Koks hos dansk politi: Spærrer for 8.000 websites

En menneskelig fejl har blacklistet 8.000 uskyldige hjemmesider.

Artikel top billede

Samtlige kunder hos internetfirmaet Siminn og alle indbyggere i Grønland koblet op på Tele Greenland kunne torsdag ikke tilgå Facebook, Google og næsten 8.000 andre hjemmesider i mere end tre timer.
 
Det skyldes en fejl hos Rigspolitets Nationale IT Efterforskningscenter, Nitec, som håndterer det såkaldte børnepornofilter, som ved hjælp af DNS-blokering forhindrer adgang med ulovligt indhold.

Børneporno

Fejlen betød, at de mange internetkunder i stedet for Google, Facebook eller TDCs hjemmeside blev mødt af et skilt, der advarede om, at internetsiden kan indeholde børneporno. 
 
Hos NITEC fortæller chef for enheden, Johnny Lundberg, at fejlen er menneskelig og skyldes, at en medarbejder ved en fejl havde puttet listen med de omkring 8.000 helt lovlige domæner i en forkert mappe.

Enkel fejl

"Det er en beklagelig og enkel fejl, som ikke må ske," siger Johnny Lundberg.

Den forkerte mappe indeholder alle de domæner, som spærres af børnepornofilteret, som teleselskaberne selv opdaterer fra en gang i døgnet.

At de 8.000 domæner kunne havne et forkert sted skyldes i følge Johnny Lundberg, at en ellers dygtig og betroet medarbejder lånte en kollegas maskine, fordi den var bedre.

"Han sidder og er ved at lave en efterforskning og i den forbindelse kommer han til at lægge en liste over lovlige sider i en forkert mappe," siger Johnny Lundberg.

"Før han bliver opmærksom på det, er der to internetudbydere, som har nået at hente siderne," siger Johnny Lundberg.

Han fortæller, at Nitec skyndte sig at få fjernet listen fra den forkerte mappe for at forhindre at problemet spredte sig yderligere.

Lederen af Nitec fortæller, at det ikke tidligere er sket, at Politiet er kommet til at spærre lovlige sider ved en fejl.

Sådan vil politiet undgå at det sker igen

"Vi har det selvfølgelig meget skidt med det. Vi synes, at det er en meget vigtig service, vi har med det her blokeringsfilter, og derfor er det noget skidt, når sådan noget sker, og vi vil selvfølgelig undskylde for de gener, det har medført," siger Johnny Lundberg.  

Han fortæller, at Nitec i fremtiden vil sikre sig mod lignende fejl ved at lade to individuelle medarbejdere godkende processen, før der puttes nye domæner i mappen til børnepornofilteret.  

Johnny Lundberg fortæller, at borgere og kunder som har forsøgt at tilgå de helt lovlige hjemmesider ikke behøver at frygte noget, selv om de er blevet mødt af skiltet som advarer mod børneporno.

"De er ikke på kant med børneporno. De bliver alene mødt af skiltet. Der sker jo ingen registrering af det," siger han.

Morten Kiernan, service- og leverancedirektør ved Siminn, forklarer, at hans kunder forment adgang til de cirka 8000 uskyldige sider mellem klokken 10.00 og 10.55.

Ærgerligt

"Det er jo Red Barnet, som står bag oprettelsen af børnefilteret. Vi mener jo hverken, at folk skal gøre ulovlige ting eller rode med børneporno. Men det er ærgeligt, når sådan en frivillig ordning har så voldsom effekt på vores kunder og måske en negativ effekt på deres brug af nettet," siger Morten Kiernan.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS