkrete, materielle produkter i dag synes trængt i baggrunden af fænomener som apps, augmented reality og diverse ydelser i skyen. Men den satsning er ikke nogen tilfældighed:

"Alle andre går apps-vejen, men jeg vælger det stik modsatte af alle andre," siger den selvsikre telemillionær.

Frank Rasmussen har noget at have selvsikkerheden i efter at have banket tre markante virksomheder op. I 2004 solgte han Telmore for et tre-cifret millionbeløb, i 2009 solgte han Bibob for 93 millioner kroner, og i 2011 MVNO Systems for 22 millioner kroner.

Frank Rasmussen er selv i direktørstolen i det nye firma, og har etableret en bestyrelse med sin kæreste og søn som de to andre medlemmer. Smart3D går efter planen i luften i april eller maj.

Læs også:

Frank Rasmussen på trapperne med nyt firma

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS