Her er årets bedste antivirusprogrammer

Sikkerhedsorganisationen AV-TEST har kåret årets bedste antivirusprogrammer til både virksomheder og private. Her er de bedste programmer.

Artikel top billede

Læs også:
Stortest af antivirus-programmer - her er vinderne

Sikkerhedsfolkene fra AV-TEST har nu udpeget deres bud på årets bedste antivirus-produkter.

Med priserne hædrer AV-TEST de mest effektive antivirus produkter, der sætter standarden for it-sikkerhedsindustrien.

Alle produkter er gennemtestet med de nyeste vira og malware, som AV-TEST analyserer i sine laboratorier.

Samtidig har AV-TEST også set på produkternes funktionalitet og brugervenlighed.

De bedste programmer

Kåringen som det bedste privatprodukt blev Bitdefenders Internet Security.

Til virksomhedsbrug blev F-Secure Client Security valgt som det produkt, der yder den bedste beskyttelse.

AV-TEST anvender også andre kriterier end beskyttelse i sin vurdering og giver en pris til de programmer, der er bedst til at genskabe et sikkert miljø efter en sikkerhedsepisode.

I denne kategori er det russiske firma Kaspersky helt dominerende og løber med priserne for både private og virksomheder.

I kategorien bedste brugervenlighed får ESET Smart Security prisen for applikationer til brugere, mens Microsoft Forefront Endpoint Protection løber med firmaprisen.

AV-TEST er en producent-uafhængig organisation, der tager temperaturen på it-sikkerhed og antivirus.

Organisationen har til huse i Magdeburg og Leipzig, hvor 23 sikkerhedsspecialister analyserer og tester.

AV-TEST's webside kan man læse begrundelserne for de valgte programmer.

Læs også:
Stortest af antivirus-programmer - her er vinderne

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird