Rygte: Google udvikler konkurrent til Apples Siri

Google er på vej med en stemmmestyret funktion, der kommer til at minde meget om Apples Siri.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Computerworld News Service: Google er angiveligt ved at udvikle en stemmestyret virtuel personlig assistent, der kan måle sig med Apples Siri.

Google arbejder angiveligt på at udvikle opgaveorienteret software til talegenkendelse under navnet Google Assistant, skriver TechCrunch med henvisning til unavngivne kilder.

Google Assistant vil angiveligt blive lanceret i fjerde kvartal i år. 

Personlig assistent

Apples Siri, som i oktober blev lanceret som en del af iPhone 4S, er designet til at blive brugt som en personlig assistent.

Ved brug af naturligt sprog kan Siri for eksempel svare på spørgsmål, indstille alarmpåmindelser, angive rutevejledninger og foretage opkald.

Analytiker Rob Enderle fra Enderle Group vurderer, at det er et klogt tiltag fra Google at lancere en konkurrent til Siri, men at selskabet bør sørge for, at softwaren bliver af høj kvalitet.

"Siri er en godt markedsført funktion i iPhone, som ser ud til at trække kunder til platformen," tilføjer Enderle.

"Men Siri er langt fra perfekt og kan være direkte irriterende ... et alternativ fra Google er nødt til virkelig at kunne måle sig med Siri og skal også markedsføres som sådan."

Bruger tiden på at videreudvikle

Ved at vente med at lancere den stemmestyrede assistent til sidst på året gør Google det muligt for Apple at videreudvikle godt og grundigt på Siri.

Det betyder, at Google er nødt til at sigte efter, hvor Siri funktionsmæssigt kommer til at være, i stedet for hvor den befinder sig nu.

Google Assistant udvikles af Googles Android-team og har angiveligt været undervejs i et godt stykke tid, skriver TechCrunch.

Med Google Assistant bevæger selskabet sig ud over levering af søgeresultater og fokuserer her på en opgaveorienteret teknologi.

Ligesom Siri vil også Googles stemmestyrede assistent være nødt til at kunne bruges til eksempelvis at tage notat, foretage opkald og diktere sms'er.

Google påtænker angiveligt at åbne teknologien, så eksterne udviklere kan bygge apps og websites, der kan anvende Google Assistant.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S