Derfor integrerer Intel WiFi i mobil-processoren

Intel arbejder på at indbygge WiFi direkte i processoren, hvilket kan give en række fordele for mobile enheder.

Artikel top billede

Læs også:

Kan WiFi erstatte dine kabler? Få svaret her

Computerworld News Service: Intel forventes i denne uge at løfte lidt af sløret for sit arbejde med at indbygge trådløs teknologi direkte i sine processorer, hvilket kan ende med at gøre mobile enheder og pc'er mindre, billigere og mere energieffektive.

Selskabet vil afsløre flere detaljer om sin dual-core Atom-chip med kodenavnet Rosepoint, der har integreret WiFi, ved International Solid-State Circuits Conference, der afholdes i San Francisco i disse dage (fra 19. til 23. februar).

Chippen er stadig under udvikling, men integrationen af en trådløs modtager i Atom-CPU'en kan gøre, at ultrabooks med WiFi har en batterilevetid på dage i stedet for timer, fremhæver Justin Rattner, der er teknologidirektør hos Intel.

Man skal dog ifølge Intel ikke regne med at se chip med integreret WiFi på markedet før midt i dette årti.

Intel har tidligere oplyst, at selskabet ønsker at integrere WiFi-, 3G- og 4G-radioer i fremtidige Atom-chip til brug i netbooks, smartphones og tablets.

Først på året 2011 gennemførte chipproducenten sit opkøb af Infineon Technologies' trådløse division for knap otte milliarder kroner, hvilket blev anset for at være Intels måde at træde ind i markederne for smartphones og tablets.

Kampen mod ARM

Intels største konkurrent på mobilområdet er ARM, hvis processorer bruges i langt de fleste smartphones og tablets. De første "Intel Inside"-smartphones fra Motorola og Lenovo forventes på markedet senere i år, ligesom også Intels Clover Trail-chip vil komme i tablets med Windows 8 senere i år.

Chipproducenter såsom Qualcomm leverer allerede prøver af S4-chip, som er baseret på ARM-arkitektur og integrerer WiFi, 3G- og 4G-radioer. S4-chippen vil kunne køre Windows 8 og er målrettet både smartphones, tablets og pc'er.

Med integrationen af en WiFi-transceiver forsvinder behovet for en ekstra chip, siger Dean McCarron, der er ledende analytiker hos Mercury Research. På den måde kan enhederne gøres mindre, ligesom der forsvinder en produktionsomkostning, påpeger han.

Det kan give lavere priser for købere af smartphones, tablets og endda ultrabooks.

Mobile enheders og pc'ers batterilevetid afhænger i høj grad af, hvor meget data, der overføres via radioen, siger McCarron. Strømforbruget stiger, når der overføres mere data, men integrerede WiFi-transceivere vil være mere energieffektive end separate WiFi-chip.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Kan WiFi erstatte dine kabler? Få svaret her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

PensionDanmark

Automation Developer til Team Process Automation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse