Her er årets bedste antivirusprogrammer

Sikkerhedsorganisationen AV-TEST har kåret årets bedste antivirusprogrammer til både virksomheder og private. Her er de bedste programmer.

Artikel top billede

Læs også:
Stortest af antivirus-programmer - her er vinderne

Sikkerhedsfolkene fra AV-TEST har nu udpeget deres bud på årets bedste antivirus-produkter.

Med priserne hædrer AV-TEST de mest effektive antivirus produkter, der sætter standarden for it-sikkerhedsindustrien.

Alle produkter er gennemtestet med de nyeste vira og malware, som AV-TEST analyserer i sine laboratorier.

Samtidig har AV-TEST også set på produkternes funktionalitet og brugervenlighed.

De bedste programmer

Kåringen som det bedste privatprodukt blev Bitdefenders Internet Security.

Til virksomhedsbrug blev F-Secure Client Security valgt som det produkt, der yder den bedste beskyttelse.

AV-TEST anvender også andre kriterier end beskyttelse i sin vurdering og giver en pris til de programmer, der er bedst til at genskabe et sikkert miljø efter en sikkerhedsepisode.

I denne kategori er det russiske firma Kaspersky helt dominerende og løber med priserne for både private og virksomheder.

I kategorien bedste brugervenlighed får ESET Smart Security prisen for applikationer til brugere, mens Microsoft Forefront Endpoint Protection løber med firmaprisen.

AV-TEST er en producent-uafhængig organisation, der tager temperaturen på it-sikkerhed og antivirus.

Organisationen har til huse i Magdeburg og Leipzig, hvor 23 sikkerhedsspecialister analyserer og tester.

AV-TEST's webside kan man læse begrundelserne for de valgte programmer.

Læs også:
Stortest af antivirus-programmer - her er vinderne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S