KMD: Derfor er der udfordringer med vores ERP

Det er svært helt at undgå problemer, forklarer KMD, efter at endnu en kommune har fået kompensation på grund af it-bøvl.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Kommune scorer gavekort hos KMD efter it-bøvl

Solrød, Sorø, Aalborg og nu også Billund Kommune har fået kompensation af KMD efter implementeringen af ERP-systemet KMD Opus.

Men hos KMD fastholder områdedirektør Leif Ilsø, at leverandøren er tilfredse med KMD Opus-implementeringen. 

"Over en bred kam er vi tilfredse med vores mange implementeringsforløb af KMD Opus."

Over 50 kommuner

"Vi har de seneste fem år implementeret hele KMD Opus porteføljen eller dele heraf i over 50 kommuner," forklarer han.

Det er KMD's oplevelse, at man blandt kunderne har været "glade for forløbene og samarbejdet" med selskabet, lyder det.

"KMD Opus er et omfattende ERP-system, som man ikke fra den ene dag til den anden får i luften," skriver Leif Ilsø.

Svært at undgå

Selskabet forklarer, at det er  "svært at undgå," at der ikke opstår udfordringer undervejs.

"Det tror jeg, alle større it-implementeringsprojekter oplever. Det er vores erfaring, at man i kommunerne har forståelse for, at implementeringsforløb i den størrelsesorden kan være forbundet med udfordringer af både teknisk såvel som organisatorisk karakter," lyder det fra områdedirektøren.

Samtidig peger han på, at eftersom så mange kunder har valgt KMD Opus, er det "en god rettesnor for, at man i det kommunale landskab mener, at KMD Opus lever op til de krav, der er til moderne koncernstyringsværktøjer."

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job