Stor risiko for at dit ERP-projekt flopper

Halvdelen af alle ERP-projekter opnår under halvdelen af de forventede fordele, viser en ny rapport, der kommer med en klar anbefaling.

Artikel top billede

(Foto: © Claude Dagenais, 2007 /)

Computerworld News Service: En ny rapport sætter spot på, hvor vanskeligt det er for organisationer at få langvarige og dyre ERP-projekter til at være pengene værd: 50 procent af projekterne opnår under 50 procent af de forventede fordele.

Panorama Consulting Solutions gennemførte i 2011 en spørgeundersøgelse med deltagelse af 246 store virksomheder fra 64 lande.

Den viste, at erhvervslivet generelt ikke bruger tilstrækkelig tid på at identificere omkostningerne og de potentielle besparelser.

Derfor har virksomhederne vanskeligt ved at måle de samlede økonomiske konsekvenser ved ERP-projekter. Det giver en øget risiko for, at fordelene ikke realiseres.

I rapporten fremhæves det, at 27 procent af respondenterne kun realiserer 31 til 50 procent af de forventede fordele.

17 procent realiserer nul til 30 procent af de forventede fordele, mens fire procent angiver, at de slet ikke har oplevet nogen målbare fordele.

To procent angiver, at de ikke engang har udarbejdet en business case.

75 procent af respondenterne angiver tilgængeligheden af information som opnået fordel, mens 60 procent fremhæver øget interaktion og 38 procent fremhæver forbedrede leveringstider som opnåede fordele.

Respondenterne er mindst imponerede over den forbedrede interaktion med leverandører, hvilket kun 23 procent fremhæver som en opnået fordel.

Panorama konkluderer, at man for at forbedre disse resultater som virksomhed er nødt til at sammensætte solide forretningsmæssige argumenter i såkaldte business cases, der mere håndgribeligt identificerer det samlede investeringsafkast.

"En business case beskriver potentielle omkostningsbesparelser og etablerer et udgangspunkt, man kan måle op imod for på den måde at klarlægge eventuelle forbedringer," står der i rapporten.

"Enhver organisation vil gerne vide, hvornår et projekts samlede omkostninger er hentet ind, men en god organisation vil også kapitalisere på ERP-systemet. Ikke alene bør en virksomhed beregne sit nulresultat, men også sit samlede investeringsafkast," fremhæves i rapporten.

"Det er vigtigt for at kunne forstå, hvordan projektet har gjort virksomheden mere profitabel på længere sigt."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS