Virksomheder desperate: Mangler mainframe-folk

Mainframe-udviklerne har vanskeligt ved at holde trit med erhvervslivets hastigt stigende krav.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Erhvervslivet kæmper ifølge en ny rapport med knaphed på særlige kompetencer inden for udvikling til mainframe, fordi det eksisterende personale er ved at gå på pension mens it-studerende fravælger området.

Markedsanalysefirmaet Vanson Bourne har adspurgt 520 it-chefer fra forskellige lande om anvendelsen af mainframe i deres virksomheder.

Spørgeundersøgelsen er gennemført på vegne af Compuware og viser, at "et stagneret mainframe-udviklingsmiljø påvirker udviklernes produktivitet" og desuden "nedsætter it-afdelingens effektivitet."

Har svært ved at følge med

56 procent af respondenterne svarer, at mainframe-udviklerne - der konstant bliver mødt med krav om at skulle udføre mere med færre midler i et hurtigt forandrende it-miljø - har svært ved at imødekomme deres virksomheders skiftende behov.

Samtidig svarer 69 procent, at de tror, at det er mangel på forandring i mainframe-miljøet, der får de nyuddannede inden for it til at vende ryggen til mainframe-udvikling.

Erhvervslivet kaster sig hurtigere end nogensinde før over ny teknologi såsom mobilitet og cloud computing.

Det betyder, at mainframe-udviklerne får pålagt den ekstra arbejdsbyrde hurtigt og succesfuldt at skulle integrere nye applikationer med de gamle mainframe-applikationer.

Mindre effektive

Kris Manery, der er senior vice president og general manager for mainframe-løsninger hos Compuware, advarer:

"Denne stigning i mainframe-udvikling samtidig med en mangel på nye udviklere skaber risiko for, at teamene bliver mindre effektive til at understøtte de applikationer, der i dag er kritiske for verdensøkonomien."

Men 46 procent af de adspurgte it-chefer har ingen planer om at gøre noget ved denne mangel på mainframe-udviklere.

Herudover fremhæver mange af spørgeundersøgelsens respondenter, at henholdsvis høje anskaffelsesomkostninger, kompleks integration og høje omkostninger til efteruddannelse og implementering forhindrer deres virksomheder i at modernisere mainframe-miljøerne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S