Rygte: Apple på vej med discount-udgave af iPad 2

Apple vil måske præsentere end billig iPad 2-model samtidig med den kommende lancering af iPad 3.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Forlydender fra Apples forsyningskæde peger i retning af, at selskabet på onsdag i næste uge udover tredje generation af iPad'en vil introducere en iPad 2 med otte gigabyte.

Tidligere på ugen sendte Apple officielle invitationer ud til en pressekonference 7. marts i San Francisco.

Det rygtes, at Apple her vil lancere andet end blot iPad 3.

Nogen tror, at der også kommer et nyt Apple TV eller måske endda et egentligt tv-apparat med internet; et såkaldt smart tv.

Digitimes rapporterer med henvisning til unavngivne kilder, at Apple ikke alene vil lancere to udgaver af iPad 3 - modeller med henholdsvis 16 og 32 gigabyte - men også en iPad 2 med otte gigabyte.

På nuværende tidspunkt kan man købe iPad 2 med henholdsvis 16, 32 og 64 gigabyte.

Så hvis disse rygter taler sandt, ser det ud til, at Apple dropper modellen med 64 gigabyte i den tredje generation og samtidig lancerer en ny, billigere model af anden generation med lavere kapacitet.

Formålet med det vil være at kunne konkurrere med den flodbølge af tablets med Windows 8, der forventes at ramme markedet til sommer, når Microsoft udgiver den næste version af sit styresystem. Microsoft gjorde forbruger-betaen Windows 8 Consumer Preview offentligt tilgængelig i onsdags.

Det er muligt, at Apple dropper modellen med 64 gigabyte på grund af relativt dårlige salgstal sammenlignet med modellerne med lavere kapacitet, bekymringerne over prisen eller måske er det fordi, at der vil blive lanceret løsninger til ekstern storage - hvis rygterne i det hele taget har noget på sig.

Apple har ifølge rapporten fra Digitimes også "høje forhåbninger" for iPad 3 og har fordoblet antallet af enheder i forhold til sin oprindelige ordre hos selskabets kinesiske leverandører.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Nu er det officielt: Den nye iPad kommer på onsdag

Sådan tjener Rockwool kassen på iPad-køb.

Nu kommer iPad 3: Fem ting du skal holde øje med.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job