EU mistænker store teleselskaber for aftalt spil

EU mistænker de store europæiske teleselskaber for aftalt spil.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De europæiske konkurrencemyndigheder overvejer at indlede en undersøgelse af unionens fem største teleselskaber for mulig kartelvirksomhed imod potentielle konkurrenter som Apple og Google.

Europa-Kommissionen har udsendt en række spørgeskemaer for at finde ud af, hvorvidt en serie møder mellem Vodafone, France Telecom, Telecom Italia, Deutsche Telekom og Telefonica kan regnes for kartelvirksomhed.

GSMA, som er en brancheorganisation, der repræsenterer teleselskaberne, er også blevet udspurgt.

Spørgsmålene er første skridt på vejen mod en formel undersøgelse, men det er endnu ikke afgjort, hvorvidt en undersøgelse bliver aktuel.

Strategiske spørgsmål

Det første møde mellem de fem virksomheder fandt sted i oktober 2010, hvor de diskuterede strategi og standardiserings-spørgsmål.

Gruppen, der har fået navnet E5, var bekymret over den voksende konkurrence fra nye teknologier fra Apple og Google.

Gruppen siger selv, at der var advokater tilstede under alle møderne, og at referater af møderne blev sendt direkte til Kommissionen. Den form for forholdsregler antyder, at E5 vidste, at konkurrencemyndighederne ville interessere sig for møderne.

"Forespørgslerne handler om den måde, standardiseringen af fremtidige services på det mobile kommunikationsområde foregår," bekræfter Kommissionens talsmand for handel, Antoine Colombani.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job