Her er årets bedste antivirusprogrammer

Sikkerhedsorganisationen AV-TEST har kåret årets bedste antivirusprogrammer til både virksomheder og private. Her er de bedste programmer.

Artikel top billede

Læs også:
Stortest af antivirus-programmer - her er vinderne

Sikkerhedsfolkene fra AV-TEST har nu udpeget deres bud på årets bedste antivirus-produkter.

Med priserne hædrer AV-TEST de mest effektive antivirus produkter, der sætter standarden for it-sikkerhedsindustrien.

Alle produkter er gennemtestet med de nyeste vira og malware, som AV-TEST analyserer i sine laboratorier.

Samtidig har AV-TEST også set på produkternes funktionalitet og brugervenlighed.

De bedste programmer

Kåringen som det bedste privatprodukt blev Bitdefenders Internet Security.

Til virksomhedsbrug blev F-Secure Client Security valgt som det produkt, der yder den bedste beskyttelse.

AV-TEST anvender også andre kriterier end beskyttelse i sin vurdering og giver en pris til de programmer, der er bedst til at genskabe et sikkert miljø efter en sikkerhedsepisode.

I denne kategori er det russiske firma Kaspersky helt dominerende og løber med priserne for både private og virksomheder.

I kategorien bedste brugervenlighed får ESET Smart Security prisen for applikationer til brugere, mens Microsoft Forefront Endpoint Protection løber med firmaprisen.

AV-TEST er en producent-uafhængig organisation, der tager temperaturen på it-sikkerhed og antivirus.

Organisationen har til huse i Magdeburg og Leipzig, hvor 23 sikkerhedsspecialister analyserer og tester.

AV-TEST's webside kan man læse begrundelserne for de valgte programmer.

Læs også:
Stortest af antivirus-programmer - her er vinderne

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job