Rygte: Apple på vej med discount-udgave af iPad 2

Apple vil måske præsentere end billig iPad 2-model samtidig med den kommende lancering af iPad 3.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Forlydender fra Apples forsyningskæde peger i retning af, at selskabet på onsdag i næste uge udover tredje generation af iPad'en vil introducere en iPad 2 med otte gigabyte.

Tidligere på ugen sendte Apple officielle invitationer ud til en pressekonference 7. marts i San Francisco.

Det rygtes, at Apple her vil lancere andet end blot iPad 3.

Nogen tror, at der også kommer et nyt Apple TV eller måske endda et egentligt tv-apparat med internet; et såkaldt smart tv.

Digitimes rapporterer med henvisning til unavngivne kilder, at Apple ikke alene vil lancere to udgaver af iPad 3 - modeller med henholdsvis 16 og 32 gigabyte - men også en iPad 2 med otte gigabyte.

På nuværende tidspunkt kan man købe iPad 2 med henholdsvis 16, 32 og 64 gigabyte.

Så hvis disse rygter taler sandt, ser det ud til, at Apple dropper modellen med 64 gigabyte i den tredje generation og samtidig lancerer en ny, billigere model af anden generation med lavere kapacitet.

Formålet med det vil være at kunne konkurrere med den flodbølge af tablets med Windows 8, der forventes at ramme markedet til sommer, når Microsoft udgiver den næste version af sit styresystem. Microsoft gjorde forbruger-betaen Windows 8 Consumer Preview offentligt tilgængelig i onsdags.

Det er muligt, at Apple dropper modellen med 64 gigabyte på grund af relativt dårlige salgstal sammenlignet med modellerne med lavere kapacitet, bekymringerne over prisen eller måske er det fordi, at der vil blive lanceret løsninger til ekstern storage - hvis rygterne i det hele taget har noget på sig.

Apple har ifølge rapporten fra Digitimes også "høje forhåbninger" for iPad 3 og har fordoblet antallet af enheder i forhold til sin oprindelige ordre hos selskabets kinesiske leverandører.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Nu er det officielt: Den nye iPad kommer på onsdag

Sådan tjener Rockwool kassen på iPad-køb.

Nu kommer iPad 3: Fem ting du skal holde øje med.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S