Hackere angriber omstridt gigant-fabrik

En hackergruppe har gennemført et hackerangreb mod produktionsgiganten Foxconn.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor sender hacktivister giganterne til tælling

Computerworld News Service: En gruppe hackere, der kalder sig SwaggSec, er trængt igennem sikkerheden hos Foxconn, der samler 40 procent af verdens elektroniske produkter til forbrugere.

Hackerne har stjålet data, som gruppen efterfølgende har offentliggjort på internettet - tilsyneladende alene for morskabens skyld.

De brugernavne og kodeord, der blev stjålet fra Foxconn, kan misbruges til at placere falske ordrer fra virksomhedens kunder, skriver hackerne i beskrivelsen af en torrent, der indeholder de stjålne data. Foxconn har i denne forbindelse lukket ned for sit services-site.

"Vi nyder at blotte stater og virksomheder, men en mere afgørende motivation er, at det er til stor morskab for os at kompromittere og ødelægge en infrastruktur," forklarer hackerne.

De stjålne og offentliggjorte data indeholder angiveligt kontaktoplysningerne til adskillige af Foxconns globale salgschefer samt brugernavne, IP-adresser, identifikationsnumre og en liste over virksomhedens e-mailbrugere og kunders køb.

Hvem er hacktivister?

SwaggSec ser ud til at have mere tilfælles med den ikke længere eksisterende hackergruppe LulzSec end med Anonymous.

SwaggSec påstår, at såkaldte hacktivister, der begrunder deres handlinger med højere sociale mål, har mere tilfælles med cyber-anarkister, end hacktivisterne selv bryder sig om.

"Vi ved, at der blandt jer, der hævder at være hacktivister, findes en undertrykt del, der nyder at spille en rolle i den anarkistiske begivenhed, som hacking af en infrastruktur er," skriver SwaggSec i deres meddelelse på Pastebin.

LulzSec hærgede sidste år med hacking 50 dage i træk, hvorefter gruppen opløstes tilsyneladende i et forsøg på at undgå at ende i søgelyset fra en intens politiefterforskning. Under denne hacker-bersærkergang brød de blandt andet ind på servere tilhørende Sony og det amerikanske tv-netværk Public Broadcasting Service, PBS.

Foxconn afviser at kommentere på angrebet.

For blot to uger siden offentliggjorde New York Times en længere kritisk artikel om arbejdernes forhold hos Foxconn.

SwaggSec gør dog et nummer ud af at fremhæve, at selvom gruppen er skuffet over forholdene hos Foxconn, så er dette ikke gruppens "motivation for at hacke virksomheder."

Der er tilsyneladende vedvarende problemer angående arbejdernes sikkerhed og psykiske helbred hos Foxconn. En række selvmord i 2010 tydede på, at arbejdsforholdene hos virksomheden er kummerlige. Sidste år omkom tre arbejdere i en eksplosion på en af virksomhedens fabrikker, mens 16 andre blev såret.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Derfor sender hacktivister giganterne til tælling

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Product Owner til medlemsrelationen

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S