Rygte: Apple på vej med discount-udgave af iPad 2

Apple vil måske præsentere end billig iPad 2-model samtidig med den kommende lancering af iPad 3.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Forlydender fra Apples forsyningskæde peger i retning af, at selskabet på onsdag i næste uge udover tredje generation af iPad'en vil introducere en iPad 2 med otte gigabyte.

Tidligere på ugen sendte Apple officielle invitationer ud til en pressekonference 7. marts i San Francisco.

Det rygtes, at Apple her vil lancere andet end blot iPad 3.

Nogen tror, at der også kommer et nyt Apple TV eller måske endda et egentligt tv-apparat med internet; et såkaldt smart tv.

Digitimes rapporterer med henvisning til unavngivne kilder, at Apple ikke alene vil lancere to udgaver af iPad 3 - modeller med henholdsvis 16 og 32 gigabyte - men også en iPad 2 med otte gigabyte.

På nuværende tidspunkt kan man købe iPad 2 med henholdsvis 16, 32 og 64 gigabyte.

Så hvis disse rygter taler sandt, ser det ud til, at Apple dropper modellen med 64 gigabyte i den tredje generation og samtidig lancerer en ny, billigere model af anden generation med lavere kapacitet.

Formålet med det vil være at kunne konkurrere med den flodbølge af tablets med Windows 8, der forventes at ramme markedet til sommer, når Microsoft udgiver den næste version af sit styresystem. Microsoft gjorde forbruger-betaen Windows 8 Consumer Preview offentligt tilgængelig i onsdags.

Det er muligt, at Apple dropper modellen med 64 gigabyte på grund af relativt dårlige salgstal sammenlignet med modellerne med lavere kapacitet, bekymringerne over prisen eller måske er det fordi, at der vil blive lanceret løsninger til ekstern storage - hvis rygterne i det hele taget har noget på sig.

Apple har ifølge rapporten fra Digitimes også "høje forhåbninger" for iPad 3 og har fordoblet antallet af enheder i forhold til sin oprindelige ordre hos selskabets kinesiske leverandører.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Nu er det officielt: Den nye iPad kommer på onsdag

Sådan tjener Rockwool kassen på iPad-køb.

Nu kommer iPad 3: Fem ting du skal holde øje med.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job