KMD: Derfor er der udfordringer med vores ERP

Det er svært helt at undgå problemer, forklarer KMD, efter at endnu en kommune har fået kompensation på grund af it-bøvl.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Kommune scorer gavekort hos KMD efter it-bøvl

Solrød, Sorø, Aalborg og nu også Billund Kommune har fået kompensation af KMD efter implementeringen af ERP-systemet KMD Opus.

Men hos KMD fastholder områdedirektør Leif Ilsø, at leverandøren er tilfredse med KMD Opus-implementeringen. 

"Over en bred kam er vi tilfredse med vores mange implementeringsforløb af KMD Opus."

Over 50 kommuner

"Vi har de seneste fem år implementeret hele KMD Opus porteføljen eller dele heraf i over 50 kommuner," forklarer han.

Det er KMD's oplevelse, at man blandt kunderne har været "glade for forløbene og samarbejdet" med selskabet, lyder det.

"KMD Opus er et omfattende ERP-system, som man ikke fra den ene dag til den anden får i luften," skriver Leif Ilsø.

Svært at undgå

Selskabet forklarer, at det er  "svært at undgå," at der ikke opstår udfordringer undervejs.

"Det tror jeg, alle større it-implementeringsprojekter oplever. Det er vores erfaring, at man i kommunerne har forståelse for, at implementeringsforløb i den størrelsesorden kan være forbundet med udfordringer af både teknisk såvel som organisatorisk karakter," lyder det fra områdedirektøren.

Samtidig peger han på, at eftersom så mange kunder har valgt KMD Opus, er det "en god rettesnor for, at man i det kommunale landskab mener, at KMD Opus lever op til de krav, der er til moderne koncernstyringsværktøjer."

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job