KMD: Derfor er der udfordringer med vores ERP

Det er svært helt at undgå problemer, forklarer KMD, efter at endnu en kommune har fået kompensation på grund af it-bøvl.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Kommune scorer gavekort hos KMD efter it-bøvl

Solrød, Sorø, Aalborg og nu også Billund Kommune har fået kompensation af KMD efter implementeringen af ERP-systemet KMD Opus.

Men hos KMD fastholder områdedirektør Leif Ilsø, at leverandøren er tilfredse med KMD Opus-implementeringen. 

"Over en bred kam er vi tilfredse med vores mange implementeringsforløb af KMD Opus."

Over 50 kommuner

"Vi har de seneste fem år implementeret hele KMD Opus porteføljen eller dele heraf i over 50 kommuner," forklarer han.

Det er KMD's oplevelse, at man blandt kunderne har været "glade for forløbene og samarbejdet" med selskabet, lyder det.

"KMD Opus er et omfattende ERP-system, som man ikke fra den ene dag til den anden får i luften," skriver Leif Ilsø.

Svært at undgå

Selskabet forklarer, at det er  "svært at undgå," at der ikke opstår udfordringer undervejs.

"Det tror jeg, alle større it-implementeringsprojekter oplever. Det er vores erfaring, at man i kommunerne har forståelse for, at implementeringsforløb i den størrelsesorden kan være forbundet med udfordringer af både teknisk såvel som organisatorisk karakter," lyder det fra områdedirektøren.

Samtidig peger han på, at eftersom så mange kunder har valgt KMD Opus, er det "en god rettesnor for, at man i det kommunale landskab mener, at KMD Opus lever op til de krav, der er til moderne koncernstyringsværktøjer."

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect