Danske teleselskaber taber på stribe i klagenævn

Kun en enkelt klage til Teleklagenævnet faldt sidste år ud til et teleselskabs fordel. Men glæden varede kort for det sejrende teleselskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

CBB Mobil var det eneste teleselskab, der sidste år fik medhold i en sag i Teleklagenævnet.

Alligevel viste det sig, at der ikke var meget at løfte armene i vejret over for teleselskabet, da lovgivningen undervejs blev ændret.

"Klagen fra CBB Mobil drejede sig om, at IT- og Telestyrelsen (i dag Erhvervsstyrelsen red.) havde afgjort, at de ikke måtte kræve tre kroner for en sms, hvor kunden blev informeret om sin saldo," forklarer Teleklagenævnets sekretariatsleder Helle Röd.

Da kunderne allerede kunne få oplysninger om deres saldo ved et opkald til et gratis nummer, gav Teleklagenævnet CBB Mobil medhold i, at sms-tjenesten var en ekstra tjeneste.

"Men selv om selskabet fik ret i nævnet, blev bekendtgørelsen i mellemtiden ændret, så det alligevel ikke måtte kræve de tre kroner. Så det fik ikke rigtig glæde af afgørelsen," fortæller Helle Röd med henvisning til ændringen i Udbudsbekendtsgørelsen i juli.

Teleklagenævnet traf i alt 10 afgørelser i 2011.

Udover CBB Mobil-afgørelsen blev to sager sendt tilbage til It- og Telestyrelsen, mens de resterende syv støttede op om styrelsens afgørelse.

Det fremgår af Teleklagenævnets årsberetning for 2011.

Teleklagenævnet blev sat i verden i 1997 af daværende forskningsminister Jytte Hilden (S) til blandt andet at afgøre stridigheder mellem teleselskaberne.

Nævnet mødes fire gange årligt og bestræber sig ifølge sin hjemmeside på, at der max går tre måneder fra klagen modtages, til den behandles i nævnet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S