Danske teleselskaber taber på stribe i klagenævn

Kun en enkelt klage til Teleklagenævnet faldt sidste år ud til et teleselskabs fordel. Men glæden varede kort for det sejrende teleselskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

CBB Mobil var det eneste teleselskab, der sidste år fik medhold i en sag i Teleklagenævnet.

Alligevel viste det sig, at der ikke var meget at løfte armene i vejret over for teleselskabet, da lovgivningen undervejs blev ændret.

"Klagen fra CBB Mobil drejede sig om, at IT- og Telestyrelsen (i dag Erhvervsstyrelsen red.) havde afgjort, at de ikke måtte kræve tre kroner for en sms, hvor kunden blev informeret om sin saldo," forklarer Teleklagenævnets sekretariatsleder Helle Röd.

Da kunderne allerede kunne få oplysninger om deres saldo ved et opkald til et gratis nummer, gav Teleklagenævnet CBB Mobil medhold i, at sms-tjenesten var en ekstra tjeneste.

"Men selv om selskabet fik ret i nævnet, blev bekendtgørelsen i mellemtiden ændret, så det alligevel ikke måtte kræve de tre kroner. Så det fik ikke rigtig glæde af afgørelsen," fortæller Helle Röd med henvisning til ændringen i Udbudsbekendtsgørelsen i juli.

Teleklagenævnet traf i alt 10 afgørelser i 2011.

Udover CBB Mobil-afgørelsen blev to sager sendt tilbage til It- og Telestyrelsen, mens de resterende syv støttede op om styrelsens afgørelse.

Det fremgår af Teleklagenævnets årsberetning for 2011.

Teleklagenævnet blev sat i verden i 1997 af daværende forskningsminister Jytte Hilden (S) til blandt andet at afgøre stridigheder mellem teleselskaberne.

Nævnet mødes fire gange årligt og bestræber sig ifølge sin hjemmeside på, at der max går tre måneder fra klagen modtages, til den behandles i nævnet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S