Stor risiko for at dit ERP-projekt flopper

Halvdelen af alle ERP-projekter opnår under halvdelen af de forventede fordele, viser en ny rapport, der kommer med en klar anbefaling.

Artikel top billede

(Foto: © Claude Dagenais, 2007 /)

Computerworld News Service: En ny rapport sætter spot på, hvor vanskeligt det er for organisationer at få langvarige og dyre ERP-projekter til at være pengene værd: 50 procent af projekterne opnår under 50 procent af de forventede fordele.

Panorama Consulting Solutions gennemførte i 2011 en spørgeundersøgelse med deltagelse af 246 store virksomheder fra 64 lande.

Den viste, at erhvervslivet generelt ikke bruger tilstrækkelig tid på at identificere omkostningerne og de potentielle besparelser.

Derfor har virksomhederne vanskeligt ved at måle de samlede økonomiske konsekvenser ved ERP-projekter. Det giver en øget risiko for, at fordelene ikke realiseres.

I rapporten fremhæves det, at 27 procent af respondenterne kun realiserer 31 til 50 procent af de forventede fordele.

17 procent realiserer nul til 30 procent af de forventede fordele, mens fire procent angiver, at de slet ikke har oplevet nogen målbare fordele.

To procent angiver, at de ikke engang har udarbejdet en business case.

75 procent af respondenterne angiver tilgængeligheden af information som opnået fordel, mens 60 procent fremhæver øget interaktion og 38 procent fremhæver forbedrede leveringstider som opnåede fordele.

Respondenterne er mindst imponerede over den forbedrede interaktion med leverandører, hvilket kun 23 procent fremhæver som en opnået fordel.

Panorama konkluderer, at man for at forbedre disse resultater som virksomhed er nødt til at sammensætte solide forretningsmæssige argumenter i såkaldte business cases, der mere håndgribeligt identificerer det samlede investeringsafkast.

"En business case beskriver potentielle omkostningsbesparelser og etablerer et udgangspunkt, man kan måle op imod for på den måde at klarlægge eventuelle forbedringer," står der i rapporten.

"Enhver organisation vil gerne vide, hvornår et projekts samlede omkostninger er hentet ind, men en god organisation vil også kapitalisere på ERP-systemet. Ikke alene bør en virksomhed beregne sit nulresultat, men også sit samlede investeringsafkast," fremhæves i rapporten.

"Det er vigtigt for at kunne forstå, hvordan projektet har gjort virksomheden mere profitabel på længere sigt."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S