Direktør færdig i konsulenthus trods millionoverskud

Efter kun halvandet år i direktørstolen siger dansker nu farvel til konsulenthus.

Artikel top billede

Et millionoverskud er ikke nogen jobgaranti.

Det må direktør Lars Wørzner sande, efter at han meget pludseligt har forladt stillingen som øverste chef for det internationale konsulenthus 7N.

Wørzner, der har en fortid som nordiske direktør i Fujitsu Siemens, fratrådte sin stilling 26. februar, og han bliver erstattet af 7Ns hovedaktionær Jeppe Hedaa, som samtidig overlader posten som selskabets bestyrelsesformand til Preben Damgaard.

Lars Wørzner ønsker ikke at kommentere sin pludselige afgang fra 7N, hvor tiltrådte for kun godt halvandet år siden.

"Jeg er stadig på lønningslisten hos 7N fremtil udgangen af denne måned, og derfor har jeg ingen kommentarer. Min fratræden sker efter aftale med bestyrelsesformanden. Nu har Jeppe Hedaa sat sig i direktørstolen, og mit farvel sker i fuld fordragelighed med bestyrelsen," lyder det fra en fåmælt Lars Wørzner.

Udover det danske moderselskab har 7N datterselskaber i 10 forskellige lande fordelt over hele jordkloden.

For kun to måneder siden kunne selskabet præsenterer et regnskab med en vækst på tæt ved 20 procent og et tocifret millionoverskud.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen