Derfor integrerer Intel WiFi i mobil-processoren

Intel arbejder på at indbygge WiFi direkte i processoren, hvilket kan give en række fordele for mobile enheder.

Artikel top billede

Læs også:

Kan WiFi erstatte dine kabler? Få svaret her

Computerworld News Service: Intel forventes i denne uge at løfte lidt af sløret for sit arbejde med at indbygge trådløs teknologi direkte i sine processorer, hvilket kan ende med at gøre mobile enheder og pc'er mindre, billigere og mere energieffektive.

Selskabet vil afsløre flere detaljer om sin dual-core Atom-chip med kodenavnet Rosepoint, der har integreret WiFi, ved International Solid-State Circuits Conference, der afholdes i San Francisco i disse dage (fra 19. til 23. februar).

Chippen er stadig under udvikling, men integrationen af en trådløs modtager i Atom-CPU'en kan gøre, at ultrabooks med WiFi har en batterilevetid på dage i stedet for timer, fremhæver Justin Rattner, der er teknologidirektør hos Intel.

Man skal dog ifølge Intel ikke regne med at se chip med integreret WiFi på markedet før midt i dette årti.

Intel har tidligere oplyst, at selskabet ønsker at integrere WiFi-, 3G- og 4G-radioer i fremtidige Atom-chip til brug i netbooks, smartphones og tablets.

Først på året 2011 gennemførte chipproducenten sit opkøb af Infineon Technologies' trådløse division for knap otte milliarder kroner, hvilket blev anset for at være Intels måde at træde ind i markederne for smartphones og tablets.

Kampen mod ARM

Intels største konkurrent på mobilområdet er ARM, hvis processorer bruges i langt de fleste smartphones og tablets. De første "Intel Inside"-smartphones fra Motorola og Lenovo forventes på markedet senere i år, ligesom også Intels Clover Trail-chip vil komme i tablets med Windows 8 senere i år.

Chipproducenter såsom Qualcomm leverer allerede prøver af S4-chip, som er baseret på ARM-arkitektur og integrerer WiFi, 3G- og 4G-radioer. S4-chippen vil kunne køre Windows 8 og er målrettet både smartphones, tablets og pc'er.

Med integrationen af en WiFi-transceiver forsvinder behovet for en ekstra chip, siger Dean McCarron, der er ledende analytiker hos Mercury Research. På den måde kan enhederne gøres mindre, ligesom der forsvinder en produktionsomkostning, påpeger han.

Det kan give lavere priser for købere af smartphones, tablets og endda ultrabooks.

Mobile enheders og pc'ers batterilevetid afhænger i høj grad af, hvor meget data, der overføres via radioen, siger McCarron. Strømforbruget stiger, når der overføres mere data, men integrerede WiFi-transceivere vil være mere energieffektive end separate WiFi-chip.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Kan WiFi erstatte dine kabler? Få svaret her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS