It-analytikere enige: Her kommer der vækst

Flere helt afgørende it-markeder vil vokse i de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Læs også:

Chip-gigant: Sådan vil vi designe fremtidens chip

Computerworld News Service: Efter flere år med dårligt salg er chip-industrien nu på vej tilbage, vurderer analysehuset Gartner.

Gartner fortalte i sidste uge, at det internationale chip-salg forventes at nå 1.848 milliarder kroner i år, hvilket svarer til en stigning på fire procent i forhold til 2011.

De nye tal er højere end Gartners seneste forudsigelse. I fjerde kvartal sidste år forudså analytikerne en stigning på 2,2 procent i 2012.

"Chip-salget vil for alvor begynde at stige igen fra og med andet kvartal i 2012," skriver Bryan Lewis, der er research vice president hos Gartner.

"Beholdnings-korrektionen forventes afsluttet i løbet af dette kvartal, udnyttelsesgraden er i bund, og den økonomiske situation er ved at stabilisere sig."

Her sker væksten

Gartner forudser vækst i flere sektorer. Pc-produktionen for 2012 forventes, for eksempel, at stige med 4,7 procent, og omsætningen fra chip til pc'er vil ramme 338 milliarder kroner, fortæller Gartner.

Produktionen af mobiltelefoner forventes at vokse med 6,7 procent, og omsætningen fra chip til mobiltelefoner vil samlet set ende på 335 milliarder kroner i 2012.

Gartner bemærker desuden, at tablet-produktionen forventes at stige med hele 78 procent i forhold til sidste år, og omsætningen fra chip til tablets forventes at nå godt 56 milliarder kroner i 2012.

"Med mindre der opstår alvorlige problemer som en krig med Iran, så er verdensøkonomien i bedring, og der er masser af købere, som har holdt tilbage med indkøbene, men som er ved at være klar til at åbne op for pungen igen," siger Rob Enderle, der er analytiker hos Enderle Group.

"Der vil opstå en del interessant konkurrence mellem leverandørerne, men overordnet ser chipmarkedet fornuftigt ud de kommende år."

Han bemærker desuden, at efterhånden som branchen gør sig klar til den længe ventede lancering af Windows 8, så vil der muligvis ske et fald i chipsalget til pc'er, fordi virksomheder og forbrugere hellere vil vente på de nye tilbud.

"Jeg tror, at der vil ske en stigning i løbet af året som helhed, men der kan ske enkelte fald i løbet af året," siger Rob Enderle.

Her er de potentielle problemer

Patrick Moorhead, der analytiker hos Moor Insights & Strategy, siger, at han er optimistisk men forsigtig i forhold til chip-markedet.

"Jeg er forsigtig på grund af de stigende oliepriser," siger han.

"Selv om det ikke direkte har noget med hinanden at gøre, så sker der det, at desto flere penge forbrugerne anvender på benzin, jo mindre bruger de på telefoner, tv og computere," tilføjer han.

Han mener dog, at smartphones og tablets gør markedet spændende, og at det i sig selv kan give chip-salget et økonomisk løft.

De optimistiske forudsigelser for chip-markedet kommer efter Gartners nyhed tidligere i denne måned om, at det globale pc-salg er i vækst, men forventes at forsætte relativt svagt i 2012.

Men Gartners analytikere bemærker desuden, at de regner med, at 2013 bliver noget bedre med et forventet salg af 400 millioner enheder.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Chip-gigant: Sådan vil vi designe fremtidens chip

Annonce

BEC Financial Technologies

Senior Platform/System Engineer

Region Sjælland

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S