KMD: Derfor er der udfordringer med vores ERP

Det er svært helt at undgå problemer, forklarer KMD, efter at endnu en kommune har fået kompensation på grund af it-bøvl.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Kommune scorer gavekort hos KMD efter it-bøvl

Solrød, Sorø, Aalborg og nu også Billund Kommune har fået kompensation af KMD efter implementeringen af ERP-systemet KMD Opus.

Men hos KMD fastholder områdedirektør Leif Ilsø, at leverandøren er tilfredse med KMD Opus-implementeringen. 

"Over en bred kam er vi tilfredse med vores mange implementeringsforløb af KMD Opus."

Over 50 kommuner

"Vi har de seneste fem år implementeret hele KMD Opus porteføljen eller dele heraf i over 50 kommuner," forklarer han.

Det er KMD's oplevelse, at man blandt kunderne har været "glade for forløbene og samarbejdet" med selskabet, lyder det.

"KMD Opus er et omfattende ERP-system, som man ikke fra den ene dag til den anden får i luften," skriver Leif Ilsø.

Svært at undgå

Selskabet forklarer, at det er  "svært at undgå," at der ikke opstår udfordringer undervejs.

"Det tror jeg, alle større it-implementeringsprojekter oplever. Det er vores erfaring, at man i kommunerne har forståelse for, at implementeringsforløb i den størrelsesorden kan være forbundet med udfordringer af både teknisk såvel som organisatorisk karakter," lyder det fra områdedirektøren.

Samtidig peger han på, at eftersom så mange kunder har valgt KMD Opus, er det "en god rettesnor for, at man i det kommunale landskab mener, at KMD Opus lever op til de krav, der er til moderne koncernstyringsværktøjer."

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job