Derfor integrerer Intel WiFi i mobil-processoren

Intel arbejder på at indbygge WiFi direkte i processoren, hvilket kan give en række fordele for mobile enheder.

Artikel top billede

Læs også:

Kan WiFi erstatte dine kabler? Få svaret her

Computerworld News Service: Intel forventes i denne uge at løfte lidt af sløret for sit arbejde med at indbygge trådløs teknologi direkte i sine processorer, hvilket kan ende med at gøre mobile enheder og pc'er mindre, billigere og mere energieffektive.

Selskabet vil afsløre flere detaljer om sin dual-core Atom-chip med kodenavnet Rosepoint, der har integreret WiFi, ved International Solid-State Circuits Conference, der afholdes i San Francisco i disse dage (fra 19. til 23. februar).

Chippen er stadig under udvikling, men integrationen af en trådløs modtager i Atom-CPU'en kan gøre, at ultrabooks med WiFi har en batterilevetid på dage i stedet for timer, fremhæver Justin Rattner, der er teknologidirektør hos Intel.

Man skal dog ifølge Intel ikke regne med at se chip med integreret WiFi på markedet før midt i dette årti.

Intel har tidligere oplyst, at selskabet ønsker at integrere WiFi-, 3G- og 4G-radioer i fremtidige Atom-chip til brug i netbooks, smartphones og tablets.

Først på året 2011 gennemførte chipproducenten sit opkøb af Infineon Technologies' trådløse division for knap otte milliarder kroner, hvilket blev anset for at være Intels måde at træde ind i markederne for smartphones og tablets.

Kampen mod ARM

Intels største konkurrent på mobilområdet er ARM, hvis processorer bruges i langt de fleste smartphones og tablets. De første "Intel Inside"-smartphones fra Motorola og Lenovo forventes på markedet senere i år, ligesom også Intels Clover Trail-chip vil komme i tablets med Windows 8 senere i år.

Chipproducenter såsom Qualcomm leverer allerede prøver af S4-chip, som er baseret på ARM-arkitektur og integrerer WiFi, 3G- og 4G-radioer. S4-chippen vil kunne køre Windows 8 og er målrettet både smartphones, tablets og pc'er.

Med integrationen af en WiFi-transceiver forsvinder behovet for en ekstra chip, siger Dean McCarron, der er ledende analytiker hos Mercury Research. På den måde kan enhederne gøres mindre, ligesom der forsvinder en produktionsomkostning, påpeger han.

Det kan give lavere priser for købere af smartphones, tablets og endda ultrabooks.

Mobile enheders og pc'ers batterilevetid afhænger i høj grad af, hvor meget data, der overføres via radioen, siger McCarron. Strømforbruget stiger, når der overføres mere data, men integrerede WiFi-transceivere vil være mere energieffektive end separate WiFi-chip.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Kan WiFi erstatte dine kabler? Få svaret her

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse